Skip to content

Xiaomi’nin Mi 11 Ultra’sının Arkasında Neden Bir Ekran Var?

5 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Yeni Xiaomi Mi 11 Ultra şık görünüyor ancak arkasında büyük bir kamera çıkıntısı var.
  • Telefonun arka yüzünün büyük bir bölümünü kaplamasına rağmen çıkıntı, 1.1 inçlik bir OLED ekranı da bünyesinde barındırıyor.
  • Arkadaki OLED ekran, selfie çekmek, zamanı takip etmek ve bildirimleri kontrol etmek için kullanılabilir.

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın arkasına bir ekran eklemek aptalca görünebilir, ancak telefonunuzu kullanmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış birkaç yeni işlev getiriyor. Xiaomi, şu anda piyasadaki Samsung’un Galaxy S21 Ultra ve diğer amiral gemisi cihazlarına rakip olacak bir rakip olan yeni Mi 11 Ultra’yı geçen hafta tanıttı. Mi 11 Ultra, şu anda mevcut olan en iyi Snapdragon yonga setlerinden birini, devasa 6.81 inç 120Hz QHD+ OLED ekranı ve 5.000 mAh pili içerir. Telefonun arkasında üç farklı kamera lensi bulunur; 50MP Samsung GN2 sensörü, size daha da fazla seçenek sunmaya yardımcı olmak için yanında hem 48MP ultra geniş hem de 48MP periskop lens ile buradaki birincil sürücüdür. Ancak asıl etkileyici olan, uzmanların söylediğine göre kameraların yanında bulunan 1,1 inçlik OLED ekran, bu daha güçlü kameralardan yeni şekillerde yararlanmanıza izin verecek. WellPCB pazarlama başkanı Ella Hao, Lifewire’a bir e-postada “Yeni Mi 11 kullanıcıları, telefonu ekrandaki yansımaya göre hizalayarak daha iyi özçekimler yapabilirler” dedi. “Artık özçekim yapmak ve geniş açıları kaydetmek için ana kamera veya geniş açılı kamera kullanılabilir.”

Mükemmel Çekim

En yeni akıllı telefonlarda fark etmiş olabileceğiniz en büyük şeylerden biri, kameraların büyümeye ve daha fazla güç sunmaya devam etmesidir. Görünüşe göre her akıllı telefon sürümü, ağırlıklı olarak sunulan kameraya odaklanıyor ve Mi 11 Ultra da farklı olmasa da, büyük bir fark yaratan arkadaki ekran. Bununla birlikte, Mi 11 Ultra ile ilgili en ilginç şeylerden biri, Xiaomi’nin arkaya 1.1 inçlik ekranı eklediği için cihazın simetrik görünümü. Elbette, ön taraftaki 20 MP kamera, kaliteli özçekimler sunmak için fazlasıyla yeterli, ancak arka taraftaki ultra geniş tekliften yararlanmak istiyorsanız, o ekran bunu yapmanıza izin verecektir. Burada bulunan daha güçlü sensörler sayesinde 8K’ya kadar kayıt desteğiyle yüksek kalitede video kaydedebilirsiniz. Burada bir diğer önemli not ise Mi 11 Ultra’nın içerdiği 1/1.12 inçlik Samsung GN2 sensörün, bir cep telefonunda bugüne kadarki en büyük sensör olması. Bu sensör büyük olasılıkla diğer premium telefonlarda görünecek, ancak şimdilik Mi 11 Ultra gururla gösterecek.

Simetri, Sevgili Watson

Bununla birlikte, Mi 11 Ultra ile ilgili en ilginç şeylerden biri, Xiaomi’nin arkaya 1.1 inçlik ekranı eklediği için cihazın simetrik görünümü. Kamera darbeleri, özellikle Samsung Galaxy S21 Ultra gibi cihazlarda ve hatta birden fazla kamera sensörüne sahip olduklarında telefonların arkasına düzensiz bir görünüm ve his katar. 11 Ultra arkadan daha iyi görünüyor çünkü hepsi aynı hizada.

Kameraları ve küçük ekranı gösteren Xiaomi Mi 11 telefonun arkasının yakın çekimi.

Kamera çıkıntısının yanında fazladan boşluk yok. Yumru kendi başına oldukça kalın olsa da, telefonun arka kısmının çoğu boyunca uzanıyor olması, telefonu yatırdığınızda her şeyi düzeltmeye yardımcı olacaktır. Sallanan telefonlar, birçok akıllı telefon üreticisinin odaklandığı mevcut tasarımların en kötü yanlarından biri oldu. Hao, Mi 11 Ultra ile telefonunuzu masanın üzerine koyduğunuzda sallanması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacağını söylüyor. Bu kısmen tümseğin daha simetrik tasarımının yanı sıra içerdiği ekstra ağırlıktan kaynaklanmaktadır. Tabii ki, arka ekranda kullanabileceğiniz birkaç başka işlev de bulunduğundan, masanın üzerine yüzü aşağı bakacak şekilde koymak da isteyebilirsiniz. Ekstra ekran gayrimenkulünün sadece kendinize bakmak olduğunu düşünüyorsanız, durumun böyle olmadığını duymaktan memnun olacaksınız. Ekran ayrıca, telefon bir masa veya başka bir yüzey üzerinde aşağı dönük durumdayken de bildirimleri gösterebilir. Ayrıca, saati ve ek bilgileri içeren ve hatta parmağınızı ekranda kaydırarak aramaları cevaplayan her zaman açık bir ekran sağlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.