Skip to content

XPI Dosyası Nedir?

13 de Mayıs de 2021

Platformlar Arası Kurulum için bir kısaltma (veya XPInstall), XPI dosya uzantısına sahip bir dosya (“zippy” olarak telaffuz edilir), Firefox, SeaMonkey ve Thunderbird gibi Mozilla ürünlerinin işlevselliğini genişletmek için kullanılan bir Mozilla / Firefox Tarayıcı Uzantısı Arşiv dosyasıdır. Bir XPI dosyası, Mozilla programının uzantı dosyalarını yüklemek için kullanabileceği gerçekten yalnızca yeniden adlandırılmış bir ZIP dosyasıdır. Görüntüler ve JS, MANIFEST, RDF ve CSS dosyalarının yanı sıra diğer verilerle dolu birden fazla klasör içerebilirler.

XPI dosyaları, dosya uzantısının son harfi olarak büyük “i” harfini kullanır, bu nedenle bunları büyük harf “L” kullanan XPL dosyalarıyla karıştırmayın – bunlar LcdStudio Playlist dosyalarıdır. Benzer şekilde adlandırılmış başka bir dosya uzantısı, Pull-Planner Data dosyaları için kullanılan XPLL’dir.

XPI Dosyası Nasıl Açılır

Mozilla Firefox tarayıcısı, tarayıcıda genişletilebilirlik sağlamak için XPI dosyalarını kullanır. Bir XPI dosyanız varsa, yüklemek için herhangi bir açık Firefox penceresine sürüklemeniz yeterlidir. Mozilla’nın Firefox Eklentileri sayfası, Firefox ile kullanmak üzere resmi XPI dosyalarını almak için gidebileceğiniz bir yerdir. Mozilla’nın Thunderbird Eklentileri, sohbet / e-posta yazılımları Thunderbird için XPI dosyaları sağlar. Bu XPI dosyaları Thunderbird’ün üzerinden yüklenebilir. Araçlar > Eklentiler menü seçeneği (veya Araçlar > Uzantı Yöneticisi eski sürümlerde). Artık üretimden kaldırılmış olsalar da, Netscape ve Flock web tarayıcıları, Songbird müzik çalar ve Nvu HTML düzenleyicinin tümü, XPI dosyaları için yerleşik desteğe sahiptir. XPI dosyaları gerçekten sadece .ZIP dosyaları olduğundan, dosyayı bu şekilde yeniden adlandırabilir ve ardından herhangi bir arşiv / sıkıştırma programında açabilirsiniz. Veya, XPI dosyasına sağ tıklamak için 7-Zip gibi bir program kullanabilir ve içindeki içeriği görmek için bir arşiv olarak açabilirsiniz. XPI dosyanız bir Çapraz Platform Yükleme dosyası değilse ancak başka ne olabileceğini bilmiyorsanız, bir metin düzenleyicide açmayı deneyin. Dosya okunabiliyorsa, XPI dosyanız sadece bir metin dosyasıdır. Tüm kelimeleri çıkaramazsanız, metinde XPI dosyasını oluşturmak için hangi programın kullanıldığını belirlemenize yardımcı olacak bir tür bilgi bulup bulamayacağınıza bakın, ardından bunu uyumlu bir XPI açıcısını araştırmak için kullanabilirsiniz. . Kendi XPI dosyanızı oluşturmak istiyorsanız, Mozilla Geliştirici Ağı’nda bununla ilgili daha fazla bilgi edinin. Diğer bir yardımcı kaynak ise StackExchange’deki kullanıcılar.

XPI Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir tarayıcıya ekstra özellikler ve yetenekler eklemek için diğer web tarayıcıları tarafından kullanılan XPI’ya benzer dosya türleri vardır, ancak bunlar başka bir tarayıcıda kullanılmak üzere diğer biçimlere ve biçimlerden kolayca dönüştürülemez. Örneğin, CRX (Chrome ve Opera), SAFARIEXTZ (Safari) ve EXE (Internet Explorer) gibi dosyaların tümü her bir tarayıcı için eklenti olarak kullanılabilse de, bunların hiçbiri Firefox’ta ve Mozilla’nın XPI dosyasında kullanılamaz. tür, bu diğer tarayıcıların hiçbirinde kullanılamaz. Ancak, Firefox veya Thunderbird ile uyumlu bir XPI dosyasını SeaMonkey ile çalışacak bir XPI dosyasına dönüştürmeye çalışan SeaMonkey için Eklenti Dönüştürücü adlı çevrimiçi bir araç var. XPI’yi ZIP’e dönüştürmek istiyorsanız, uzantının yeniden adlandırılmasıyla ilgili yukarıda bahsettiğimizi aklınızda bulundurun. XPI dosyasını ZIP biçiminde kaydetmek için aslında bir dosya dönüştürme programı çalıştırmanız gerekmez.