Skip to content

Xposed Framework: Nedir ve Nasıl Kurulur

23 de Mayıs de 2021

Xposed, Android cihazınıza görünüşünü ve işlevselliğini özelleştirebilen modüller adı verilen küçük programları yüklemenize izin veren bir platformun adıdır. Xposed çerçevesinin cihazınızı özelleştirme yöntemlerine göre avantajı, yalnızca bir veya iki mod alabilmeniz için tonlarca değişiklik içeren bir örtü, sistem çapında değişiklik (mod) yapmanız gerekmemesidir. Sadece istediğinizi seçin ve ardından bunları ayrı ayrı kurun. Temel fikir, Xposed Installer adlı bir uygulamayı yükledikten sonra onu bulmak ve kurmak için kullanabilmenizdir. diğer çok çeşitli şeyler yapabilen uygulamalar / modlar. Bazıları, operatör etiketini durum çubuğundan gizlemek gibi işletim sistemine küçük değişiklikler veya gelen Snapchat mesajlarını otomatik kaydetme gibi üçüncü taraf uygulamalarda daha büyük işlevsellik değişiklikleri sağlayabilir.

iMrSquid / Getty Images
Aşağıdaki talimatlar, Android telefonunuzu kimin yaptığından bağımsız olarak geçerli olmalıdır: Samsung, Google, Huawei, Xiaomi, vb. Ancak, şu anda yalnızca 8.1’e (Oreo) kadar olan Android sürümleri desteklenmektedir.

Xposed Çerçevesini Kurmadan Önce

Önce yapmanız gereken birkaç şey var:

 1. Cihazınızın tamamen yedeklendiğinden emin olun. Xposed’in kurulumu veya kullanımı sırasında cihazınızı kullanılamaz hale getiren sorunlarla karşılaşmanız mümkündür.

 2. Hangi Android sürümünü çalıştırdığınızı kontrol edin, böylece cihazınızın uyumlu olup olmadığını ve uyumluysa, aşağıdan hangi indirme bağlantısını seçeceğinizi öğrenin. Bu, ayarlarda bulunur, genellikle Telefon hakkında veya Cihaz hakkında bölüm ve muhtemelen daha derine gömülü Daha veya Yazılım bilgileri alan.

 3. Cihazınızın CPU mimarisini tanımlayın. Droid Hardware Info, size bu bilgileri gösterebilecek bir uygulamadır.

 4. Cihazınızı köklendirmeniz gerekecek.

Xposed Framework Nasıl Kurulur

 1. Android Debug Bridge (ADB) ve Fastboot’u bilgisayarınıza yükleyin.

 2. Fastboot kullanarak telefonunuza TWRP’yi kurun.

 3. Cihazınızdaki Android sürümüyle ve CPU mimarisiyle eşleşen en son yayınlanan Xposed ZIP dosyasını indirin.

  • Android 8.1
  • Android 8.0
  • Android 7.1
  • Android 7.0
  • Android 6.0
  • Android 5.1
  • Android 5.0

  Bu klasörlerin her birinin içinde, aygıtın CPU mimarisine karşılık gelen diğer klasörler vardır. Telefonunuz için geçerli olanı indirmeniz önemlidir.

 4. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve dosya aktarımlarını etkinleştirin.

 5. 3. Adımda indirdiğiniz dosyayı telefonunuza kopyalayın.

 6. Bilgisayarınızdan aşağıdaki ADB komutunu yürütün: adb reboot recovery

 7. Dokunmak Yüklemek telefonunuzdaki TWRP menüsünden.

 8. TWRP’den kopyaladığınız ZIP dosyasını bulun ve seçin ve ardından Flash’ı onaylamak için kaydırın seçeneği.

 9. Dokunmak Sistemi yeniden başlatma.

 10. Telefonunuz tekrar açıldığında, bu indirme sayfasını ziyaret edin ve giriş bölümünün altında gösterilen APK dosyasını indirin (tüm yorumlardan önce). Bu tür bir dosyayı yüklerseniz cihazınıza zarar verebileceği söylenebilir. Devam edin ve dosyayı indirip kurmak istediğinizi onaylayın. Eğer alırsan Yükleme engellendi mesajı, bu sayfanın altındaki ilk ipucuna bakın.

 11. İndirme işlemi bittiğinde, sizden istendiğinde dosyayı açın.

 12. Uygulamayı yüklemek istediğinizden emin olup olmadığınız sorulduğunda, simgesine dokunun. Yüklemek onaylamak. Chrome’un yüklemeyi engellediğiyle ilgili bir mesaj görürseniz, simgesine dokunun. Ayarlar bu mesajda ve ardından etkinleştirin Bu kaynaktan izin ver. Görmek için geri düğmesine dokunun. Yüklemek bağlantı.

 13. Dokunmak Açık yükleme bittiğinde.

 14. Dokunmak Çerçeve Xposed Installer uygulamasından. Ekranın sol üst köşesindeki menüye gömülmüş olabilir. Eğer sana söylenirse Dikkatli ol! Xposed cihazınızı bozabileceğinden TAMAM MI. Bu işleme başlamadan önce yaptığınız yedekleme, cihazınızın tuğla haline gelmesi veya bir “önyükleme döngüsüne” girmesi durumunda cihazınızı tekrar çalışır duruma getirmenin bir yolu olarak hizmet edecektir.

 15. İtibaren Çerçeve ekran, dokunun Güncellemeyi yükle. Uygulamanın kök izinleri istediği söylenirse, izin verin.

 16. Dokunmak TAMAM MI yeniden başlatmaya hazır olup olmadığınız sorulduğunda.

Xposed Modülleri Nasıl Kurulur ve Kullanılır

Modül indirildikten ve uygun izinler ayarlandıktan sonra, ayarları özelleştirebilir ve ardından kullanım için etkinleştirebilirsiniz.

Xposed Modülleri Nasıl ve Nereden İndirilir

Cihazınıza Xposed modüllerini kurmanın iki yolu vardır. İlki çok daha kolay, bu yüzden burada özetleyeceğiz:

 1. Xposed Installer uygulamasını açın veöğesine dokunun. İndir ana menüden.

 2. Bir modül arayın veya kaydırın ve yüklemek istediğinize dokunun.

 3. Üzerini kaydırın veya simgesine dokunun. Versiyonlar sekmesi.

 4. Simgesine dokunun. İndir Yüklemek istediğiniz sürümün üzerindeki düğmesine basın. En yeni sürümler her zaman sayfanın en üstünde listelenir.

 5. Uygulamanın cihazınızda ne yapma iznine sahip olacağını gösteren bir sonraki ekranda, kurulumu onaylayın. Yüklemek buton. Sayfa tüm bilgileri aynı anda gösteremeyecek kadar uzunsa, bunun yerine bir veya daha fazla Sonraki düğmeler. Görmek için bunlara dokunun. Yüklemek buton. Eğer bunu görmüyorsan Yüklemek seçeneği, aşağıdaki 3. İpucu’na bakın.

 6. Yükleme tamamlandığında, simgesine dokunabilirsiniz. Açık yeni modülü başlatmak için veya Bitti dönmek için Versiyonlar sekmesi. Uygulamayı bu adımda hemen açmazsanız, daha sonra nasıl açacağınızı görmek için bu sayfanın altındaki İpucu 2’ye bakın.

 7. Modül uygulaması açıldığında, orada tercihinize göre özelleştirebilirsiniz. Her modül, değişiklik yapmanın benzersiz bir yolunu sunar. Yardıma ihtiyacınız olursa ekrandaki talimatları izleyin, 2. Adımı tekrar ziyaret edin ve Destek hakkında sorularınız olan modül için bağlantı veya aşağıdaki 2. İpucu’na bakın.

 8. Modülü etkinleştirmeyi unutmayın. Bu adımlar için sonraki bölüme bakın.

Xposed Modülleri Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

Modül indirildikten sonra, gerçekten kullanmadan önce etkinleştirmeniz gerekir:

 1. Xposed Installer uygulamasındaki ana ekrana erişin ve Modüller Bölüm.

 2. Etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için modül adının sağındaki kutuya dokunun. Sırasıyla açık veya kapalı olduğunu göstermek için bir onay işareti görünecek veya kaybolacaktır.

 3. Değişiklikleri göndermek için cihazı yeniden başlatın.

Xposed Kurulum ve Kullanım İpuçları

Android cihazınızla hiç bu seviyede çalışmadıysanız, burada ve orada bir sorun veya soru ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. İşte gördüğümüz bazı genel şeyler:

 1. Xposed’i APK dosyası engellendiği için yükleyemiyorsanız, şuraya gidin: Ayarlar> Güvenlik ve ara Bilinmeyen kaynaklar etkinleştirmek için bir onay işareti koyabileceğiniz bölüm.

 2. Modüller Xposed Installer uygulamasının bölümü, çeşitli şeyler için ihtiyaç duyacağınız birçok seçeneği barındırır. Aşağıdaki seçeneklerle bir menü verilmesi için herhangi bir modül üzerinde parmağınızı basılı tutun:

  • Kullanıcı Arayüzünü Başlat: Yüklediğiniz bir modülün başlatıcı simgesini bulamıyorsanız bunu kullanın.
  • İndir / Güncellemeler: Modül için yeni güncellemeleri yükleyin.
  • Destek: O modüle ait olan destek sayfasını ziyaret edin.
  • Uygulama bilgisi: Toplam depolama alanı kullanımı ve hangi izinlerin verildiği gibi cihazınızın bu uygulama hakkında neler söylediğine bakın.
  • Kaldır: Bu menü seçeneğiyle bir modülü silin / kaldırın.
 3. Eğer görmüyorsan Yüklemek düğmesi modülü indirdikten sonra veya daha sonra yüklemeyi tercih ederseniz, içindeki 1-3. adımları tekrarlayın. Xposed Modülleri Nasıl ve Nereden İndirilir yukarıdaki bölümü seçin ve ardından Yüklemek içinde Versiyonlar sekmesi.

 4. Artık cihazınızda Xposed Installer istemiyorsanız, herhangi bir uygulama gibi silebilirsiniz.