Skip to content

XSLT Dosyası Nedir?

19 de Haziran de 2021

XSLT dosya uzantısına sahip bir dosya, Genişletilebilir Stil Sayfası Dil Dönüşümleri dosyasıdır. Bir XML dosyasını dönüştürmek ve biçimlendirmek için XSL talimatlarını kullanan bir dildir.

Nasıl Kullanılırlar?

XSLT dosyası bir metin dosyasıdır ve bir XML dosyasının uyması gereken kuralları sağlar. Diğer işlevlerin yanı sıra, XML dosyasının farklı bölümlerini sıralamak ve düzenlemek ve bazı öğelerin birlikte görüntülenmesini engellemek için kullanılabilir. W3Schools.com’da bakabileceğiniz bazı XSLT örnekleri var. Bu dosyalar XML dosyalarıyla birlikte kullanıldığında, orijinal XML dosyası hiçbir şekilde değiştirilmez. Bunun yerine, yeni bir XML dosyası oluşturulur. Aslında, XSLT dosyaları yalnızca XML dosyalarını değil, aynı zamanda diğer birçok yapılandırılmış belgeyi “dönüştürmek” için kullanılabilir.

Bu dosyaların nasıl yapılandırıldığı hakkında daha fazla bilgi ve bunların kullanımına ilişkin örnekler ve öğreticiler, W3Schools’da ve resmi XSLT belirtim belgelerinde bulunabilir.

XSLT Dosyası Nasıl Açılır

Bir XSLT dosyasını salt metin dosyası olduğu için herhangi bir metin düzenleyicide açabilirsiniz. Windows Not Defteri, Windows’ta yerleşik bir metin düzenleyicidir ve hızlı bir şekilde değişiklik yapmanız gerekiyorsa yardımcı olabilir, ancak büyük olasılıkla yoğun düzenleme yapmak için en iyi program değildir. XSLT dosyasını açmak ve düzenlemek için en iyi ücretsiz metin düzenleyici listemizden birini kullanın. Dosyayı yapacak şekilde yapılandırır. çok düzenlemesi ve okuması, Not Defteri gibi en temel metin düzenleyicilerinden daha kolaydır. Microsoft’un Visual Studio’su, tüm düzenleme sürecini basitleştiren başka bir XSLT açıcı ve düzenleyicidir. Dosyada değişiklik yaparken, dönüşümlerin sonuçtaki dosyada nasıl görüneceğini şuradan görüntüleyebilirsiniz: XML Menü. Ücretsiz olmasalar da, XMLSpy XSLT Editor ve Liquid Studio diğer bazı iyi seçeneklerdir. Kodu görüntülemek için dosyayı bir web tarayıcısında da açabilirsiniz, ancak bunu yapmak herhangi bir düzenleme yapmanıza izin vermez.

Bir XSLT Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir XSLT dosyasını Visual Studio gibi bir düzenleyicide açarsanız, dosyayı XSL, XSD, XML, DTD, CONFIG ve diğerleri gibi bir dizi başka biçime kaydedebilirsiniz. Bir XSLT dosyasını dönüştürmek yerine aradığınız şey, onu amaçlanan amaç için, yani XML dosyalarını dönüştürmek için kullanmanın bir yoludur. XSLT dosyaları, bir XSL dosyasının talimatlarını ve bir XML dosyasının kodunu birleştirerek belgeler oluşturur. Bu amaçla FreeFormatter.com’un XSL Transformer’ını kullanabilirsiniz. Web sitesine XML ve XSL değerlerinin yapıştırılmasını ve bu dosyaların bilgisayarınızdan yüklenmesini destekler.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanızı yukarıda bağlantılı programlarla açamıyorsanız, büyük olasılıkla bunun için başka bir dosya uzantısını karıştırıyorsunuzdur. Bazıları o kadar benzer ki, bir XSLT dosyasıyla uğraştığınızı düşünerek yanlış okumak kolaydır. Örneğin, XLSX, XSPF ve XSLIC (XenServer Lisansı), bir şekilde XSLT dosyalarıyla ilişkili olabilecek gibi görünüyor. Ancak bu dosyaları yukarıdaki programlardan birinde açmayı denerseniz, muhtemelen bir hata gösterecektir.