Skip to content

XVID Dosyası Nedir?

23 de Mayıs de 2021

Bir XVID dosyası, Xvid codec bileşenini kullanır. MP4 gibi bir video formatı değil, bunun yerine videoyu disk alanından ve dosya aktarım hızlarından tasarruf etmek için bir sıkıştırma standardı olan MPEG-4 ASP’ye sıkıştırmak ve açmak için kullanılan bir programdır. Xvid içeriğinde desteklenen sıkıştırma nedeniyle, tam uzunluktaki bir film genellikle bir CD’ye sığarken DVD kalitesini korumak için yeterince sıkıştırılabilir. .XVID dosya uzantısına sahip bir dosya kullanıyor olmanıza rağmen, birçok dosya kapsayıcısı Xvid video içeriğini depolar. Dosyayı kimin yaptığına bağlı olarak dosya şu şekilde adlandırılabilir: video.xvid.avi örneğin bir AVI dosyası için. Xvid, GPL ücretsiz yazılım lisansı altında dağıtılmaktadır. Herhangi bir uyumlu işletim sistemi ve cihazda sınırlama olmaksızın derlenebilir.

XVID Dosyaları Nasıl Oynanır?

XVID Dosyaları.

Birçok modern DVD ve Blu-ray oynatıcı, XVID dosyalarını oynatabilir. DivX codec bileşeni Xvid codec bileşeninden farklı olsa da, DivX logosunu görüntüleyen video oynatıcılar genellikle XVID dosyalarını destekler. Bazen logo, video oynatıcı yerine cihaz üreticisinin web sitesinde yer alır, bu nedenle oynatıcınızın bu formatı destekleyip desteklemediğinden emin değilseniz orayı kontrol edin. Ancak, MPEG niceleme veya çoklu B-kareler gibi gelişmiş MPEG-4 özellikleriyle kodlanmış XVID videolar, çoğu DivX oynatıcıyla uyumlu değildir. Bir PC’de, MPEG-4 ASP kodlu videonun kodunu çözebilen herhangi bir yazılım programı XVID dosyalarını oynatabilir. Bazı popüler örnekler arasında VLC, MPlayer, Windows Media Player, BS.Player ve DivX Plus Player bulunur. Elmedia Player, Mac için bir seçenektir. Kullanımı ücretsiz olmasa da, diğer birçok video ve ses dosyası formatını destekler. VLC gibi bazı medya oynatıcılar Xvid’in kodunu herhangi bir ek yazılım olmadan çözebilirken, bazı oynatıcılar içeriği düzgün şekilde sıkıştırmak ve açmak için Xvid codec bileşeninin yüklenmesini gerektirebilir. Örneğin Windows Media Player’ın buna ihtiyacı var. Ayrıca OPlayer uygulamasıyla bir iOS cihazında veya RockPlayer ile Android’de XVID dosyalarını oynatabilirsiniz.

XVID Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Çeşitli ücretsiz video dönüştürücü araçları ve hizmetleri, XVID kodlu dosyaları MP4, AVI, WMV, MOV, DIVX ve OGG gibi diğer biçimlere dönüştürebilir. Office Converter’ın video dönüştürücü işlevi, XVID’yi diğer video formatlarına da dönüştürebilir. Bu araç çevrimiçi olarak çalışır, bu nedenle dosyanın web sitesine yüklenmesi, dönüştürülmesi ve ardından kullanmadan önce yeniden indirilmesi gerekir; bu, indirilebilir dönüştürücülerden birini kullanmaktan çok daha uzun süreceği anlamına gelir. Miro Video Converter, iWisoft Free Video Converter, Avidemux ve HandBrake diğer bazı uyumlu ücretsiz dönüştürücülerdir.

Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız yukarıda açıklanan programlarla açılmıyorsa, dosya uzantısını yanlış okuyor olabilirsiniz. Bazı dosyalar, dosya adının sonunda çok benzer bir son ek kullanabilir, ancak bu, mutlaka format benzerliklerini göstermez. Örneğin, XVID’ye çok benzeyen VID ve XVD dosya uzantıları tamamen ilgisizdir. İlki bir Bethesda video dosyası ve ikincisi xvdtool ile kullanılabilen bir Xbox Sanal Disk dosyasıdır. XVA, XenServer Sanal Uygulama dosyalarına ait olan bir diğeridir. Bu format, aynı dosya uzantısı harflerinden bazılarını paylaşmasına rağmen XVID ile ilgili değildir. Birini kullanmak için Citrix’in XenServer’ına ihtiyacınız var.