Skip to content

Yakın Alan İletişimi: Artıları ve Eksileri

23 de Mayıs de 2021

NFC veya Yakın Alan İletişimi, elektronik cihazlar için bir iletişim protokolüdür. En çok Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay gibi mobil ödeme sistemlerini desteklemek için kullanılır. Ayrıca, yakındaki cihazlar arasında medya paylaşmak, erişim belirteçleri ve tuş kartları oluşturmak ve kablosuz bağlantıları başlatmak için kullanılır. Bu kılavuzda, temassız veya mobil ödeme portalı olarak NFC’nin artılarını ve eksilerini ele alıyoruz. Ne Seviyoruz

  • Kullanışlı – cüzdan veya kredi kartı olmadan ödeme yapmak kolaydır.
  • Çok yönlü – ödeme sistemlerinden daha fazlasıyla çalışır.
  • Cihazlar arasında sorunsuz iletişim.
  • NFC ödemeleri genellikle kredi kartlarından daha güvenlidir.

Neleri Sevmiyoruz

  • Büyük ölçekli operasyonlar için kullanıldığında pahalı olabilir.
  • Geleneksel ödeme yöntemlerine göre geliştirilmiş güvenliğe rağmen güvenlik risklerinden tamamen arınmış değil.

NFC’nin avantajları

NFC, kullanıcıların akıllı telefon veya tabletleriyle anında ödeme yapmasını kolaylaştırır. Sadece birkaç dokunuşla bir işlemi gerçekleştirmek için Google veya Apple tarafından sunulanlar gibi bir mobil cüzdanı kullanabilirsiniz – cüzdanınızı açmanıza bile gerek yok. Aynı zamanda, bir dizi hizmet ve sektörü kapsadığı için oldukça çok yönlü bir platformdur. Bir ödeme platformu olarak NFC, mobil bankacılık, restoran rezervasyonları, tren veya sinema bileti rezervasyonu, harcama ve ödül puanları hakkında gerçek zamanlı güncellemeler sunma, ödülleri ve kuponları kullanma ve daha fazlası için kullanılabilir. Bu sistem, dinamik ve ileri görüşlü bir zihniyet sunduğu için işletmeler için de faydalıdır. Müşterilere kullanışlı, sorunsuz teknolojilerle daha iyi hizmet sunulur ve bu da marka itibarını artırır ve üretkenliği artırır. NFC’nin gelişmiş şifrelemesi, kurumların bunu öğrenci veya çalışan kimliklerini taramak veya kabul etmek için kullanmasına olanak tanır. Bazı durumlarda, kimlikler bir ofis ortamındaki nesnelerle etkileşimde bulunmak ve gerçek zamanlı bilgileri diğer kullanıcılar veya cihazlarla paylaşmak için de kullanılabilir. Mobil cüzdan kullanmak, bir dereceye kadar fiziksel kredi kartı kullanmaktan daha güvenlidir. Mobil cihazın talihsiz bir şekilde çalınması durumunda, kullanıcının kredi kartı bilgileri şifre ve PIN ile korunmaktadır. Bu ek bir güvenlik katmanı ekler. NFC özellikli ödeme kartları, normal bir kredi kartının manyetik şeridinden daha güvenli olacak şekilde üretilmiştir. Bu sistemi kullanırken perakendeciler, müşterilerin kredi kartı bilgilerine fiziksel olarak erişemeyecektir.

NFC’nin dezavantajları

NFC teknolojisi, genellikle bir dizi ilgili cihaz, ekipman ve yükseltmeye bağlı standartları içerdiğinden, bazı şirketler için çok pahalı olabilir. Starbucks gibi büyük perakendeciler bu teknolojiyi başarılı bir şekilde dahil ederken, daha küçük şirketler onu çok pahalı ve benimsemeyi zor bulabilir. Donanımı ve yazılımı kurmanın ve bakımı için teknisyenleri işe almanın maliyeti hızla artabilir. NFC işlemleri şüphesiz normal kredi kartı ödemelerinden daha güvenli olsa da, bu teknoloji tamamen risksiz değildir. Mobil bilgisayar korsanları, telefonlarda depolanan kişisel finansal verilere yetkisiz erişim elde etmek için ustaca yöntemler geliştirdiler ve bu verileri güvence altına alma mücadelesi her zaman devam ediyor.