Skip to content

Yakında Metaverse’e Kulaklık Olmadan Girebileceksiniz

27 de Haziran de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • PORTL M adlı yeni bir cihaz, sanal gerçeklik başlığı olmadan meta veriye erişmenize izin verdiğini iddia ediyor.
  • PORTL M 2000 dolara mal olacak ve iki yönlü bir hologram iletişim cihazı görevi görecek.
  • Akıllı telefonlardaki artırılmış gerçeklik gözlükleri ve 2D ekranlar, meta veriye geçmenin diğer yollarıdır.

Yakında meta veri deposuna erişmek için büyük bir kulaklığa ihtiyacınız olmayabilir. PORTL M adlı yeni bir cihaz, esasen iki yönlü bir hologram iletişim cihazı olan şeyi bir kutu içinde sunuyor. PORTL’in yapımcıları, sosyal bağlantıya odaklanan 3B sanal dünyalar ağını keşfetmek gibi şeyler için mükemmel olduğunu söylüyor. Bir sanal gerçeklik başlığı olmadan metaverse’i keşfetmek için geliştirilmekte olan, giderek artan sayıda yoldan biri.

PORTL Inc.’in mucidi ve CEO’su David Nussbaum, bir e-posta röportajında hayateli’a verdiği demeçte, “Bir kulaklığa duyulan ihtiyaç benimsemenin önünde büyük bir engeldir.” “Nüfusun büyük bir kısmı bunu her zaman itici bulacaktır. Ama daha da önemlisi, artık çoğunlukla yapıldığı için kulaklıklar sizi çevrenizden ve çevrenizdeki insanlardan uzaklaştırıyor.”

Metaverse Penceresi?

PORTL birkaç yıldır hologram iletişim cihazları üretiyor, ancak önceki modeller ortalama bir kullanıcı için hantal ve çok pahalıydı. Şimdi, PORTL M ile şirket, meta veriye erişimi çok daha kolay hale getirmek istiyor. 2.000$’lık PORTL M masanızın üzerine oturur ve yatay veya dikey modda çalışır. M modelinin üst çerçevesinde yapay zeka özellikli bir kamera, 16 GB sistem belleği ve bir TB dahili depolama alanı bulunur. Bu yıl daha sonra gönderildiğinde 2.000 dolara mal olacak.

Nussbaum, “Fiziksel olarak birlikte olduğunuz insanlarla etkileşim halindeyken meta veriye erişebilmek, onu ortak bir deneyim, daha az izole edici ve daha duygusal ve çekici bir etkiye sahip bir deneyim haline getiriyor.” Dedi. “Bir sınıfın metaverse’de bir ders izleyebildiğini ama aynı zamanda kendi aralarında sohbet edebildiğini ve öğrendikçe öğretmenin ipuçlarını ve sınıf arkadaşlarının coşkusunu yakalayabildiğini düşünün.” Rutgers Üniversitesi’nde sanal gerçekliği araştıran gazetecilik profesörü John Pavlik, hayateli ile yaptığı bir e-posta röportajında, meta veri deposunun en güncel sürümlerinin sanal gerçeklik (VR) veya artırılmış gerçeklik (AR) platformları kullanan sürükleyici bir İnternet modeline dayandığını belirtti.

Meta veri deposunun bazı sürümleri, kullanıcıların bir akıllı telefon veya tabletten ortamlarına erişmesini destekler, ancak Pavlik, bu deneyimlerin sürükleyici olmadığını ve bunun yerine 2B olduğunu söyledi. “Kulaklık takmak bazı yönlerden kullanıcıların hareketliliğini sınırlar ve bu nedenle metaverse deneyiminin potansiyelini sınırlayabilir” diye ekledi. “Bir kulaklık takmak zorunda kalmamak aynı zamanda meta veri deposunu daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale getirmeye yardımcı olabilir ve dijital bölünmeyi daha az sorun haline getirmeye yardımcı olabilir.”

Gözlükleri Hendek

PORTL gibi geliştiriciler ve cihaz üreticileri, metaverse’yi hacimli donanım olmadan görüntülemenin yeni yolları üzerinde çalışıyor. Bir olasılık, bilgisayar tarafından oluşturulan bilgilerle geliştirilmiş gerçek dünya ortamının etkileşimli bir deneyimi olan artırılmış gerçekliği (AR) kullanmaktır. Microsoft Hololens gibi AR cihazları, gözlükten çok gözlüğe benziyor.

Portl holografik cihazından alışveriş yapan biri.

Hoverlay yazılımı, mobil cihazları kullanarak kulaklık kullanmadan meta veri deposunda dijital içerik oluşturmanıza ve yayınlamanıza olanak tanır. Hoverlay CEO’su Nicolas Robbe, hayateli ile yaptığı bir e-posta röportajında, insanlara dijital içeriği sunmanın en doğal yolunun, onu doğrudan fiziksel ortama entegre etmek olduğunu söyledi. Birçok kişi, kulaklık kullandıktan sonra baş ağrısı, göz yorgunluğu, baş dönmesi ve mide bulantısı bildirdiğini söyledi. Robbe, “Bu tür belirtiler sanal gerçeklik yanılsaması tarafından tetikleniyor, bu da gözlerin aslında sadece santimetre uzaktaki bir ekranda bulunan nesnelere odaklanmasını sağlıyor.

Sürekli gelişen kameralara sahip mobil cihazlar (akıllı telefonlar, tabletler) daha sağlıklı temsil ediyor” ve başlıklar olmadan meta veri tabanlarını deneyimlemek için daha kullanışlı bir giriş.” Geliştiriciler için bir metaverse platformu olan Metanomic’in CEO’su Theo Priestley, hayateli’a e-posta yoluyla verdiği demeçte, Star Trek Holodeck’e benzer holografik ekranlar veya projektörler metaverse’nin geleceğini temsil edebilir. Son mil, NeuraLink gibi doğrudan bir beyin arayüzü olacaktır. [a device that could allow communications between the brain and a computer that’s being developed by Elon Musk]ama bu hala bilimkurgu aleminde çok fazla ve çok uzun bir süre bilim gerçeği olmayacak, ”diye ekledi Priestley.