Skip to content

Yakınlaştırma Nasıl Kullanılır: Başarılı Video Konferansları İçin En İyi 12 İpucu

15 de Mayıs de 2021

Yakınlaştırılmış video görüşmeleri, birçok insanın çalışma alışkanlıklarının önemli bir parçasıdır. Zoom video hizmeti, uzaktaki iş arkadaşlarıyla konuşmak, toplantılar düzenlemek ve işbirliği içinde çalışmak için oldukça kullanışlıdır. İnternette buluşmak ve yenilikleri takip etmek isteyen arkadaşlar arasında da çok popüler. Zoom’un nasıl yakınlaştırılacağını ve Zoom toplantı odalarının nasıl etkili şekilde kullanılacağını bilmek önemlidir. İster iş ister eğlence için yapıyor olun, başarılı bir video konferans oturumunun nasıl gerçekleştirileceğine dair en iyi ipuçlarından bazılarını araştırdık.

Sanal Arka Plan Ekleyin

Sık sık dağınık bir ev ofisiniz var ve onu düzeltmeye istekli değil misiniz? Sanal Arka Plan özelliği sizi güçlükten kurtarabilir. Bilgisayarınızın yeterince güçlü olması veya arkanızda yeşil bir ekran olması koşuluyla, uzay çağı manzarasından hoş bir sahil konumuna kadar video görüşmenizin arka planına istediğiniz her şeyi ekleyebilir. Nereye bakacağınızı bilmenizi sağlayarak kurulumu basittir.

Zoom Klavye Kısayollarını Öğrenin

Yakınlaştır klavye kısayolları vurgulanır

Zoom, işleri daha kolay hale getirmek için kolayca değiştirebileceğiniz birden çok farklı klavye kısayolu sunar. Aşağıdaki seçeneklere göz atın Ayarlar > Klavye kısayolları. Mikrofonunuzun sesini kapatmak veya açmak için bir tuş ayarlamak, ayrıca bir klavye kısayoluyla bir toplantıya hızlı bir şekilde katılabilmek veya hatta bir kısayol aracılığıyla toplantıları planlamak yararlıdır. Zoom web sitesinde, varsayılan kısayol tuşlarının tam listesi bulunur.

Yalnızca Sesli Çağrıya Geçme

Masa üzerinde bir video konferans araması gösteren bir tablet

Luis Alvarez, Getty Images
Bazen hayat, çalışırken video izlemek için biraz çılgınca olabilir veya bant genişliğini azaltmak ve yalnızca bir süreliğine sesli arama yapmak isteyebilirsiniz. Bir toplantıya ilk katıldığınızda videoyu her zaman varsayılan olarak kapatmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Video > Bir toplantıya katılırken videoyu kapat. Toplantıya girdiğinizde videoyu tekrar açmayı seçebilirsiniz. Hızlı bir aramaya dalmanız gerektiğinde mükemmeldir.

İyi Ses Görgü Kuralları Uygulayın

Bir kanepede oturan ve bir dizüstü bilgisayara bakan bir adam

Westend61, Getty Images
İyi toplantı görgü kuralları önemlidir. Toplantınızdaki herkes ev hayatınızın her küçük ayrıntısını duymak istemez. Özellikle evcil hayvanlarınız, çocuklarınız veya diğer sevdikleriniz toplantılar sırasında içeri girmeye meyilliyse, konuşmadığınız zamanlarda mikrofonunuzu sessize alın. Büyük toplantılarda, katılımcıların arka plan gürültüsünden bunalmaması için çok yardımcı olur. Mümkünse, bilgisayarınızın hoparlörleri yerine kulaklık kullanın. Ses kalitesi hem siz hem de toplantıdaki diğer kişiler için daha iyi olacaktır.

Görünümünüze Rötuş Yapın

Görünümümü rötuşla görüntülenen yakınlaştırma uygulaması

Diğer kamera tabanlı uygulamalar gibi, Zoom da görünümünüze biraz rötuş yaparak görüntünüzün biraz daha yumuşak ve genellikle biraz daha iyi görünmesini sağlar. Git Ayarlar > Video > Görünüşümü rötuşla hızlı bir destek için. Yüzünüz daha yumuşak görünecek ve ince ama önemli bir fark yaratacak. Yine de bir mucize değil, bu yüzden hala makul derecede iyi sunulmuş göründüğünüzden emin olun!

Çağrınızı Kaydedin

Kayıt ayarları vurgulanmış şekilde yakınlaştırma uygulaması

Toplantınızı gözden geçirmek veya aramayı kaçıranlarla paylaşmak istiyorsanız, Zoom web konferansı sohbetlerinizi çok kolay bir şekilde kaydedebilirsiniz. Zoom için temel bir ücretsiz aboneliğiniz varsa, video dosyasını yerel olarak depolamayı seçebilir veya alternatif olarak, ücretli bir üyeyseniz, Zoom bulut depolamaya kaydedebilirsiniz. Tüm seçenekler Ayarlar > Kayıtve kurulumu çok uzun sürmez.

Yinelenen Toplantılar Oluşturun

Programlanmış toplantı ayarlarının görüntülendiği uygulamayı yakınlaştır

İşle ilgili düzenli haftalık toplantılarınız mı var? Ya da aylık olarak arkadaşlarla görüşme? Tıklayarak tekrarlanacak toplantıları kolayca ayarlayabilirsiniz. Program ardından yanındaki kutuyu seçerek Yinelenen toplantı. Düzenli olarak toplantılar düzenlemek istediğinizde, ancak her seferinde düzenleme zahmetine girmek istemediğiniz zamanlar için mükemmeldir.

Hatırlatıcıları Ayarla

Yakınlaştırma Genel Ayarları ekranı

Birçok toplantınızı unutacağınızdan mı endişeleniyorsunuz? Git Ayarlar> Genel ve oradaki bir hatırlatıcıya tıklayabilirsiniz, böylece toplantınız başlamadan önce her zaman bildirim alırsınız. Hazır olmak için bolca vaktiniz olması için 5-10 dakikaya ayarlayın.

Gerektiğinde Ekranınızı Paylaşın

Paylaşım Ekranı vurgulanmış olarak ana ekranı yakınlaştır

İster bir iş arkadaşınızdan tavsiye alıyor olun ister bir arkadaşınızla harika bir şey paylaşmak isteyin, ekranınızı nasıl paylaşacağınızı bilmek faydalıdır. Yakınlaştırma uygulamasında Ekranı Paylaş düğmesine tıklayın. Başka birinin paylaşılan ekranını görüntülüyorsanız, tıklayarak kolayca açıklama ekleyebilirsiniz. Seçeneği Görüntüle ve Açıklama ekle.

Pro Hesabı Kullanın

Duvar monitöründe video konferans görüşmesi olan bir konferans odası

Ariel Skelley, Getty Images
Zoom içermeyen bir hesap çok kullanışlıdır, ancak Pro hesabı, başkalarıyla birlikte toplantılar düzenleyebileceğiniz, toplantılardan sonra katılımcı listeleri oluşturabileceğiniz ve hatta katılımcılar hakkında önceden daha fazla bilgi edinmek için formlar oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Daha fazla özelliğe ihtiyacınız varsa, bir süre için bile bir Pro hesabı edinmeye değer. Yükseltmek için Profil simgesini ve ardından seçin Pro’ya yükselt.

Zoom Toplantı Bağlantılarını Slack’e Göndermeyi Öğrenin

Duvardaki bir ekranda video konferans görüşmesi olan bir ofis konferans odası

Luis Alvarez, Getty Images
Ücretli bir Zoom hesabı bonusu, Zoom toplantı bağlantılarını otomatik olarak Slack’e gönderebilmenizdir. İş senaryolarında, çoğumuz iletişim için hem Slack hem de Zoom kullanıyoruz, bu nedenle ikisini bir araya getirebilmek çok yararlı. Bir Pro hesabına sahip olmak, Zoom API’sine erişiminiz olduğu anlamına gelir, böylece Zoom bildirimlerini doğrudan Slack kanalınıza almak için Zapier’in Zap otomasyonu gibi araçları kullanabilirsiniz.

Toplantınızı Şifreyle Koruyun

Parolalı toplantı görüntülenen yakınlaştırma uygulaması

Çoğu toplantıda güvende olmak önemlidir. Her türlü özel toplantı için şifre korumasını açtığınızdan emin olun. Yeni bir toplantı oluştururken, şu adrese gidin: Kişisel Toplantı Kimliği Ayarları ve tıkla Toplantı şifresi gerektir siz istemedikçe hiç kimsenin toplantınıza erişememesini sağlamak için.