Skip to content

Yakınlaştırma, Ücretli Kullanıcılar için Yalnızca Uçtan Uca Şifreleme Uygulayacak

21 de Nisan de 2021

İşinizi veya kişisel Zoom aramalarınızı gerçekten gizli tutmayı umuyorsanız, bunun için ödeme yapmanız veya farklı bir hizmet seçmeniz gerekir.

Smith Koleksiyonu / Gado / Getty Images
Kabul edelim; Yakınlaştırma aramaları yeni normaldir. Uçtan uca şifreleme, bunun gibi iletişimleri meraklı bilgisayar korsanlarından (ve tabii ki FBI’dan) korumanın kutsal kasesidir. Şirket bunu gerçekleştirmeyi başardı, ancak yalnızca ücretli kullanıcılar için, kimin özel görüşmeyi hak edip etmediğini sorgulayan.

Ödemek zorundasın: Zoom, Mayıs 2020 sonunda ücretli kullanıcılar için yaptığı çağrılara şifreleme ekleyeceğini duyurdu. Sınır CEO Eric Yuan’ın Salı günü yaptığı bir yatırım çağrısında “Ücretsiz kullanıcılar – kesinlikle vermek istemiyoruz [them] çünkü bazı kişilerin Zoom’u kötü bir amaç için kullanması durumunda FBI ve yerel kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışmak istiyoruz. ”

Kamera ARKASI: Zoom, güvenlik açısından zor bir dönem geçirirken, şirket pandemi nedeniyle kullanımda önemli bir artış gördü. Şirket, o zamandan beri istenmeyen kişilerin bir Zoom çağrısına girip istedikleri uygunsuz şeyleri bırakabildikleri Zoombombing sorununu çözdü. Ayrıca, Zoom’un Mac yazılımının temel kodundaki bazı (ayrıca yamalı) güvenlik kusurları nedeniyle ateş altında kaldı. Uçtan uca şifreleme eklemek, insanların kimsenin giremeyeceğinden daha güvende hissetmesine yardımcı olur.

Evet ama: Ne yazık ki, uçtan uca şifrelemeye ihtiyaç duyan sadece Zoom aboneliğini karşılayabilecek kişiler değil. Nasıl protesto yapılacağını tartışan kar amacı gütmeyen biriyseniz, kuruluşunuz bu özellikten yararlanabilir. CEO’nun yatırım çağrısında belirttiği gibi Zoom’u kullanmanın da kötü nedenleri var. Bununla birlikte, kötü oyuncular, izlerini kapatmak için şifreleme için para ödeyebilirler.

Sonuç olarak: FaceTime (yalnızca Apple, 32 katılımcıya kadar), WhatsApp (sekiz kişiden az kişi için) ve Google Duo gibi ücretsiz şifreli görüntülü arama alternatifleri vardır. Signal’de video konferans da vardır, ancak yalnızca bire bir aramalar içindir. Sonuçta, şifrelenmiş görüntülü arama yazılımı kullanmak kişisel bir tercihtir, ancak şifrelemenin yalnızca ücretli üyelere sunulması hayal kırıklığı yaratır.

Video Konferans Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin