Skip to content

Yakınlaştırmada Nasıl Sessize Alınır (veya Sesi Açılır)

19 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Windows’ta: Sessiz düğmesine (ekranın sol alt köşesi) veya düğmesine basın ALT + A klavyede.
 • Mac’te: Sessiz Ekrandaki düğmesine veya düğmesine basın. Command + Üst Karakter + A.
 • Mobil cihazda: Ekrana ve ardındanöğesine dokunun. Sessiz (sol alt).

Bu makale, Zoom aramaları sırasında kendinizi veya başkalarını nasıl sessize alacağınızı ve açacağınızı açıklar. Talimatlar hem katılımcılar hem de toplantı sahipleri için Windows, Mac ve mobil cihazları kapsar.

Yakınlaştırmada Kendinizi Nasıl Sessize Alabilirsiniz

İşlem, kullandığınız cihaza göre farklılık gösterir.

Windows veya Mac’te Kendinizi Nasıl Susturursunuz

Bu hızlı ve kolaydır: Alt kısımdaki menü çubuğunu görüntülemek için farenizi Yakınlaştır penceresi boyunca hareket ettirin. Sol alt köşede Sessiz. Düğme, mikrofon boyunca kırmızı bir çizgi gösterecek şekilde değişecek ve Sesi Aç diyecektir. Aynı şeyi gerçekleştirmek için klavyenizi de kullanabilirsiniz: Windows’ta ALT + A. Mac’te Command + Üst Karakter + A. Klavyeyi kullanırken, Yakınlaştır penceresinde aktif olarak olduğunuzdan emin olun, aksi takdirde tuşlar çalışmaz. Bunu yapmak için, etkinleştirmek için herhangi bir yere Yakınlaştır penceresine tıklamanız yeterlidir.

Konuşmanız gerektiğinde, düğmeyi tekrar görüntüleyin ve Sesi Aç böylece herkes seni duyabilir veya basabilir ALT + A (Windows) veya Üst Karakter + Command + A (Mac) klavyede.

Mobil Cihazdan Nasıl Sessize Alınır

Zoom mobil ekranındaki Sessiz düğmesi.

Bir mobil cihazda sessiz kalmak kolaydır, ancak komutu bulmak için ekrana dokunmayı hatırlamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, ekranınızın sol alt köşesinde aynı mikrofon simgesi belirecektir. Sadece dokunun Sessiz sessiz olmak için. Konuşmanız gerektiğinde sesi açmak için ekrana dokunarak komutu tekrar açın ve ardındanöğesine dokunun. Sesi Aç.

Yakınlaştırma Aramaları Sırasında Başkalarını Nasıl Sessize Alabilirsiniz

Toplantı sahibiyseniz ve toplantı sırasında insanları sessiz tutmanız gerekiyorsa, bunu uygulamanın Katılımcılar bölümünden yapabilirsiniz. Windows, Mac veya mobil cihazlar için şu adımları izleyin:

 1. Farenizi Yakınlaştırma ekranının üzerine getirin.

 2. Tıklayın Katılımcılar ekranın altında görünen menüde.

 3. Açılan sağ gezinme menüsünde iki seçeneğiniz vardır:

  • Tıklayın Tümünün Sesini Kapat Görüşmedeki herkesin sesini kapatmak için menünün alt kısmında.
  • Bir misafirin adının üzerine gelin ve ardından Sessiz onları susturmak için adlarının yanına. Ekranlarında onları sessize aldığınızı belirten bir mesaj göreceklerdir.

  Bir mobil cihazda, bir misafir seçtiğinizde bir açılır menü göreceksiniz. Sadece tıkla Sessiz adlarının yanında bu menüden birini bireysel olarak susturmak için.

  Farklı Sessiz seçenekleriyle Katılımcılar ekranı.

Yakınlaştırmada Diğerlerinin Sesini Açma

Başkalarının sesini açmak için, Katılımcılar menüsünü açmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın. Yoksaymaktan vazgeçme, toplantının nasıl ayarlandığına bağlı olarak biraz değişebilir. Bir katılımcının sesini açmaya çalışırken sorun yaşıyorsanız, konuyla ilgili Zoom’dan destek belgesini okuyun. Eylemleriniz tam tersi olacaktır: Sesini kapattığınız herkes artık tek tek sesi açma seçeneğini gösterecek veya Tümünün Sesini Aç Katılımcılar ekranının altındaki düğmesi. Bunu yaptığınızda, katılımcı kendi ekranında, sesini açmalarını istediğinizi veya sesini açtıklarını bildiren bir mesaj görecektir. Mesaj, kullanılan cihazın türüne bağlı olarak değişecektir. Birinin sesini kapattıysanız, yine de duyulmuyorsa, sesini açmak için ekranındaki mesaja yanıt vermeleri gerekir. Bu, katılımcı tarafından bir mobil cihaz kullanıldığında gerçekleşir.