Skip to content

Yama Nedir?

10 de Mayıs de 2021

Bazen sadece adı verilen bir yama düzeltmek, bir sorunu düzeltmek için kullanılan küçük bir yazılım parçasıdır ve genellikle böcek, bir işletim sistemi veya yazılım programı içinde. Hiçbir yazılım programı mükemmel değildir ve bu nedenle, bir program yayınlandıktan yıllar sonra bile yamalar yaygındır. Bir program ne kadar popülerse, nadir görülen sorunlar da o kadar muhtemeldir ve bu nedenle var olan en popüler programlardan bazıları en yamalı programlardan bazılarıdır. Genellikle önceden yayımlanmış yamalardan oluşan bir koleksiyona genellikle hizmet paketi adı verilir.

lvcandy / iStock Vektörler / Getty Images

Yamalar Yüklemem Gerekiyor mu?

Yazılım yamaları normalde hataları düzeltir, ancak bir yazılım parçasındaki güvenlik açıklarını ve tutarsızlıkları gidermek için de yayınlanabilirler. Bu önemli güncellemeleri atlamak, bilgisayarınızı, telefonunuzu veya diğer cihazınızı, yamanın önlemeyi amaçladığı kötü amaçlı yazılım saldırılarına açık bırakabilir. Bazı yamalar o kadar kritik değil ama yine de önemli, yeni özellikler ekleyerek veya güncellemeleri aygıt sürücülerine göndererek. Yine, yamalardan kaçınmak, zamanla yazılımı daha büyük bir saldırı riskiyle karşı karşıya bırakacak, ancak aynı zamanda güncelliğini yitirecek ve muhtemelen yeni cihazlar ve yazılımlarla uyumsuz olacaktır.

Yazılım Yamalarını Nasıl İndirir ve Kurarım?

Büyük yazılım şirketleri, yazılım programlarındaki çok özel sorunları düzelten, genellikle internetten indirilebilen yamaları periyodik olarak yayınlayacaktır. Bu indirmeler çok küçük (birkaç KB) veya çok büyük (yüzlerce MB veya daha fazla) olabilir. Yamaların indirilmesi ve yüklenmesi için gereken dosya boyutu ve süresi tamamen bağlıdır yamanın ne için olduğu ve kaç düzeltmeyi ele alacağı hakkında.

Windows Yamaları

Windows’ta çoğu yama, düzeltme ve düzeltme Windows Update aracılığıyla sağlanır. Microsoft genellikle güvenlikle ilgili yamalarını Salı Yaması’nda ayda bir kez yayınlar. Nadir olsa da, bazı yamalar aslında Daha Genellikle, yüklediğiniz bir sürücü veya yazılım parçasının, yapılan değişikliklerle ilgili bir tür sorunu olmasından dolayı, bunlar uygulanmadan önce yaşadığınız sorunlar. Microsoft tarafından Windows ve diğer programları için gönderilen yamalar, bazen hasara yol açan tek yama değildir. Virüsten koruma programları ve diğer Microsoft dışı programlar için yayınlanan yamalar da benzer nedenlerle sorunlara neden olur. Bozuk yama, akıllı telefonlar, tabletler vb. Diğer cihazlarda bile gerçekleşir.

Diğer Yazılım Yamaları

Virüsten koruma programınız gibi bilgisayarınıza yüklediğiniz yazılım yamaları, normalde arka planda otomatik olarak indirilir ve yüklenir. Belirli bir programa ve ne tür bir yama olduğuna bağlı olarak, güncellemeden haberdar olabilirsiniz, ancak çoğu zaman sizin bilginiz olmadan perde arkasında gerçekleşir. Düzenli olarak güncellenmeyen veya otomatik olarak güncellenmeyen diğer programların yamalarının manuel olarak yüklenmesi gerekir. Yamaları kontrol etmenin kolay bir yolu, ücretsiz bir yazılım güncelleme aracı kullanmaktır. Bu araçlar bilgisayarınızdaki tüm programları tarayabilir ve yama gerektiren herhangi bir program arayabilir. Mobil cihazlar bile yama gerektirir. Hiç şüphe yok ki bunun Apple veya Android tabanlı telefonunuzda olduğunu görmüşsünüzdür. Mobil uygulamalarınız da, genellikle sizin tarafınızdan çok az bilgiyle ve çoğu zaman hataları düzeltmek için sürekli olarak yamalanır. Bilgisayarınızın donanımının sürücülerine yönelik güncellemeler bazen yeni özellikleri etkinleştirmek için sunulur, ancak çoğu zaman yazılım hatalarını düzeltmek için yapılır. Aygıt sürücülerinizi yamalı ve güncel tutmaya yönelik talimatlar için Windows’ta sürücüleri nasıl güncelleyeceğinizi öğrenin. Bazı yamalar kayıtlı veya ödeme yapan kullanıcılara özeldir, ancak bu çok yaygın değildir. Örneğin, güvenlik sorunlarını düzelten ve Windows’un daha yeni sürümleriyle uyumluluk sağlayan eski bir yazılım parçasına yönelik bir güncelleme, yalnızca düzeltme eki için ödeme yaparsanız kullanılabilir. Yine, bu yaygın değildir ve genellikle yalnızca kurumsal yazılımlarda olur. Resmi olmayan yama, üçüncü taraflarca yayınlanan başka bir yazılım yaması türüdür. Resmi olmayan yamalar, genellikle orijinal geliştiricinin bir yazılım parçasını güncellemekten vazgeçtiği veya resmi yamayı yayınlaması çok uzun sürdüğü için yazılım terk etme durumlarında yayınlanır. Bilgisayar yazılımlarına çok benzer şekilde, video oyunları bile genellikle yama gerektirir. Video oyunu yamaları, tıpkı diğer yazılım türleri gibi, genellikle geliştiricinin web sitesinden manuel olarak, ancak bazen bir oyun içi güncellemeyle veya üçüncü taraf bir kaynaktan otomatik olarak indirilebilir.

Düzeltmeler ve Yamalar

Dönem düzeltme genellikle eşanlamlı olarak kullanılır yama ve düzeltmek ama genellikle sadece bir şeyin hızlı veya proaktif bir şekilde olduğu izlenimini verdiği için. Başlangıçta düzeltme terimi, bir hizmeti veya sistemi durdurmadan veya yeniden başlatmadan uygulanabilen bir tür yamayı tanımlamak için kullanılmıştır. Microsoft genellikle düzeltme terimini, çok özel ve genellikle çok ciddi bir sorunu ele alan küçük bir güncellemeye atıfta bulunmak için kullanır.