Skip to content

Yankılanan Mikrofon Nasıl Onarılır

15 de Temmuz de 2022

Ekolu mikrofonla ilgili sorunlar birkaç farklı yoldan biriyle ortaya çıkabilir:

 • Hoparlörlerinizden gelen ve yoğunluğu artmaya devam eden yüksek bir vızıltı veya başka bir ses duyuyorsunuz.
 • Kulaklıktaki mikrofonu kullanmaya çalışırken sesinizi kulaklığınızda duyabilirsiniz.
 • Telefonunuzla web tabanlı bir konferansı aramaya çalışıyorsunuz ve sesinizin bilgisayarınızın hoparlörlerinden yankılandığını duyabiliyorsunuz.
 • Konferans görüşmesindeki diğer kişiler, seslerinin kendilerine yankılandığını duyduklarını ve bunun mikrofonunuz yüzünden olduğundan şüphelendiklerini söylüyor.

Mikrofon yankı hataları en çok konferans görüşmeleri sırasında meydana gelir. Ancak, video kaydetmeye, web’e canlı akış yapmaya çalışırken veya mikrofon kullanmanızı gerektiren başka bir uygulamayı kullanırken de bu sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yankılanan Mikrofonun Nedeni

Ekolu bir mikrofonun en yaygın nedeni, mikrofonunuzu hoparlörlerinize çok yakın konumlandırmaktır. Çalışma alanınızda herhangi bir yere yerleştirilebilen harici mikrofonlarda yaygındır. Çoğu kulaklık, ortam gürültüsünü alma olasılığı daha düşük olan yönlü mikrofonlar kullandığından, bir kulaklıkla daha az olasıdır. Ancak daha ucuz kulaklıklarda bu özellik bulunmayabilir. Kulaklık sesi çok yüksekse, mikrofon kulaklıklardan gelen sesleri (kendi sesiniz gibi) alabilir. Yankılanan bir mikrofonun başka bir nedeni, bilgisayarınıza bağlı birden fazla mikrofona sahip olmaktır. Sesinin kapatıldığını düşünebilirsiniz, ancak diğer aktif mikrofonlar hala sesinizi alıyor. Bu senaryo, konferans aramaları sırasında yankı sorunlarına neden olabilir.

Yankılanan Mikrofon Nasıl Onarılır

Bu sorun herhangi bir işletim sistemi için geçerlidir. Herhangi bir düzeltmenin mikrofon veya hoparlör ayarlarında değişiklik gerektirdiği durumlarda, bu değişiklikleri her sistemde yapma prosedürü değişebilir.

 1. Harici bir mikrofon kullanıyorsanız, denemeniz gereken ilk şey, mikrofonu hoparlörlerden ulaşabileceği en uzak fiziksel konuma taşımaktır. Bu düzeltme genellikle yüksek sesli, yankılanan yankı sorununu giderir.

 2. Windows tabanlı bir PC için sesi ayarlayabilir veya bir Mac için sesi ayarlayabilirsiniz. Bu genellikle kulaklığınızdaki yankılanan mikrofon sorunlarını çözecektir. Bunun nedeni, kulaklık ses düzeyinin azaltılması, kulaklık mikrofonunuzun bu sesleri alıp yankı oluşturma olasılığını azaltmasıdır. Sesi azaltmak, hoparlörden uzağa yerleştirmek işe yaramazsa, harici mikrofonlarla da ekoyu çözebilir.

 3. Bilgisayar hoparlörlerinizi ve bilgisayar mikrofonunuzu kullanmak yerine, ses için kulaklığınızı kullanın. Kablosuz olmayı tercih ediyorsanız Bluetooth kulaklıkları bilgisayarınıza bağlayabilir veya bunun yerine bir web konferansını bu şekilde aramayı tercih ediyorsanız telefonunuza bağlayabilirsiniz. Sesi oda yerine kulaklarınıza yönlendirerek, sesin sistem mikrofonuna geri dönme ve yankıya neden olma olasılığını önemli ölçüde azaltacaksınız. Kulaklığınızın mikrofonunu ve bilgisayar hoparlörlerini kullanmak cazip gelse de, bilgisayarınızdan gelen ses kulaklığınızın mikrofonuna gelmeye devam edeceğinden, bu yankı sorunlarını çözmeyecektir. Bu, kulaklığınız çevrenizdeki odadan daha fazla ses çeken kablo üstü bir mikrofon kullanıyorsa daha da olasıdır.

 4. Birden fazla mikrofonun etkinleştirilmediğinden emin olun. Örneğin, telefonunuzla bir web konferansına çağrı yaptıysanız ve ayrıca bilgisayarınız aracılığıyla bağlandıysanız, hem telefon mikrofonunuz hem de bilgisayar mikrofonunuz aramanıza sesinizi iletiyor olabilir. Bu sorunu çözmek için mobil cihazınızdaki mikrofonu kapatın. Telefonunuzun mikrofonunu kullanmayı tercih ediyorsanız, orada devre dışı bırakmak için tarayıcınızın mikrofon ayarlarını kontrol edin. En önemlisi, Zoom gibi video konferans yazılımınızın ses ayarlarını kontrol edin ve doğru mikrofonun seçildiğinden emin olun.

 5. Web konferansı aramalarını kaydetmek için Audacity gibi bir ses yazılımı kullanmaya mı çalışıyorsunuz? Yazılımın, video konferans yazılımıyla aynı anda sesi hoparlörlerinize geri yansıtmaması için ses yazılımının ses ayarlarını doğru şekilde yapılandırdığınızdan emin olun.

SSS

 • PS4 mikrofonumdaki yankıyı nasıl düzeltirim?

  seçeneğine giderek mikrofon hassasiyetini azaltmayı deneyin. Ayarlar > Cihazlar > Ses Cihazları > Mikrofon seviyesini ayarlayın. TV’niz çok yüksekse, mikrofonunuz arka planda sesi alıyor olabilir.

 • Xbox mikrofonumdaki yankıyı nasıl düzeltirim?

  Xbox’ınızda bir yankı duyarsanız, mikrofon TV sesini alıyor olabilir veya sohbetteki biri TV sesini çok yükseğe ayarlamış olabilir. Sorun yaşamaya devam ederseniz, sesi kısın ve Xbox mikrofonunuzun sorunlarını giderin.