Skip to content

Yardımlı GPS, A-GPS, AGPS

5 de Haziran de 2021

Akıllı telefonunuz muhtemelen hem Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) hem de yerleşik Yardımlı GPS (A-GPS) için işlevselliğe sahiptir. GPS, bilgilerini Dünya’nın etrafında dönen uyduların takımyıldızından alır. A-GPS veya AGPS olarak da bilinen Yardımlı GPS, bilgilerini yerel baz istasyonlarından alır ve bir hücresel ağa bağlı mobil cihazlarda standart GPS’in performansını artırır. Yardımlı GPS, konum performansını iki şekilde iyileştirir:

  • Yardımlı GPS, telefonun daha hızlı İlk Onarım Süresi (TTFF) almasına yardımcı olur ve bu da başlangıç ​​performansını önemli ölçüde artırır. Yardımlı GPS, hücresel ağı kullanarak uyduların konumu hakkında bilgi alır ve saklar, bu nedenle bilgilerin uydu tarafından indirilmesi gerekmez.
  • Yardımlı GPS, GPS sinyalleri zayıf olduğunda veya mevcut olmadığında bir telefonu veya mobil cihazı konumlandırır. GPS uydu sinyalleri duvara çok iyi nüfuz etmez ve yüksek binalar tarafından engellenebilir. Destekli GPS, GPS sinyallerinin zayıf olduğu veya kullanılamadığı durumlarda konumu hesaplamak için hücresel kulelere yakınlığı kullanır.

GPS ve Yardımlı GPS Birlikte Nasıl Çalışır?

Bir GPS sisteminin, yerini bilmeden önce uydu bağlantıları yapması ve yörünge ve saat verilerini bulması gerekir. Bu, İlk Düzeltme Süresi (TTFF) olarak bilinen dönemdir. İşlem, cihazınızın bir sinyal almasından önce 30 saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir – tam olarak ne kadar süre çevreye ve parazit miktarına bağlıdır. Geniş açık alanlarda sinyal almak, yüksek binaların olduğu bir şehre göre daha kolaydır. Cihazınız Yardımlı GPS kullandığında, sinyal alma süresi daha hızlıdır. Telefonunuz en yakındaki baz istasyonundan uyduların konumu hakkında bilgi alarak zamandan tasarruf sağlar. Sonuç olarak, siz:

  • Daha hızlı sinyal alımı elde edin
  • Pil ömründen tasarruf edin
  • GPS sinyal alamadığında bile konum bilgilerini alın

Destekli GPS kendi başına mobil cihazı GPS kadar yakın konumlandırmaz, ancak ikisi birlikte çalışarak tüm temelleri kapsar. Tüm modern telefonların içinde bir A-GPS çipi bulunur, ancak tüm telefonlar bunu kullanmaz. Yeni bir akıllı telefon ararken, kullanıcı tarafından erişilebilen tam, özerk bir Yardımlı GPS’e sahip olup olmadığını sorun. Bu, yalnızca bazı telefonlar desteklemesine rağmen, kullanıcılar için en iyi yapılandırmadır. Bazı telefonlar yalnızca sınırlı A-GPS sunabilir.