Skip to content

Yatırım Uygulamaları Amatör Yatırımcıları Nasıl Teşvik Eder?

10 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Popüler hisse senedi alım satım uygulaması Robinhood, Reddit’teki amatör tüccarların GameStop hisselerinin fiyatını yükseltmeye çalışmasının ardından manşetlere çıktı.
  • Robinhood, komisyonsuz ticaret ve eğlenceli ve kolay bir kullanıcı deneyimi sunarak hisse senedi alım satımını daha erişilebilir hale getirdi.
  • Bazıları yeni başlayanlar için diğerlerinden daha uygun olan, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yatırım uygulaması var.
vgajic / Getty Images
Ücretsiz yatırım uygulaması Robinhood, amatör tüccarların GameStop hisselerinin fiyatını artırarak hisseyi kısaltan riskten korunma fonlarına yapıştırmasının ardından geçtiğimiz haftalarda manşetlere çıktı. Bu etkinlikler, ticareti herkes için daha erişilebilir hale getiren ücretsiz yatırım uygulamalarını kullanma konusunda büyüyen bir trendi vurguladı. Bu ücretsiz ticaret ve yatırım uygulamalarına olan ilgi artıyor gibi görünüyor. CNBC kısa süre önce uygulama mağazası sıralamalarına nasıl hakim olduklarını gösterdi ve Recode Koronavirüs salgını sırasında ticaretin ilgi gördüğünü bildirdi. Robinhood, son zamanlarda artan ticaret hacimlerini idare etmek için 3,4 milyar dolar sermaye topladı. Missouri Üniversitesi Kişisel Finansal Planlama Bölümü’nde akredite bir finans danışmanı ve uzatma eğitmeni olan Marco Pantoja, yatırım uygulamasını kullanan herkes politik bir açıklama yapmak istemese de, Cankurtaran Bir telefon röportajında, son olayların bu uygulamaların görünürlüğünü nasıl ön plana çıkardığını görüyor. “Bence bu farkındalık yaratma ve mesajı gerçekten yayma konusunda oldukça büyük bir rol oynadı ve bu uygulamalara yatırım yapma ve bu uygulamaları kullanma fikirleri konusunda daha fazla insanı devreye sokuyor” dedi.

Finansı Demokratikleştirmek

“Herkes için finansmanı demokratikleştirme” misyonuna sahip uygulama Robinhood, 2015’te piyasaya sürüldü. Son Robinhood haberleri, Wall Street’in gücü ve düzenleyici gözetime ilişkin sorunları gündeme getirdiği için şimdi önemlidir, ancak bu uygulamaların gerçek büyümesi büyük ölçüde bir anahtar faktör: birkaçını kullanmakta serbestsiniz.

Bir akıllı telefonda görüntülenen borsa verileri.

Witthaya Prasongsin / Getty Images
Robinhood, alım satımlardan komisyon almamakla, boş zamanlarında hisse senedi alım satımı yapmayı düşünmeyenlerin borsaya açık erişimini sağladı. Konsept aynı zamanda hisse senedi alım satımını eğlenceli ve kolay hale getirir. Son birkaç yılda diğer birkaç uygulama da aynı şeyi yaptı. “Robinhood’ı gerçekten öne çıkardığını düşündüğüm ve aslında genel endüstri üzerinde oldukça etkili olan şey, ticaret için sizden ücret almadıklarıdır. Ve bu, hisse senedi işinin gerçek ekmeğiydi,” Pantoja dedim. Pek çok rakibin Robinhood ile rekabet etmek için bu modeli takip ettiğini ve benimsediğini belirtti. Daha önce, işlem başına 5-7 $ arasında ödeme yapabileceğinizi söyledi. Artık, Webull ve Freetrade gibi girişimlerin yanı sıra E * Trade ve Fidelity gibi tanınmış işletmeler de dahil olmak üzere seçim yapabileceğiniz birçok komisyonsuz yatırım uygulaması ve masaüstü platformu var. Her birinin kendi kullanıcı deneyimi vardır ve bazıları diğerlerinden daha fazla müşteri desteği sunar. Kişisel finans sitesi NerdWallet’te yatırım uzmanı olan Chris Davis, “Bazı ticaret uygulamalarının yeni başlayanlar için diğerlerinden daha uygun olduğunu söyleyebilirim” dedi. Cankurtaran bir e-postada. “NerdWallet yeni başlayanlar için en iyi çevrimiçi komisyoncuları sıraladığında, kullanımın ne kadar kolay olduğuna ek olarak müşteri desteği, eğitim materyalleri ve yatırım seçimi gibi faktörleri de dikkate alıyoruz.”

Çekimleri Ararsın

Bu uygulamaların bir anı (ve ücretsiz) olması, onları kullanmanız gerektiği anlamına gelmez – bu karar gerçekten genel yatırım ve tasarruf hedeflerinize bağlıdır.

Bir grup insan, yatırım ve hisse senedi ticareti yapmayı tartışıyor.

revor Williams / Getty Images
Robinhood, GameStop dramasından sonra belirli hisse senetlerinin alım satımını geçici olarak kısıtlamak için tartışmalı bir adım atarken, para yatırmayı seçtiğiniz hisse senetleri nihayetinde kendi seçiminiz. Biraz yatırım deneyiminiz olsa bile Pantoja, Robinhood gibi uygulamalarla 401 (k) arasındaki büyük farkın, hangi tür hisse senetlerinin ticaretini yapacağınıza karar vereceğiniz olduğunu belirtiyor. Pantoja, “Bu uygulamalarla, tüm bu seçimleri yaparsınız ve yapılacak çok sayıda seçenek vardır,” dedi. “Öyleyse biraz ev ödevi yapmak, hatta belki bir finansal planlamacıyla – bir finansal danışman – ne önerdiklerini görmek için konuşmak gerçekten iyi bir yol olabilir.”