Skip to content

Yavaş Şarj Etmeyen veya Şarj Etmeyen Bir iPad Nasıl Onarılır

5 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Şarj sorunları her zaman iPad’in hatası değildir; cihazı şarj etme biçiminiz olabilir.
  • Sorunlara, düşük şarj gücü, yazılım veya donanım sorunları, yanlış adaptörler, kablo sorunları ve kullanım sırasında şarj etme neden olur.

Bu makale, iPad’inizi şarj etmekte sorun yaşadığınızda deneyebileceğiniz altı çözümü kapsar.

Şarj Etmeyen Bir iPad Nasıl Onarılır

1:22

İPad’im Neden Şarj Olmuyor?

  1. Bilgisayarınızla iPad’i şarj etmeyi bırakın. Dizüstü bilgisayarınız veya masaüstü bilgisayarınız, özellikle daha eski bir PC ise iPad’inizi şarj etmek için yeterli gücü vermeyebilir. İPad’in şarj edilmesi için iPhone’dan çok daha fazla güç gerekir, bu nedenle akıllı telefonunuz bilgisayarınızla iyi bir şekilde şarj edilse bile, iPad çok daha uzun sürebilir. İPad’inizi daha eski bir bilgisayara bağladığınızda “Şarj Olmuyor” uyarısını görebilirsiniz. Endişelenmeyin; iPad muhtemelen hala şarj oluyor, ancak şarj olduğunu gösteren şimşek işaretini gösterecek kadar enerji almıyor. Ancak, yavaş şarj olur. PC kullanarak şarj etmeniz gerekiyorsa, iPad’i şarj olurken kullanmayın. Bu, iPad’in şarj olmamasına veya kazandığından daha fazla güç kaybetmesine neden olabilir. En iyi çözüm, iPad ile birlikte gelen adaptörü kullanarak iPad’i bir elektrik prizine takmaktır.

  2. İPad’inizle birlikte gelen adaptörü kullanın. Tüm güç adaptörleri eşit değildir. Daha küçük iPhone adaptörü, iPad’e iPad adaptörünün yalnızca yarısı kadar güç sağlayabilir. Bir iPad Pro’nuz varsa, iPhone şarj cihazının onu yüzde 100’e çıkarması daha da uzun sürer. İPad hala bir iPhone adaptörüyle şarj olurken, bu çok daha yavaş bir işlemdir. Şarj cihazının üzerinde “10w”, “12w” veya “24w” yazan işaretlere bakın. Bunlar bir iPad’i hızlı bir şekilde çalıştırmak için yeterli güce sahiptir. İPhone ile birlikte gelen 5 watt’lık adaptör, yan tarafında işaretler bulunmayan küçük bir şarj cihazıdır. İPhone’unuzu daha hızlı şarj etmek mi istiyorsunuz? Bunun tersi de doğrudur. İPhone, iPad’in AC adaptörünü kullanarak daha hızlı şarj olur.

  3. İPad’i yeniden başlatın. İPad’i yeniden başlatarak tablette bir yazılım sorunu olmadığından emin olun. Bu, bir yazılım sorununun soruna neden olup olmadığını anlamaya yardımcı olur. Yeniden açılırken Apple logosunun ekranın ortasında göründüğünü göreceksiniz. Yavaş şarj sorununu çözmek için bu yeterli olabilir.

  4. Şarj kablosunu veya adaptörü test edin. İPad elektrik prizinden şarj olmuyorsa, kablo veya adaptörle ilgili bir sorununuz olabilir. İPad’i bilgisayarınıza bağlayarak kabloda sorun giderebilirsiniz. Pil ölçerde şimşek işaretini görürseniz, kablonun çalıştığını biliyorsunuzdur. Bilgisayar iPad’i taktığınızda tepki vermezse, iPad’in bağlı olduğunu tanımaz. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için başka bir kablo deneyin. Varsa, ilk kabloyu atın. Benzer şekilde, birden fazla adaptörünüz varsa veya bir tane ödünç alabiliyorsanız, güç adaptörlerini değiştirmeyi deneyin. İPad adaptörü çalışmazsa, ancak diğeri çalışıyorsa, yeni bir Lightning adaptörü satın alın.

  5. İPad’in şarj bağlantı noktasını temizleyin. Yeni bir kabloyu takmak işe yaramazsa, şarj bağlantı noktasında bir sorun olabilir. En yaygın sorun, toz, tüy veya başka bir malzemenin bağlantı noktasına girmesidir. İPad’i ters çevirin ve bağlantı noktasına bir el feneri tutun. Bağlantı noktasını tıkayan herhangi bir malzeme olup olmadığını görebilmeniz gerekir. Bağlantı noktasını temizlemek için konserve hava veya anti-statik fırça kullanın. Küçük cımbız kullanırsanız, malzemeleri çıkarmaya çalışmadan önce iPad’i kapatın ve bağlantı noktasının kenarlarına dokunmaktan kaçının. Ayrıca iPad’inizi bir Apple Store’a götürebilir ve oradan birinin temizliği yapmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle bunu bedavaya yapıyorlar.

  6. Her şey başarısız olduğunda bir profesyonelle iletişime geçin. Nadir durumlarda, adaptörü veya kabloyu değiştirmek işe yaramadığında, iPad ile bir donanım sorununuz olabilir. Bu durumda, destek için Apple ile iletişime geçmeniz gerekir. Bir Apple Store yakınında yaşıyorsanız, ana Apple teknik destek hattını aramak yerine bir randevu ayarlayın ve mağazaya gidin. Apple Store çalışanları uyum içindedir ve büyük olasılıkla siz beklerken sorunu çözebilirler.