Skip to content

Yaygın Ağ Hata Mesajları Çözümleri

13 de Nisan de 2021

Ağ bağlantınız doğru yapılandırılmamışsa veya teknik bir arıza yaşanıyorsa, genellikle ekranda bazı hata mesajlarının görüntülendiğini görürsünüz. Bu mesajlar, sorunun doğasına ilişkin yararlı ipuçları verir. Ağ sorunlarını gidermeye ve gidermeye yardımcı olması için bu yaygın ağ ile ilgili hata mesajları listesini kullanın.

moodboard / Getty Images

Bir Ağ Kablosu Takılı Değil

Bu mesaj bir Windows masaüstü balonu olarak görünür. Kötü kablolama veya aygıt sürücüleriyle ilgili sorunlar dahil olmak üzere her biri kendi çözümüyle bu hatayı birkaç farklı koşul oluşturabilir. Bağlantınız kabloluysa, ağa erişiminizi kaybedebilirsiniz. Kablosuz bağlantıdaysa, ağınız muhtemelen normal şekilde çalışacaktır, ancak bu hata mesajı, sorun giderilene kadar tekrar tekrar açıldığından rahatsızlık yaratacaktır.

IP Adresi Çakışması (Adres Zaten Kullanımda)

Bir bilgisayar, ağdaki başka bir aygıt tarafından kullanılan statik bir IP adresiyle kurulursa, bilgisayar (ve muhtemelen diğer aygıt da) ağı kullanamayacaktır. Bir örnek, 192.168.1.115 IP adresini kullanan iki veya daha fazla cihazdır. Bazı durumlarda, bu sorun DHCP adreslemede bile ortaya çıkabilir.

Ağ Yolu Bulunamıyor

TCP / IP yapılandırmasının güncellenmesi, ağdaki başka bir cihaza erişmeye çalışırken bu sorunu çözebilir. Paylaşım yoksa, iki cihazdaki zamanlar farklıysa veya kaynağa erişmek için doğru izinlere sahip değilseniz, ağ kaynağı için yanlış adı kullanırken bunu görebilirsiniz.

Ağda Yinelenen Ad Var

Yerel bir ağa bağlı bir Windows bilgisayarı başlattıktan sonra, bu hatayla balon mesaj olarak karşılaşabilirsiniz. Bu gerçekleştiğinde, bilgisayarınız ağa erişemeyecektir. Bu sorunu çözmek için bilgisayarınızın adını değiştirmeniz gerekebilir.

Sınırlı veya Bağlantı Yok

Windows’ta bir web sitesini veya ağ kaynağını açmaya çalışırken, “sınırlı bağlantı veya bağlantı yok” sözcükleriyle başlayan bir açılır iletişim kutusu hata mesajı alabilirsiniz. TCP / IP yığınının sıfırlanması, bu soruna genel bir çözümdür.

Sınırlı Erişimle Bağlantılı

Windows’taki teknik bir aksaklık, belirli kablosuz bağlantı türlerini yaparken bu hata mesajının görünmesine neden olabilir; bu nedenle Microsoft, Windows Vista sistemleri için bir hizmet paketi güncellemesinde bunun için bir düzeltme sağlamıştır. Yine de bu hatayı Windows’un diğer sürümlerinde de bulabilirsiniz. Yönlendiricinizi sıfırlamanızı veya bağlanıp ardından kablosuz bağlantıyı kesmenizi gerektirebilecek başka nedenlerle bir ev ağında da meydana gelebilir.

“Ağ Arızasına Katılamıyor” (hata -3)

Bu hata, bir kablosuz ağa katılamadığında Apple iPhone veya iPod touch’ta görünür. Hotspot’a bağlanamayan bir bilgisayarda yaptığınız gibi sorunu giderebilirsiniz.

“VPN Bağlantısı Kurulamıyor” (hata 800)

Windows’ta bir VPN istemcisi kullanırken şunları alabilirsiniz: 800 hatası VPN sunucusuna bağlanmaya çalışırken. Bu genel mesaj, istemci veya sunucu tarafındaki sorunları gösterebilir. İstemci, VPN’yi engelleyen bir güvenlik duvarına sahip olabilir veya kendi yerel ağıyla olan bağlantısını kaybetmiş ve bu da onu VPN ile bağlantısını kesmiş olabilir. Diğer bir neden, VPN adının veya adresinin yanlış girilmiş olması olabilir.