Skip to content

Yaygın Ev Ağı Sorunları

10 de Mayıs de 2021

Bilgisayar ağları, evi hem dış dünyaya hem de ev içindeki cihazlar arasında bağlar. Ağlar internet erişimi, dosyaları ve yazıcıları paylaşma yeteneği, ek ev eğlence seçenekleri vb. Sağlar. Ev ağı teknolojisi önemli ölçüde ilerlemiş ve kullanımı çok daha kolay hale gelmiş olsa da, ev ağı teknolojisi zorluklar oluşturabilir. Bir ev ağını ilk kurduğunuzda nereden başlamalı? İşler genellikle ilk seferinde doğru çalışmaz, peki sorunları nasıl giderirsiniz? Bazen insanlar daha düşük bir düzene razı olurlar ve ev ağlarının tam potansiyelini asla fark etmezler. Aşağıdaki tavsiye, bu yaygın sorunlardan uzak durmanıza yardımcı olacaktır.

Hangi Ağ Donanımına İhtiyacınız Olduğuna Karar Veremiyorum

Ağlar, farklı donanım ve yazılım kombinasyonlarıyla oluşturulabilir. Çok sayıda seçenek, yeni başlayanlar için çok zor olabilir ve buldukları ilk çözüme karar verebilir. Ancak bazı ailelerin ihtiyaçlarını karşılayan kurulumlar diğerleri için yeterli olmayacaktır. Bileşenler için alışveriş yaparken, ev ortamınızın ihtiyaçlarını dikkatlice değerlendirin ve gerçekten yalnızca üç bilgisayar için bağlantıya ihtiyacınız varsa, 10 bilgisayar için bir şeyle konuşulmasına izin vermeyin. Belki de başka bir dizüstü bilgisayar yerine Chromecast gibi bir dongle’a ihtiyacınız vardır.

Ağ Belirli Bölgelere Ulaşmayacak

Birçok evde, kablosuz ve kablolu ağlar, bir kişinin erişmesi gereken tüm alanlara rahatça ulaşamayacaktır. Ağ kablolarının evin uzak odalarına çekilmesi pratik olmayabilir, örneğin kablosuz ağlarda bile Wi-Fi radyo sinyalleri köşe yatak odalarına, bir çalışma odasına veya bir sundurmaya ulaşamayabilir. Modeminizin veya yönlendiricinizin evde nerede olduğunu planlarken stratejik olun ve ağ kurulum planınızda birkaç taviz vermeye hazır olun. Binlerce ev ağı düzeni var, sizinki farklı bir şey olabilir.

Bilgisayarlar Ağ Üzerinde Birbirlerini Göremiyor

Tüm ağ donanımınızı bağlamayı bitirdiniz, ancak hiçbir şey çalışmıyor. Örneğin cihazlar birbirlerini göremez veya yazıcıya bağlanamaz. Belki yazıcı çevrim dışıdır. Hiçbir hata mesajı görüntülenmiyor. Ağınızın size güldüğüne dair gizli bir şüphe geliştiriyorsunuz. Rahatlayın. Bu soruna adım adım yaklaştığınızda, ağınız yakında hazır ve çalışır durumda olacaktır. Lifewire’da iki bilgisayarı bağlama, geçici bir kablosuz ağ kurma yöntemleri dahil olmak üzere birçok kaynak ve öğretici vardır.

Bilgisayarlar İnternete Bağlanamıyor

Bir evdeki tüm cihazlar birbirleriyle iletişim kurabilse bile, yine de internetteki web sitelerine erişemeyebilirler. Bu da bir ev ağını ilk kurarken yaygın bir sorundur. Anahtar ağ bileşenlerini basit bir şekilde kontrol ettikten sonra, kısa sürede tekrar gezinmeye başlayacaksınız.

Cihazlar Ağa Katılmayacak

Çoğu ev ağında, ağa bağlanmayan bir bilgisayar veya iPad gibi bir cihaz vardır. Cihaz, oyun konsolu gibi özel bir donanım parçası olabilir veya kablolu bir ağa katılmaya çalışan tek bir kablosuz bilgisayar olabilir. Microsoft Windows’un eski bir sürümünü çalıştıran veya Linux çalıştıran bir bilgisayar bile olabilir. Durum ne olursa olsun, cihazınızın başkalarıyla iyi oynamasını sağlamak için ekstra özen ve dikkat gerekebilir.

Ağ Yavaş

Birkaç nedenden dolayı, bir ev ağı bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar hızlı çalışmayabilir. Çok yavaş web indirmeleri, yavaş veya oynanamayan ağ oyunları, çevrimiçi sohbet / anlık mesajlaşma uygulamalarında bitmeyen gecikmeler yaşayabilir ve video veya müzik gibi içerik akışında zorluk yaşayabilirler. Bu, ağ gecikmesi olarak bilinir ve sorunun tespit edilmesi sinir bozucu bir şekilde zor olabilir.

Ağ Bağlantıları Beklenmedik Şekilde Düşüyor

Bir ev ağı bir gün, bir hafta veya bir ay boyunca kusursuz bir şekilde çalışabilir, ancak aniden, en uygun olmayan zamanda bir şeyler kırılır. Mutlu bir şekilde bir internet radyo istasyonunu dinliyor, bir TV şovu yayınlıyor veya evde ağa bağlı bir oyun oynuyor olabilirsiniz ve sonra… hiçbir şey. Ne oldu? Birkaç olasılık var. Bu sana olursa şaşırmayın.

Ağ Güvenli Değil

Birçok ev ağı, veri gizliliğiniz için bir risk oluşturan yeterli güvenlik eksikliğinden muzdariptir. Çok fazla ev sahibi, ağlarını dışarıdan gelen saldırılardan korumak için birkaç temel adımı atmakta başarısız oluyor. Ağ saldırıları ve saldırıları gerçek tehditlerdir; her gün olurlar ve gerçek aileleri etkilerler. Onların seninkine olmasına izin verme!