Skip to content

Yayıncılık Yazılımında Pica Nasıl Kullanılır

19 de Mayıs de 2021

Pika, türdeki çizgileri ölçmek için yaygın olarak kullanılan bir dizgi ölçü birimidir. Bir pika 12 puana eşittir ve bir inç’e 6 pika vardır. Birçok dijital grafik tasarımcısı, çalışmalarında seçim ölçüsü olarak inç kullanır, ancak pika ve noktaların hala tipograflar, dizgeciler ve ticari yazıcılar arasında çok sayıda takipçisi vardır.

Bir Pika’nın boyutu

Bir nokta ve bir pika boyutu 18. ve 19. yüzyıllar boyunca değişmiştir. Bununla birlikte, ABD’de kullanılan standart 1886’da oluşturulmuştur. Amerikan pikaları ve PostScript veya bilgisayar pikaları 0.166 inç boyutundadır. Bu, modern grafik tasarım ve sayfa düzeni yazılımında kullanılan pika ölçümüdür.

Pica Ne İçin Kullanılır?

Tipik olarak, sütunların ve kenar boşluklarının genişliğini ve derinliğini ölçmek için pikalar kullanılır. Puanlar, bir sayfadaki tür ve satır aralığı gibi daha küçük öğeleri ölçmek için kullanılır. Çoğu gazetede hala pika ve puan kullanıldığından, günlük gazeteniz için pika ve puanda reklam hazırlamanız gerekebilir. Adobe InDesign ve Quark Express gibi sayfa düzeni yazılımlarında p harfi, 22p veya 6p gibi bir sayı ile kullanıldığında pikaları belirtir. Pika’ya 12 puan ile yarım pika, 0p6 olarak yazılan 6 puandır. On yedi puan 1p5 yazılır (1 pika = 12 puan artı kalan 5 puan). Aynı sayfa düzeni programları, pika ve noktalarda çalışmak istemeyen insanlar için inç ve diğer ölçümleri de (santimetre ve milimetre, kimse?) Sunar. Yazılımda ölçü birimleri arasında dönüşüm hızlıdır. Web için CSS’de pika kısaltması pc’dir.

Pica Dönüşümleri

1 inç = 6p 1/2 inç = 3p 1/4 inç = 1p6 (1 pika ve 6 nokta) 1/8 inç = 0p9 (sıfır pikalar ve 9 punto) 2,25 inç genişliğinde bir metin sütunu 13p6 genişliğindedir (13 pika ve 6 punto) 1 punto = 1/72 inç 1 pika = 1/6 inç

Neden Picas Kullanılır?

Tek bir ölçüm sisteminden memnunsanız, acil olarak değiştirmenize gerek yoktur. Bir süredir etrafta dolaşan grafik sanatçıları ve tipograflar, pika ve nokta sistemlerini delip geçtiler. Pika cinsinden çalışmaları inç kadar kolaydır. Aynı şey gazete endüstrisinde ortaya çıkan insanlar için de söylenebilir. Bazı insanlar pikaların kullanımının daha kolay olduğunu, çünkü “temel 12” sistem olduklarını ve kolayca 4, 3, 2 ve 6’ya bölündüklerini savunuyorlar. Bazıları, 1 nokta aslında 0.996264 inç’e eşit olduğu için kesilen ondalık sayılarla çalışmayı sevmiyor. . Çeşitli müşterilerle çalışan grafik sanatçıları, bazılarının inç, bazılarının da pika kullandığını göreceklerdir, bu nedenle her iki sistemin de temel olarak anlaşılması işe yarar.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Ayı, Jacci Howard. “Bir Pica Yazılım Yayınlamasında Nasıl Kullanılır.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/pica-in-typography-1078148.
Ayı, Jacci Howard. (2021, 14 Mayıs). Yayıncılık Yazılımında Pica Nasıl Kullanılır. Https://www.thoughtco.com/pica-in-typography-1078148 adresinden erişildi.
Ayı, Jacci Howard. “Bir Pica Yazılım Yayınlamasında Nasıl Kullanılır.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/pica-in-typography-1078148 (19 Mayıs 2021’de erişildi).