Skip to content

Yazıcı Sürücüsü Nasıl Kurulur

11 de Mayıs de 2021

Yazıcınızın Windows’un bunu tanıması için özel bir sürücüye ihtiyacı olabilir ve nadir durumlarda bir yazıcı sürücüsünü yeniden yüklemeniz gerekebilir. Bu, orijinal sürücü kaldırılırsa veya Windows kurulumunuzu yenilerseniz ve uygulamaları ve ayarları değiştirmeniz gerekirse olabilir. Neyse ki, yazıcı sürücülerinin yüklenmesi kolaydır ve yazıcınız birkaç dakika içinde kurulup çalışmaya başlayabilir. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 8 için geçerlidir.

Yazıcı Sürücüsü Nedir?

Bazı çevre birimleri basittir ve yeterince standardize edilmiştir ki, Windows cihazı çalıştırmak için bilmesi gereken her şeyle programlanabilir. Çoğu fare ve klavye bu kategoriye girer, ancak birçok aksesuar, Windows’a onunla nasıl iletişim kuracağını ve tüm özelliklerini ve seçeneklerini nasıl kullanacağını söyleyen küçük bir yazılıma ihtiyaç duyar. Bir yazıcı sürücüsü tam olarak budur. Windows’un yazıcıyla çalışması için yazıcı üreticisi tarafından sağlanan bir aygıt sürücüsüdür. İyi haber şu ki, bu günlerde Windows birçok yaygın yazıcı için temel yazıcı sürücüleriyle birlikte geliyor. Tam özellikli yazıcı sürücüsünü yüklemeseniz bile, Windows yazıcının tüm gelişmiş özelliklerine erişemeyebilir, ancak çoğu zaman hemen yazdırmaya başlayabilirsiniz.

Yazıcı Sürücüsü Nasıl Kurulur

Bu talimatları kullanmadan önce, yazıcınızın kurulum talimatlarını inceleyin. Yeni bir yazıcıysa, muhtemelen kutuda bir hızlı başlangıç ​​kılavuzu bulabilirsiniz. Daha eski bir yazıcı için yazıcı sürücüsünü yeniden yüklüyorsanız, üreticinin web sitesine gidin ve genellikle sitenin destek sayfalarında bulunan yazıcı kılavuzunu arayın. Özel yazıcınızın kurulum kılavuzu, bu genel yönergeler yerine izlemeniz gereken farklı yönergelere sahip olabilir.

 1. Windows’ta şunu seçin: Başlat > Ayarlar.

 2. Windows Ayarları arama kutusuna “Cihaz kurulumu” yazın ve ardından şunu seçin: Cihaz kurulum ayarlarını değiştir.

 3. Cihaz Kurulum Ayarları penceresinde, şunlardan emin olun: Evet seçildikten sonra ya seçin Değişiklikleri Kaydet veya sadece pencereyi kapatın.

  Evet seçili Cihaz Kurulum Ayarları penceresi

 4. Windows Ayarları arama kutusuna “Yazıcı” yazın ve ardından şunu seçin: Bir yazıcı veya tarayıcı ekleyin.

 5. Yazıcılar ve tarayıcılar sayfasında, Bir yazıcı veya tarayıcı ekleyin.

  Yazıcı veya tarayıcı ekle seçeneğinin vurgulandığı yazıcı ve tarayıcılar ekranı

 6. Göründüğünde yazıcınızı seçin, ardından yazıcı sürücüsünü yüklemek için ek talimatları izleyin.

  Windows yazıcıları ararken Yazıcılar ve tarayıcılar penceresi

Bir Yazıcı Sürücüsü Kurulum Programının Kullanılması

Bu günlerde nispeten nadir olmakla birlikte, bazı yazıcılar, Windows’un sürücüyü kendi başına yüklemesine izin vermek yerine bir yazıcı sürücüsü yükleme programı çalıştırmanızı gerektirebilir. Bunu yapmak için, üreticinin web sitesine gidin ve yazıcı sürücüsü indirme dosyasını arayın (genellikle Destek bölümünde bulunur). Dosyayı indirin ve kurulumu ve kurulumu çalıştırmak için üzerine çift tıklayın. Talimatları izleyin ve dakikalar içinde hazır olacaksınız.