Skip to content

Yazıcım Neden Yazdırmıyor?

18 de Mayıs de 2021

Çoğu zaman, bir yazıcı tantana olmadan çalışır ve ardından birdenbire yazıcı yazdırmaz veya hata mesajları vermeye başlar. Bir yazıcının neden doğru şekilde yazdırmamasının veya yazdırmamasının bazı nedenleri ve bu sorunların nasıl çözüleceği aşağıda açıklanmıştır.

Bir Yazıcının Yazdırmamasının Nedenleri

Yazıcınızın neden yazdırmadığını bilmeniz gerektiğinde, olası nedenler altı kategoriye ayrılır:

 • Temel sorunlar.
 • Kablolu ve kablosuz ağ üzerinden yazdırma sorunları.
 • USB yazdırma sorunları.
 • Yazılım yükseltmeleri ve yazıcı sürücüsü sorunları.
 • Kağıt sıkışmaları.
 • Mürekkep ve toner sorunları.

Önce Temel Bilgileri Kontrol Edin

Yazıcı sorunlarının diğer nedenlerine geçmeden önce şu soruları yanıtlayın:

 • Yazıcı açıldı mı?
 • Bilgisayara bağlı mı?
 • Kağıt ve toneri veya mürekkebi var mı?
 • Gücü var mı? (İpucu: Işıkları varsa gücü vardır.)

Bu temel sorunların düzeltmeleri kendi kendini açıklar niteliktedir. Elektrik olması durumunda, muhtemelen yazıcının takılı olduğu anahtarlı uzatma kablosu veya aşırı gerilim koruyucu kapalıdır veya arızalıdır. Bu durumda, yazıcıyı alternatif bir güç kaynağına takın.

Yazdırılmayan Bir Ağ Yazıcısı Nasıl Onarılır

Kablolu ağ bağlantılı bir yazıcı bir zamanlar normdu. Artık HP, Epson, Brother ve diğer üreticilerin kablosuz yazıcıları yaygındır. Kablosuz yazıcı, bir yazıcıyı bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi birden çok cihazla paylaşmanın kolay bir yolunu sağlar. Ancak, yazdırmayı durdurduğunda başka bir sorun giderme zorluğu seviyesi ortaya çıkarır. Kablosuz bir yazıcı kuruyorsanız ve yazıcıyı yazdırırken sorun yaşıyorsanız, yazıcıyı ağa bağlama adımlarını gözden geçirin. Yazıcı geçmişte çalıştıysa, şu olası düzeltmeleri deneyin:

 1. Her şeyi yeniden başlatın. Kablolu veya kablosuz ağ yazıcıları, birkaç bileşenden oluşan ev ağınıza güvenir: yazıcı, bilgisayar, yönlendirici, kablosuz erişim noktası ve internete bağlanmak için bir modem. Ağınız ek öğeler içerebilir veya bazı bileşenleri birleştirebilir. Ağınız nasıl yapılandırılırsa yapılandırılsın, hepsi etkileşim halindedir, bu nedenle bir cihaz kapanırsa, diğerlerinin tümünü etkiler. Ağın tekrar çalışmasını sağlamak için tüm cihazları yeniden başlatın. Bir cihazı, ayarları ve verileri kaldıran yaygın bir seçenek olan fabrika varsayılanlarına sıfırlamayın. Bunun yerine, basit bir yeniden başlatma yapın. Ağınız yeniden kurulduğunda, yazıcıyı tekrar deneyin.

 2. Ağ yazıcısı bağlantısını kontrol edin. Yazıcıdan bir yapılandırma veya test sayfası yazdırın. Ağ yazıcılarında, bu sayfa genellikle yazıcının ağa nasıl bağlandığına dair IP adresi, yönetim sayfasına erişim için bir URL ve ağ bağlantısı türü gibi bilgileri içerir. Yerel test baskısının nasıl gerçekleştirileceğiyle ilgili ayrıntılar için yazıcı kılavuzuna bakın. Test sayfası yazdırıldıktan sonra, IP adresini kontrol ederek yazıcının ağınıza bağlı olduğunu doğrulayın. Ağınızdaki diğer adreslere benzer olmalıdır. 169 ile başlayan bir IP adresi görürseniz, yazıcı ağınıza bağlanamamıştır ve kendi kendine atanan bir IP adresi kullanmaktadır. Kendi kendine atanan IP adreslerini düzeltebilirsiniz.

 3. Yazıcının ağ ayarlarını yeniden yapılandırın. Yazıcıyı ağınıza bağlayamazsanız, yeni başlayın. Yazıcıyı kapatın, ağ bağlantısını kesin ve ardından kılavuzundaki orijinal talimatları izleyerek yazıcıyı yeniden yükleyin. Kullandığınız tüm yazıcı veya ağ parolalarının kaydını tutun.

 4. Özel ağ sürücülerini yeniden yükleyin veya yeniden yapılandırın yazıcı için. Yazıcı ağ üzerinden iletişim kurduktan sonra, iOS aygıtları için AirPrint veya Android aygıtlar için Cloud Print gibi yazıcı için özel ağ sürücülerini yüklemeniz veya yapılandırmanız gerekebilir.

USB Yazıcı Nasıl Onarılır

USB ile bağlanan kablolu yazıcıların giderilmesi biraz daha kolaydır. Bariz olanla başlamayı unutmayın. USB kablosu bağlı mı? Bilgisayara ve yazıcıya güç açıldı mı? Öyleyse, yazıcı bilgisayarınız tarafından görülebilmelidir.

 1. Yazıcılar ve Tarayıcılar tercih bölmesini kontrol edin Mac’te. Şu adresten temin edilebilir: Apple menüsü > Sistem Tercihleri. Yazıcının mevcut olup olmadığına bakın. Mevcut değilse, yazıcıyı Mac’inize yükleyin.

 2. Yazıcılar kontrol panelini kontrol edin Windows’ta. Kullandığınız Windows sürümüne bağlı olarak, kontrol paneli biraz farklı adlara sahip olabilir. Eğer gösterirse Yazıcılar onun adına bir yerde, doğru yerdesiniz. Bir yazıcı kurmak için seçin Yazıcı ekle ve ekrandaki talimatları izleyin.

 3. USB kablosunu çıkarın ve yeniden takın Yazıcıyı Yazıcı kontrol panelinde görmüyorsanız.

 4. Diğer tüm çevre birimlerini kaldırın. Bilgisayara yalnızca yazıcıyı bağlayın. Bu sorunu çözerse, hasarlı bir çevre birimi muhtemelen diğer aygıtların bağlanmasını engellemiştir. Suçluyu bulana kadar cihazları teker teker takın.

 5. Farklı bir USB kablosu deneyin eğer hala sıkışmışsan.

Kablolu yazıcılar genellikle kablosuz yazıcılardan daha ucuzdur. Kablolu yazıcılar ayrıca kurulumu ve kullanımı en kolay olanlardır.

Sistem Yükseltmesinden Sonra Durdurulan Bir Yazıcı Nasıl Onarılır

Bir sistem güncellemesinden sonra yazıcınız aniden çalışmayı durdurursa, bilgisayarınızın yeni bir yazıcı sürücüsüne ihtiyacı olabilir. Yeni sürücülerin olup olmadığını görmek için yazıcı üreticisine danışın ve ardından sürücülerin yükleme talimatlarını izleyin. Yeni sürücü yoksa, üreticiye bir sürücü güncellemesinin ne zaman sunulacağını soran bir not gönderin. Yazıcı artık desteklenmiyorsa, yine de çalışmaya başlayabilirsiniz. Sizinkiyle aynı serideki bir yazıcının sürücüleri güncelleyip güncellemediğine bakın. Bu sürücüler yazıcınızla çalışabilir, ancak bazı işlevleri kaybedebilirsiniz. Bu uzun bir çekim, ancak yazıcınız çalışmıyorsa kaybedecek hiçbir şeyiniz yok.

Yazıcılarda Sık Karşılaşılan Kağıt Sıkışmaları Nasıl Giderilir

Bir kağıt sıkışmasını temizlemek ne kadar kolay olursa olsun, asla değildir. Bazen, mevcut bir kağıt sıkışmasını giderme girişimleri genellikle gelecekte kağıt sıkışmalarına neden olur. Yıpranmış bir kağıt parçasını çıkardığınızda, küçük bir parça yırtılabilir ve kağıt yolunda kalabilir, bir sonraki kağıt yaprağının gelmesini ve bir sonraki sıkışmaya neden olmasını bekler.

 • Sıkışmaları giderirken titiz olun. Sıkışan yaprağın her küçük parçasının hesaba katıldığından emin olun.
 • Hala ara sıra sıkışmalar yaşıyorsanız, kapsamlı bir temizlik yapın. Kağıt yolundaki silindirleri, merdaneleri ve diğer nesneleri temizlemek için tasarlanmış kağıt kullanın. Bu temizlik kağıtlarını çoğu büro malzemesi mağazasında bulabilirsiniz.

Yazıcı kağıdını kuru bir yerde saklayın. Nemli bir bölgede yaşıyorsanız, kağıt, kağıt sıkışmalarına neden olacak kadar su emebilir.

Yazıcı Mürekkebi veya Toner Sorunları Nasıl Giderilir

Mürekkep ve toner sorunları, genellikle bir lazer yazıcıda kirli bir baskı kafasının veya tonerin azaldığını gösteren şeritlenme ve solmayı içerebilir.

 • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar: Baskı kafasının iyi bir temizlenmesi gerekebilir. Yazıcıyla birlikte gelen yazıcı yardımcı programı uygulaması bir temizleme seçeneği içerir. Genellikle iki tane vardır: hafif temizlik ve ağır temizlik. Temizlemede çok fazla mürekkep kullanıldığından hafif temizlikle başlayın. Bu sorunu çözmezse, yoğun temizleme seçeneğini çalıştırın.
 • Lazer tabanlı yazıcılar: Muhtemel neden, tonerin değiştirilme zamanının geldiğini gösteren düşük tonerdir. Bir toner kartuşunuz yoksa, toneri yazıcıdan çıkararak ve kartuşu bir yandan diğer yana yavaşça devirerek mevcut kartuşun ömrünü uzatabilirsiniz. Bunu yaptığınızda kartuşun kapalı olduğundan emin olun. Bu işlem, kartuştaki toneri yeniden dağıtır ve size yedek bir kartuş satın almanız için zaman tanımak için yeterli baskı sağlar.