Skip to content

Yeni Apple Watch Sahibi için Apple Watch 101

16 de Haziran de 2021

Yeni bir Apple Watch almak, sizi yeni bir yaşam biçimiyle tanıştırabilir, formda kalma, düzenli kalma ve çevrenizdeki dünyayla bağlantı kurma şeklinizi önemli ölçüde değiştirebilir. Apple Watch’un kullanımı sezgiseldir, ancak anlaşılması özellikle önemli olan bazı temel talimatlar ve işlevler vardır. İşte bilmeniz gerekenler ve daha fazla bilgiye nasıl erişeceğiniz.

Apple Watch’unuzu iPhone’unuzla Eşleştirin

VCG/ Stringer / Getty Images Haberleri
Yeni Apple Watch’ınızla yapmanız gereken ilk şeylerden biri onu iPhone’unuzla eşleştirmek. Apple Watch’lar iPhone’lara bağlanmak için Bluetooth kullanır, bu nedenle iPhone’unuzun Bluetooth işlevini açtığınızdan emin olun. Cihazları eşleştirdikten sonra, Apple Watch’unuzla iletişim kurmak, bildirimleri özelleştirmek, önceden ayarlanmış mesajlar eklemek ve çok daha fazlası için iPhone’unuzdaki Apple Watch uygulamasını kullanacaksınız. Apple Watch’unuz eşleşmediğinde sorun gidermenin yolları ve iPhone ile Apple Watch’unuzun eşleştirmesini kaldırmak istediğinizde izlemeniz gereken bir yöntem vardır.

Apple Watch’unuzu Şarj Edin

Apple Watch bilgisayarın yanında şarj oluyor

Amazon
Apple Watch, benzersiz bir şarj kablosuyla birlikte gelir. Kablonun bir ucu bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktasına veya bir duvar prizine takılır. Diğer taraf, kendisini Apple Watch’ınızın arkasına manyetik olarak bağlayan küçük bir dairedir. Apple Watch kablosunu da kullanan bazı üçüncü taraf Apple Watch şarj seçenekleri var ve Apple ayrıca Apple Watch’a açılırken dinlenmesi için biraz daha fazla yüzey alanı sağlayan bir şarj yuvası da satıyor.

Apple Watch Yüzünüzü Değiştirin

Farklı saat yüzü tasarımlarına sahip dört Apple Watch modeli

Apple Inc.
Apple Watch, Mickey Mouse’tan Memoji’lere ve bilgi grafiklerine kadar her şey dahil olmak üzere çok çeşitli saat yüzleriyle önceden yüklenmiş olarak gelir. Saatinizin kadranını değiştirmek kolaydır, bu nedenle ruh halinize, gardırobunuza veya günün zevkine göre istediğiniz zaman görünümünüzü değiştirin.

Apple Watch’ınızla Arama Yapın ve Alın

Bilekte bir telefon araması alan Apple Watch

elma
Tıpkı iPhone’unuzla yaptığınız gibi telefon görüşmeleri yapmak için Apple Watch’unuzu kullanın. Hoparlör özellikle güçlü değil, bu nedenle her zaman Apple Watch araması yapmak istemeyebilirsiniz. Yine de, saatinize konuşmanın belirli bir Dick Tracy hissi vardır ve bu, Apple Watch’unuzu kullanmanın eğlenceli bir yoludur. Apple saatinizde FaceTime sesli aramaları yapmak da kolaydır. Apple Watch’unuzda bir arama gelirse ve bileğinizden konuşmak istemiyorsanız, aramayı yanıtlamadan önce veya sonra aramayı iPhone’unuza aktarmak kolaydır.

Apple Pay’i Apple Watch ile Kullanın

Apple Watch ve Apple Pay Kullanarak Ödeme Yapan Kadın

Onfokus / Getty Images
Kimin cüzdan taşıması gerekiyor? Tıpkı iPhone’unuzla yaptığınız gibi Apple Watch’ınızla da Apple Pay ile ödeme yapın. İlk olarak, Apple Watch’ınızda Apple Pay’i kurmanız gerekir. Ardından, satın alma işlemi yapmak istediğinizde Saatin yan düğmesine iki kez dokunun ve Apple Watch’unuzu kart okuyucuya doğru tutun.

Apple Watch ile Kalp Atışlarınızı Gönderin

Digital Touch özellikli Heartbeat Apple Watch özelliği

Apple Watch ve iPhone kullanan bir arkadaşınız veya sevdiğiniz varsa, onlara Saatin Dijital Dokunma işlevi aracılığıyla gerçek kalp atışınızın bir görüntüsünü göndermeyi deneyin. Bu, alıcınızın cihazına ayırt edici bir görüntü gönderen eğlenceli, tatlı ve tuhaf bir özelliktir. Dramatik hissediyorsanız, kırık bir kalp bile gönderebilirsiniz.

Apple Watch’ta Haritalar’ı kullanın

Apple Watch'ta Apple Haritalar

Iain Masterton / Getty Images
Haritalar, Apple Watch’un en büyük özelliklerinden biridir. Apple’ın yerleşik haritalama seçeneğiyle, bileğinize hafifçe dokunarak hedefinize ulaşmak için adım adım yol tarifi alın. Kafa karışıklığıyla iPhone’unuza bakarken veya Siri’nin havlayan emirlerini dinlerken artık turist gibi görünmenize gerek yok.

Apple Watch’ınızın Yazılımını Güncelleyin

Apple Watch, iPhone'da Apple Watch'un yanında Hazır mesajı

TraceyAPphotos / Getty Images
Apple zaman zaman Apple Watch için yazılım güncellemeleri yayınlar. Bu güncellemelerden bazıları küçüktür ve küçük hataları veya güvenlik sorunlarını düzeltmeyi amaçlar. Diğer güncellemeler büyüktür ve Apple’ın watchOS’unun tamamen elden geçirilmesini içerir. Apple Watch yazılım güncellemelerinde, bir iPhone veya iPad’i güncellemekten biraz daha fazlası vardır, örneğin Saatin Wi-Fi’ye bağlı olduğundan ve iPhone’unuzun en son iOS sürümünü çalıştırdığından emin olmak gibi.

Apple Watch Bandınızı Değiştirin

Apple Watch kayışları

elma
En havalı Apple Watch özelliklerinden biri, görünümünü kolayca ve hızlı bir şekilde değiştirme yeteneğidir. Seçtiğiniz Apple Watch gövde rengiyle (çoğunlukla) takılıp kalsanız da, saat kayışları söz konusu olduğunda görünüşte sonsuz olasılıklar var. Apple, egzersiz veya deri için Spor kayışları ve daha şık bir görünüm için Milano halka seçenekleri gibi her duruma uygun çeşitli Saat kayışlarına sahiptir.

Apple Watch’ınızla Elektrokardiyogram Çekin

Apple Watch kalp atış hızı izleme

elma, inc.
En iyi Apple Watch sağlık işlevlerinden biri, kalp sağlığınızı izleme yeteneğidir. Apple Watch Series 4, Series 5 ve Series 6’da, atriyal fibrilasyon (AFib) gibi olası sorunları tespit etmek için Apple Watch’unuzun elektrikli kalp sensörünü kullanarak kalp atış hızınızı ve ritminizi kontrol eden bir EKG uygulaması bulunur.

Bazı Apple Watch Uygulamalarını Edinin

Öne çıkan uygulamaları görmek için Apple Watch'ınızda App Store'u açın

Uygulamalar, Apple Watch’unuzu kişiselleştirmenin en iyi yoludur ve aralarından seçim yapabileceğiniz şaşırtıcı sayıda uygulama vardır. Fitness hedeflerinize ulaşın, sevdiklerinizle bağlantıda kalın, bir Uber arayın ve çok daha fazlasını yapın. iPhone’unuz aracılığıyla Apple Watch’ınıza uygulamalar ekleyin veya watchOS 6 ve sonraki sürümleriyle Apple App Store’a doğrudan bileğinizden erişin.

Apple Watch’ınızla Arabanızı Kontrol Edin

Araba sürerken Apple Watch takan kadın

Onfokus / Getty Images
Tesla, BMW, Porsche, Volvo ve diğer bazı otomotiv modelleriniz varsa, belirli işlevleri kontrol etmek için Apple Watch’unuzu kullanabilirsiniz. Hatta bazı otomobil üreticileri Apple Watch’u araba anahtarı olarak kullanmanıza bile izin veriyor.

Apple Watch’unuzu veya iOS Aygıtınızı Bulmak için “Bul” Özelliğini Kullanın

Apple Watch bulma özelliğimi Bul

Diğer iOS cihazları gibi, Apple Watch da kayıp bir iPhone veya iPad’in yerini belirlemenize yardımcı olacak Find My özelliği ile donatılmıştır. Ek olarak, Apple Watch’unuz kaybolur veya çalınırsa, Apple Watch’umu Bul işlevi Apple Watch’unuzu bir harita üzerinde bulur ve ardından Etkinleştirme Kilidi özelliğini otomatik olarak tetikler; Apple Kimliğinizi ve parolanızı girmeden Apple Watch.