Skip to content

Yeni Arama Kaydı Özelliği Bazı Pixel Telefonlarda Kullanıma Sunuldu

1 de Nisan de 2023

Google Telefon uygulamasında arama kaydı nihayet dünyanın dört bir yanındaki Pixel sahiplerinin kullanımına sunuluyor. Twitter kullanıcısı Jay Prakash özelliğin paylaşılan ekran görüntüleri. Kullanılabilmesi için önce telefonun uygulama ayarlarında etkinleştirilmesi gerekir. Açıldığında, arama yaparken veya alırken kullanıcı arayüzünde bir Kayıt düğmesi görünür. Belirli bir süre sonra (yedi gün, 14 gün, 30 gün veya hiç) kayıtları otomatik olarak silme seçeneği de vardır.

Google, Nisan 2020’de Telefon uygulamasına yerel arama kaydını ekledi, ancak 9to5Google’a göre büyük ölçüde Nokia ve Xiaomi telefonlarıyla sınırlıydı. Ayrıca arama kaydının yasal olduğu ülkeler ve bölgelerle sınırlıdır. Bir 9to5Google yazar, örneğin Birleşik Krallık’ta telefonlarında aramaları kaydetme seçeneğini görmedi, ancak bir yazar arkadaşı buna Fransa’da erişebilir. ABD’de arama kaydının yasallığı, yaşadığınız yere göre değişir. Bazı eyaletler, görüşmeyi kaydedebilmeniz için görüşmedeki herkesin onayını gerektirirken, diğerleri görüşmede taraf olduğunuz sürece kayıt yapmanıza izin verir. Google’ın destek sayfasına göre, çağrı katılımcılarına çağrı başlamadan önce kaydedildikleri bildiriliyor.

Google Telefon uygulamasında bulunan yerel Çağrı Kaydı özelliği

Piksel sahipleri, Telefon uygulamasını açıp simgesine dokunarak arama kaydetme özelliğine sahip olup olmadıklarını kontrol edebilir. Ayarlar > Arama kaydı. Cihazlarında Android 9 veya üstünü çalıştırmalı ve Telefon uygulamasının en son sürümünü yüklemiş olmalıdır.