Skip to content

Yeni Başlayanlar İçin Cryptocoin Madenciliği Rehberi

13 de Nisan de 2021

Madencilik kripto paraları, erken benimseyenleri ödüllendiren bir silahlanma yarışıdır. İlk merkezi olmayan kripto para birimi olan Bitcoin, 2009’un başlarında piyasaya sürüldü. Benzer dijital para birimleri o zamandan beri, Bitcoin Cash adında bir Bitcoin yan ürünü de dahil olmak üzere dünya çapında pazara girdi.

Hangi Alt-Coins Madenciliği Yapılmalıdır?

Kumaş üzerine litecoin sikke yığını

BTC Anahtarlık / Flickr / CC 2.0
Bitcoins madenciliğine 2009’da başlamış olsaydınız, şimdiye kadar binlerce dolar kazanabilirdiniz. Aynı zamanda, para kaybetmenizin de pek çok yolu vardır. Bitcoin, küçük ölçekte çalışan yeni başlayan madenciler için iyi bir seçim değildir. Mevcut ön yatırım ve bakım maliyetleri – sürecin katıksız matematiksel zorluğundan bahsetmeye bile gerek yok – onu tüketici düzeyinde donanım için karlı hale getirmiyor. Bugün, Bitcoin madenciliği yalnızca büyük ölçekli işlemler için ayrılmıştır. Öte yandan Litecoins, Dogecoins ve Feathercoins, yeni başlayanlar için en iyi maliyet-fayda sağlayan Scrypt tabanlı üç kripto para birimidir. Dogecoins ve Feathercoins, aynı madencilik donanımı ile biraz daha az kar sağlayacak, ancak her geçen gün daha popüler hale geliyor. Peercoin’ler de zaman ve enerji yatırımınız için oldukça makul bir getiri sağlayabilir. Daha fazla insan kripto paraya katıldıkça, seçiminiz daha zor olabilir çünkü madeni paraları keşfetmek için daha pahalı donanımlar gerekecektir. O madeni paraya madencilik yapmaya devam etmek istiyorsanız ya yoğun bir şekilde yatırım yapmaya zorlanacaksınız ya da kazancınızı alıp daha kolay bir kripto paraya geçmek isteyeceksiniz. En iyi 3 bitcoin madenciliği yöntemini anlamak, muhtemelen başlamanız gereken yerdir; bu makale “scrypt” madeni paraların madenciliğine odaklanmaktadır. Ayrıca, bitcoin ve bitcoin madenciliğinin yasal olduğu bir ülkede olduğunuzdan emin olun.

Kripto Para Madenciliği Yapmaya Değer mi?

Bir hobi girişimi olarak, kripto para madenciliği günde belki bir veya iki dolarlık küçük bir gelir sağlayabilir. Özellikle, yukarıda bahsedilen dijital para birimlerine normal insanların madencilik yapması için erişilebilir ve bir kişi donanım maliyetlerinde 1000 $ ‘ı yaklaşık 18-24 ayda telafi edebilir. İkinci bir gelir olarak kripto para madenciliği, çoğu insan için önemli miktarda para kazanmanın güvenilir bir yolu değildir. Kripto para madenciliğinden elde edilen kâr, ancak birisi ön donanım maliyetlerine 3000 ila 5000 ABD Doları tutarında yatırım yapmaya istekli olduğunda önemli hale gelir ve bu zamanda potansiyel olarak günde 50 ABD Doları veya daha fazla kazanabilirsiniz.

Makul Beklentiler Belirleyin

Amacınız ikinci bir gelir olarak önemli miktarda para kazanmaksa, o zaman kripto paraları madencilik yapmak yerine nakit olarak satın almaktan ve ardından altın veya gümüş külçe gibi değerde sıçrayacakları umuduyla onları saklamaktan daha iyi olursunuz. Amacınız birkaç dijital para kazanmak ve bir şekilde harcamaksa, bunu madencilikle yapmanın yavaş bir yolu olabilir. Akıllı madenciler, elektrik maliyetlerini kilovat saat başına 0,11 ABD dolarının altında tutuyor; 4 GPU ekran kartıyla madencilik size günde yaklaşık 8,00 ila 10,00 ABD Doları (seçtiğiniz kripto para birimine bağlı olarak) veya ayda yaklaşık 250-300 ABD Doları arasında netlik sağlayabilir. İki yakalama noktası:

 1. 4 ASIC işlemci veya 4 AMD Radeon grafik işlem birimi satın almaya yönelik ön yatırım
 2. Kripto paraların piyasa değeri

Şimdi, seçtiğiniz dijital para biriminin bir noktada Bitcoin’in yanında değer kazanması için küçük bir şans var. O zaman, muhtemelen kendinizi binlerce doların kripto paralarda otururken bulabilirsiniz. Buradaki vurgu, “küçük şans” üzerinedir. küçük anlamı “piyangoyu kazanmaktan biraz daha iyi.” Cryptocoin madenciliğini denemeye karar verirseniz, küçük bir gelir getirisi olan bir hobi olarak ilerleyin. Gerçek altın külçelerini toplamak yerine “altın tozu toplamak” olarak düşünün. Ve her zaman, her zaman, dolandırıcı bir para biriminden kaçınmak için araştırmanızı yapın.

Cryptocoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Madenciliğin odak noktası üç şeyi başarmaktır:

 • Madeni para ağına defter tutma hizmetleri sağlayın. Madencilik, aslında “işlemleri doğrulama” olarak adlandırılan 7/24 bilgisayar muhasebesidir.
 • Birkaç günde bir para kesirleri alarak muhasebe hizmetleriniz için küçük bir ödül kazanın.
 • Elektrik ve donanım dahil kişisel maliyetlerinizi düşük tutun.

Çamaşır Listesi: Kripto Para Madenciliği Yapmak İçin Neye İhtiyacınız Olacak?

Lancelot-A FPGA tabanlı bitcoin madencilik kurulu

Wikimedia / Kamusal Alan
Litecoin, Dogecoin veya Feathercoin madenciliği yapmak için sekiz şeye ihtiyacınız var.

 1. A adında ücretsiz bir özel veritabanı bozuk para cüzdan. Kazançlarınızı saklayan ve ağ genelinde işlemlerin bir kaydını tutan parola korumalı bir kapsayıcıdır.
 2. Bedava madencilik yazılım paketi, AMD’ninki gibi, tipik olarak cgminer ve stratumdan oluşur.
 3. Online üyelik maden havuzu, kârlılığı ve gelir istikrarını artırmak için bilgisayarlarını birleştiren bir madenciler topluluğu olan.
 4. Bir üyelik çevrimiçi döviz değişimi, sanal paralarınızı geleneksel nakit parayla takas edebileceğiniz veya tam tersi.
 5. Güvenilir bir tam zamanlı internet bağ, ideal olarak saniyede 2 megabit veya daha hızlı.
 6. Bir masaüstü veya özel yapım bilgisayar madencilik için tasarlanmıştır. Başlamak için mevcut bilgisayarınızı kullanabilirsiniz, ancak madenci çalışırken bilgisayarı kullanamazsınız. Ayrı bir özel bilgisayar idealdir. Madencilik yapmak için bir dizüstü bilgisayar, oyun konsolu veya el cihazı kullanmayın. Bu cihazlar gelir elde edecek kadar etkili değil.
 7. Bir ATI Grafik İşleme Ünitesi (GPU) veya madencilik ASIC çipi adı verilen özel bir işleme cihazı. Maliyet, her GPU veya ASIC yongası için kullanılan 90 ABD Dolarından 3000 ABD Dolarına kadar herhangi bir yerde olacaktır. GPU veya ASIC, muhasebe hizmetlerini ve madencilik işlerini sağlamanın en büyük dayanağı olacaktır.
 8. Bir ev hayranı madencilik bilgisayarınıza soğuk hava üflemek için. Madencilik önemli miktarda ısı üretir ve donanımı soğutmak, başarınız için kritik öneme sahiptir.

Madeni para madenciliği sonuçlarını optimize etmek için devam eden teknoloji değişiklikleri ve yeni teknikler olduğu için kesinlikle okuma ve sürekli öğrenme için güçlü bir kişisel merak iştahına ihtiyacınız var. En başarılı madeni para madencileri, madeni para madenciliği performanslarını ayarlamanın ve iyileştirmenin en iyi yollarını incelemek için her hafta saatler harcar.