Skip to content

Yeni Başlayanlar için PayPal

22 de Mayıs de 2021

PayPal, çevrimiçi satın alma için dünyanın en popüler aracı hizmetidir. MoneyGram ve banka havalelerinin 20. yüzyılda standart olduğu yerlerde, bugün 170 milyondan fazla internet kullanıcısı, bir e-posta adresine dayalı olarak birbirlerine para göndermek için PayPal’a başvuruyor.

PayPal Neden Bu Kadar Popüler?

1998’deki başlangıcından bu yana PayPal, çevrimiçi para transferi için uygun ve güvenilir bir yol haline geldi.

Izgara / Getty
PayPal üç önemli avantaj sunar:

 • Güvenilir: Yaygın olarak kullanıldığından PayPal hizmetiyle ilgili güçlü bir aşinalık ve güven vardır.
 • Kullanımı kolay: Parayı göndermek için bilmeniz gereken tek şey bir kişinin e-posta adresi olduğu için kullanışlıdır.
 • Kasa: Karşı taraftan banka ve kredi kartı bilgilerini gizler.

PayPal Nasıl Çalışır?

PayPal, her bir tarafın kredi kartı ve banka bilgilerini gizlerken, kişilerin birbirlerinin e-posta adreslerine para göndermelerine olanak tanır. Bu yaklaşım, yabancılardan mal satın almak ve arkadaşlarınıza ve ailenize para aktarmak istediğinizde idealdir.

PayPal'ın para kazanmasının bir yolu, satıcılardan satışın bir yüzdesini tahsil etmektir.

Hero Images / Getty Images
Emanet hizmetine benzer şekilde PayPal, paranın aracı sahibi olarak hareket eder. PayPal, hem alıcıların hem de satıcıların işlemle ilgili bir sorun olması durumunda paralarının veya mallarının geri alınabileceğine dair güvenceye sahip olması için garantiler uygular. En önemlisi, her iki taraf da doğrudan bankalarla ve kredi kartı sağlayıcılarıyla iş yapma evrak işlerinden kaçınır.

PayPal Gereksinimleri

Paypal aracılığıyla para göndermek veya almak için özel bir teknolojiye veya bir işletme lisansına gerek yoktur. Sadece şunlara ihtiyacınız var:

 • Geçerli bir e-posta adresi
 • Geçerli bir kredi kartı veya banka hesabı

PayPal Nasıl Para Kazandırır?

Bir aracı finans komisyoncusu olarak PayPal, aktardığı paranın bir yüzdesini alarak kâr sağlar.

 • PayPal, mal alıcıları için ücretsizdir. Bir alıcı bir Paypal hesabı kurduğunda, bir satıcıya para göndermenin hiçbir maliyeti yoktur. Para, kullanıcının kredi kartından veya banka hesabından veya her ikisinden de çekilir. PayPal, alıcılardan para göndermeleri için herhangi bir ücret almaz.
 • PayPal, mal satıcılarından para alabilmek için 30 sentlik bir ücret artı yüzde ek ücret alır. PayPal, yalnızca para aldığında bir hesaptan ücret alır. PayPal, özel bir ek ücret formülü kullanarak, bir alıcıdan ödeme aldıklarında satıcıları faturalandırır. Oran% 1,9 ile% 2,9 arasında değişiyor.
 • PayPal bazen arkadaşlara veya aile üyelerine para göndermek için ücret alır. Para göndermek için banka hesabınızı veya PayPal bakiyenizi kullanırsanız ve alıcı PayPal’da kayıtlı bir satıcı değilse, para göndermek veya almak için herhangi bir ücret alınmaz. Örneğin, oğlunuza okuldayken 500 $ gönderdiğinizde veya paintball kulübünüze çevrimiçi olarak 75 $ verdiğinizde herhangi bir ücret alınmaz.
 • PayPal, ülke dışındaki arkadaşlara veya ailelere para göndermek için ek ücret alır. Yaklaşık% 2’lik bir ek ücret bekliyoruz.
 • PayPal, kredi kartı kullanarak arkadaşlarınıza veya ailenize para göndermek için ek ücret alır.

PayPal’ı Ne İçin Kullanabilirsiniz?

PayPal’ın üç ana kullanımı vardır:

 • Çevrimiçi olarak tek seferlik satın alımlar: Örneğin eBay’de bir çift ayakkabıyı seviyorsunuz veya çevrimiçi bir satıcıdan yeni bir kahve makinesi sipariş etmek istiyorsunuz. PayPal, kredi kartınızı kullanmaya iyi bir alternatiftir, çünkü kart bilgilerinizin çevrimiçi ortamda dolaşmasını önleyebilirsiniz.
 • Çevrimiçi abonelikler devam ediyor: Netflix’e veya aylık ödeme gerektiren başka bir çevrimiçi abonelik hizmetine abone olmak istiyorsanız, PayPal iyi bir seçimdir. PayPal’ı kredi kartınız yerine doğrudan banka hesabınızdan çekecek şekilde bile ayarlayabilirsiniz.
 • Arkadaşlarınıza veya ailenize para gönderin: Arkadaşınızdan ödünç aldığınız nakiti geri ödemeniz gerekiyor veya çocuğunuz Avustralya’da ve ona para transfer etmeniz gerekiyor. PayPal bu işlemlerde iyidir ve sıfır ek ücrete sahip olabilir.

Öyleyse, PayPal ile Yakalama Nedir?

Herhangi bir çevrimiçi hizmet gibi, dezavantajları ve PayPal’ı kullanırken ödemeniz gereken fiyatlar vardır.

 • PayPal’ın para birimi görüşme oranları pahalıdır. Örneğin Kanada veya Meksika’daysanız ve Amerikalı bir satıcıdan ürün satın alırsanız, PayPal’ın talep ettiği döviz kurları yalnızca çoğu bankadan daha maliyetli olmakla kalmaz, aynı zamanda PayPal para birimini dönüştürmek için% 2’lik bir ek ücret alır.
 • PayPal, dolandırıcılık riski konusunda aşırı duyarlıdır ve herhangi bir suistimalden şüphelenirse meşgul bir PayPal hesabını hızla kapatır. PayPal bir güvenlik veya gizlilik riski algılarsa, hesaptaki parayı dondurur ve hesap sahibi herhangi bir dolandırıcılık iddiasını çürütene kadar haftalarca hesaba erişim izni vermez.
 • PayPal telefon desteği yetersiz olabilir. Pek çok kullanıcı PayPal çağrı masasından mükemmel destek alırken, diğer kullanıcılar telefon personelinin dikkat eksikliği ve bilgi eksikliğinden dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını bildirdiler.
 • PayPal, birçok alternatiften daha pahalıdır. Örneğin Interac e-transfer, bazı sınır ötesi transferler için biraz daha ucuzdur.
 • PayPal, müşterilere faiz ücretleri, gecikme ücretleri ve diğer küçük ek ücretler için fazla ücret uygulamakla suçlanıyor. Bu suçlamalar müşterilere para iadesi yapılarak hızlı bir şekilde çözülürken, bu PayPal’ın geçmişteki iş uygulamaları üzerinde olumsuz bir işarettir.

PayPal Ne Kadar Güvenli?

Hiçbir sistem tamamen kusursuz olmasa da PayPal, hataları ve sahtekarlığı en aza indirmek için sisteminde kontroller ve bakiyeler tasarladı. Müşterilerini korumakta PayPal’dan daha iyi olan başka bir çevrimiçi finans kurumu yok.

Kulaklıklı güvenlik görevlisi

Meyve Suyu Resimleri / Getty Images
Şirket, acentelerinin dolandırıcılık yaptığından şüphelendikleri bir hesabı dondurmaktan çekinmeyeceği için PayPal, dolandırıcılık korkusu konusunda aşırı hassastır.

 • PayPal, dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığına karşı garantilidir: PayPal, bir hesaptan yetkisiz ödemelere karşı% 100 koruma garanti eder. Kimlik hırsızlığını durdurmaya yardımcı olmak için, her işlem PayPal hesap sahibine e-posta ile onaylanır. İtiraz ettiğiniz herhangi bir işlem, sorunu sizin için çözecek olan analistlerden oluşan bir destek ekibine erişmenizi sağlar.
 • eBay satın alımları PayPal üzerinden 1000 $ ‘a kadar sigortalıdır: PayPal Alıcı Koruması adı verilen bir hizmet, PayPal’ın belirli satıcıların güvenilir olduğunu onaylamasının başka bir yoludur.
 • PayPal’ın Dolandırıcılıkla Mücadele Ekibi 7/24 çalışıyor: Ekip, karmaşık risk modelleri ve ileri teknoloji kullanarak kimlik hırsızlığını ortadan kaldırmak için şüpheli etkinlikleri tespit edebilir ve çoğu zaman tahmin edebilir. Dolandırıcılıkla mücadele ekibinin görevi, her PayPal işlemini mümkün olduğunca güvenli ve sorunsuz hale getirmektir.

PayPal Paramı Nasıl Çeker?

Ödeme yönteminiz olarak mevcut bakiyeyi veya anında para çekmeyi seçebilirsiniz.

Nakit bozduran insanlar

Zabel / Getty
PayPal oldukça esnektir, yeni başlayanlar için uygundur ve kendi kısa vadeli kredi biçimini genişletebilir.

 • PayPal’ın yalnızca bir satın alma işlemi yaptığınızda kredi kartınızdan veya banka hesabınızdan çekilmesine izin verin. Para gönderdikten sonra PayPal parayı hemen gönderir ve ardından parayı bankanızdan veya kredi kartınızdan iki iş günü içinde çeker. Bu seçenekle PayPal bakiyesini korumaya gerek yoktur ve bu hizmeti kullanmak için herhangi bir ücret alınmaz.
 • Doğrudan PayPal’a para aktarın ve bu parayı PayPal hesabınızda bırakın. Bu yöntemle banka faizi kazanmayacak olsanız da, çevrimiçi satın alma bütçenizi normal bankacılık ve kredi kartlarınızdan ayırmanızı kolaylaştırır. Bu hizmeti kullanmak için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

PayPal’dan Nasıl Para Çekebilirim?

PayPal’dan para çekmek kolaydır. PayPal, kredi kartınıza veya banka hesabınıza bir tür banka havalesi yoluyla kredi verir. Para banka hesabınıza aktarıldıktan sonra onu çekersiniz. Bu PayPal para çekme işleminin hiçbir maliyeti yoktur, ancak PayPal’dan bankanıza transferin tamamlanması sekiz iş gününe kadar sürebilir. Bir satıcı hesabı açtıysanız, bir PayPal ticari banka kartı talebinde bulunabilirsiniz, böylece bir ATM’den veya bir satış noktası işlemi yoluyla bakiyenize erişebilirsiniz.

PayPal Hesabı Nasıl Kurulur

Dakikalar içinde yeni bir PayPal hesabı başlatabilirsiniz. İlk kredi kontrolü, kredi kartı şirketiniz ve bankanız tarafından zaten yapılmıştır; şimdi bu bilgileri e-posta adresinize bağlamak için PayPal almanız gerekiyor.

paypal uygulamasını cep telefonunda kullanan kişi

Paypal

Gereksinimler

İhtiyacın olacak:

 • Geçerli ve güvenilir bir e-posta adresi
 • Geçerli bir kredi kartı
 • PayPal’ın 100 ülkesinden birinde geçerli bir banka hesabı

PayPal Hesap Türünüzü Seçin

İki tür PayPal hesabı vardır: PayPal Kişisel hesabı ve PayPal Ticari hesabı. PayPal Kişisel hesabı, eBay satın alımlarınız için kolaylıkla ödeme yapmanızı sağlayan temel PayPal hesabıdır. Para gönderip almak ve 55 ülke ve bölgede e-posta adresi olan herkese para göndermek için kullanın. EBay aracılığıyla ürün satıyorsanız, ödemeleri kabul etmek için Kişisel bir hesap da kullanabilirsiniz. İşin püf noktası, yalnızca diğer PayPal hesaplarından ödeme kabul edebileceğiniz ve kredi veya banka kartı ödemelerini kabul edemeyeceğinizdir. Kişisel hesap veya bu hesap üzerinden yapılan işlemler için herhangi bir ücret alınmaz. Bununla birlikte, ayda ne kadar alınabileceğine dair bir sınır vardır. Yüksek hacimli bir ürün satmayı planlıyorsanız, Kişisel hesap çok kısıtlayıcı olabilir. PayPal Business hesabı, işletme adınız altında işlem yapmanıza ve işlem boyutunda herhangi bir kısıtlama olmaksızın Raporlama ve eBay Araçlarını kullanmanıza olanak tanır. Karmaşık muhasebe bekliyorsanız en iyi seçimdir. İşletme sahiplerinin büyük miktarlardaki satışları kolaylıkla yönetmelerine yardımcı olan geniş bir işlevsellik vardır.

PayPal ile Nasıl Para Gönderirim veya Transfer Ederim?

Çoğu eBay açık artırması, eBay sayfasında Şimdi Öde veya Ödeme Gönder bağlantısı sunar. Bu bağlantıyı takip ederseniz, PayPal satıcının ayrıntılarını ve açık artırma kimlik numarasını doldurur. Çoğu zaman, nakliye ve taşıma bilgilerini de doldurur. Tek yapmanız gereken PayPal şifreniz ve e-posta adresinizle oturum açmak ve gönderim adresinizin ve birincil ödeme kaynağınızın doğru olduğunu onaylamaktır. Satıcı için fazladan notlar eklersiniz (örneğin, lütfen ABD postasıyla gönderin) ve para transferi hemen gerçekleşir. Size bir onay e-postası gönderilir ve ödeme yönteminiz iki gün içinde borçlandırılır.

PayPal ekran görüntüsü

Kişisel para transferleri için, doğrudan PayPal web sitesine gidin ve Para Gönder’i tıklayın. Parolanızla oturum açın, ardından alıcının e-posta adresini Para Gönder formuna girin ve işlemin ayrıntılarını ekleyin. İşlem basittir ve kişisel banka bilgileriniz alıcıdan gizlenir.