Skip to content

Yeni Başlayanlar İçin Uber Rehberi

1 de Mayıs de 2021

Uber, 2012’deki lansmanından bu yana, geleneksel taksi taksilerine en tanınmış alternatif haline geldi. Uber, dünya çapında 700’den fazla şehirde mevcuttur ve bu sayı yalnızca artacaktır. İster Seattle, Dubai, Tokyo, Londra, Paris, Montreal, Chicago veya başka bir büyük metro merkezine seyahat ediyor olun, Uber yolculuklarının müsait olmasını bekleyebilirsiniz. Uber’in şehrinizde veya ziyaret etmeyi planladığınız bir şehirde olup olmadığını kontrol etmek için Uber web sitesini ziyaret edin.

Uber Gerçekler

Uber bir taksi hizmeti değildir. Sürücüler, caddeden sürücüleri alamazlar. Bunun yerine, Uber, sürücüleri göndermek ve ücretleri yönetmek için akıllı telefon teknolojisine dayanan bir kiralık araba hizmetidir. Ayrıca taksi hizmetlerinden farklı olarak, Uber sürücülerinin özel lisansları yoktur; daha ziyade, indirimli ücretli yolculuklar sunmak için kişisel araçlarını kullanıyorlar. Uber’in akıllı telefon uygulaması, tüm araç çağırma ve ödeme sürecini halleder. Nakit ödemeye gerek kalmadan doğrudan uygulamada ödeme yapmak için kredi veya banka kartınızı kullanın. Bir Uber hesabına sahip olmak ve hizmeti kullanmak için 18 yaşında veya daha büyük olmalısınız. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Uber sürücülerinin en az 21 yaşında olması, en az bir yıllık lisanslı sürüş deneyimine sahip olması ve kabul edilebilir bir dört kapılı araç kullanması gerekir. Uber, sürücünün nakit taşımasına gerek kalmayacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, bahşişi uygulama aracılığıyla eklememeyi tercih ederseniz, nakit bahşiş verebilirsiniz.

Uber nasıl çalışır?

Uber, taksi kullanmaktan daha kolay olacak şekilde tasarlandı. Uber süreci şu şekilde işliyor.

Uber’i Kullanmadan Önce

Uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyin ve çevrimiçi bir Uber hesabı oluşturun. Yolculuk ücretini ödemek için kullanmayı planladığınız kredi kartı hakkında bilgi vereceksiniz, böylece hiçbir zaman nakit para getirmenize veya işlemenize gerek kalmaz.

Bir Geziye İhtiyacınız Olduğunda

Bir yolculuğa ihtiyacınız olduğunda, Uber’e teslim alma konumunuzu söylemek için uygulamayı kullanın. Çeşitli sürüş tipi seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz; en yaygın olanı UberX’tir. Alternatif olarak, yolculuğu paylaşmak ve biraz para kazanmak istiyorsanız Uber Pool’u seçebilirsiniz. (Aşağıdaki Uber sürüş katmanları hakkında daha fazla bilgi.) Uber, bölgenizdeki sürücüleri bulur, sizin için bir sürücü bulur ve sürücünüzün kaç dakika uzaklıkta olduğunu size söyler. Büyük merkezlerde gezintiler genellikle üç ila 10 dakika uzaklıktadır. Uber, yolculuk geldiğinde sizi uyaracaktır. Uber uygulaması size ad, fotoğraf ve araç türü gibi sürücünün ayrıntılarını gösterecek, böylece neye bakmanız gerektiğini bileceksiniz.

Sürüş Sırasında ve Sonrasında

Yolculuğunuzun tadını çıkarın. Uygulama ödeme işlemlerini gerçekleştirir, bu nedenle varış noktanıza vardığınızda arabadan inin ve şoförünüze teşekkür edin. Uygulama aracılığıyla, sürücünüzü 1 ila 5 arasında (nezaket, güvenlik, temizlik) derecelendirmeniz istenecektir. Benzer şekilde, sürücü sizi 1’den 5’e kadar derecelendirir (nezaket). Bahşiş ekleme seçeneğiniz var. Tüm yolculuk, hesap verebilirlik ve kolaylık için Uber uygulaması aracılığıyla izlenir.

Uber uygulamasını kullanırken akıllı bir cihaz tutan genç adam

S3studio / Getty Images

İnsanlar Uber’i Neden Seviyor?

Uber’in çekiciliği fiyat, kalite ve rahatlık üçlüsü etrafında dönüyor.

Fiyat

Taksi şoförleri Uber’den nefret ediyor çünkü Uber, ücretlerini yüzde 50’ye kadar düşürüyor, ancak bu, elbette, yolcuların Uber’i kullanmayı sevmesinin nedenlerinden biri. Ayrıca, Uber sürücüleri bahşiş istemez ve onlar için size baskı yapamaz; belirtildiği gibi, bunları daha sonra uygulamada ekleyebilirsiniz. Öte yandan, taksi şoförleri genellikle ödeme anında en az yüzde 15 bahşiş beklerler. Ayrıca size indirimli yolculuklar sağlayan bir Uber aboneliği olan Uber Pass’ı da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, Uber’in büyük spor karşılaşmaları, Yılbaşı Gecesi gibi tatiller ve hatta yoğun hafta sonu akşamları gibi yoğun etkinlikler için yüksek fiyatlandırma uyguladığını unutmayın. Ücretler birkaç saat için önemli ölçüde artabilir. Ancak bir kural olarak, Uber yolculukları hala taksi taksilerinden daha ucuzdur.

Kalite

Uber arabaları çoğu taksiden daha temiz, daha yeni ve daha iyi kokulu olma eğilimindedir. Uber uygulamasında yerleşik olarak bulunan hesap verebilirlik, sürücüleri arabalarını iyi durumda tutmaya motive ediyor. Uber sürücüleri her gün her yolcu tarafından derecelendirildiği için, hem hızlı hem de güvenli olma teşviki vardır.

Kolaylık

Ödeme süreci kolay ve stressizdir. Aynı şekilde, uygulama sizi genellikle sinir bozucu bir taksi çağırma sürecinden kurtarır. Tüm bu ayrıntıları doğrudan telefonunuzdan işleme yeteneği, zamandan ve ağırlaştırmadan tasarruf sağlar (ve şirket ve sürücünün genel giderlerini düşük tutar). Uber, sürücülerin katılması için cazip olduğundan, mevcut sürücülerin sayısı genellikle çok hızlı yanıt süreleriyle sonuçlanır. Bu kesinlikle değişiklik gösterse de, tipik bir Uber sürücüsü selamlamadan sonraki üç ila 10 dakika içinde teslim alırken, taksiler arandıktan sonra 30 ila 45 dakika sürebilir.

Uber, milyonlarca kullanıcısı tarafından çok seviliyor

Tempura / Getty Images

Hizmet Katmanları

Uber, tek yolcu ve gruplardan yönetici limuzin hizmetlerine kadar uzanan bir dizi hizmet katmanı sunar. UberX, Uber’in en ucuz ve en yaygın kullanılan şeklidir. Araçlar, dört sürücüye kadar sığabilen sıradan, dört kapılı modellerdir. Ücretler, büyük şehirlerdeki taksilerin yaklaşık yarısı kadardır. Bazı şehirlerde sunulan Uber Pool, yolculuğunuzu başka bir kişiyle paylaşmanıza ve maliyeti bölmenize olanak tanır. UberXL, bir SUV veya minivan kullanarak altı yolcuyu ağırlayabilir; UberX’ten daha pahalıdır. Uber Comfort, sürekli hareket halinde olan ve biraz daha fazla konfor isteyen sürücüler içindir. Uber Select, yüksek kaliteli bir arabada birinci sınıf bir yolculuktur. Uber’in en üst düzey hizmetleri arasında Uber Black, profesyonel sürücülerle lüks yolculuklar ve altı kişi için lüks yolculuklar sunan Uber Black SUV yer alıyor. Bazı şehirlerde Uber, İspanyolca konuşan sürücüler için Uber Espanol, bir sürücünün ekstra yardıma ihtiyacı varsa Uber Assist ve tekerlekli sandalye erişimine uygun yolculuklar için Uber Wav bile sunuyor.

Uber Black

Debenport / Getty Images

Sürücü ve Yolcu Derecelendirmeleri

Uber’in cazibesinin bir kısmı, sürücülerin yolcular için hoş, güvenli, hızlı ve temiz deneyimler sunmak için muazzam bir baskı altında olmasıdır. Her yolcu, her yolculukta her sürücüyü derecelendirir ve sürücülerin 5.0 üzerinden 4.6 ortalama müşteri puanını korumaları gerekir. (Minimum değerler şehre göre değişir.) Uber, bu standardın altında kalan sürücüleri devre dışı bırakır. Uber bunu doğrudan yolculara açıklamaz, ancak her sürücü sizi alıp almayacağına karar verirken puanınızı görür. Ve evet, her sürücü, Uber aracını bırakma noktasında bıraktıktan hemen sonra sizi derecelendirir. Bu, gelecekteki sürücülerin kaba, şiddetli, saldırgan ve sarhoş / engelli yolcularla uğraşmak zorunda kalmasını önlemek içindir. Puanınız çok düşükse Uber, hizmeti geçici veya kalıcı olarak kullanmanızı engelleyebilir. Daha nazik ve daha nazik Uber binici davranışını teşvik etmek için (kapıları çarpmayı bırakın!), Uygulama, Uber uygulamasının menüsündeki isimlerin hemen altında sürücü puanlarını görüntüler.

Uber sürücüleri: evet, onları her yolculukta değerlendiriyorsunuz

Horrocks / Getty Images

Uber Sürücüsü Olmak

Büyük şehirlerde taksi şoförleri, ana şirketlerine ve belediyelere ayda 500 ila 1.200 dolar ödüyor. Bu maliyet, sevk ve idare hizmetlerini ve taksi şirketinin sürücülerinden almayı seçtiği her türlü ek ücreti içerir. Uber, sürücülerinden bu aylık ücretlerin hiçbirini talep etmez, bu da Uber’i amatör sürücüler için çok cazip hale getirir. Uber, sürücülerin şunları gerektirir:

  • En az 21 yaşında
  • En az bir yıllık ehliyetli sürüş deneyimine sahip olmak (23 yaşından küçükseniz üç)
  • Temiz bir sürüş siciline sahip olmak
  • Sabıka kaydı yok
  • 15 yaşından küçük sigortalı bir araba kullanmak

Arabanız şunları yapmalıdır:

  • Temiz bir başlığa sahip olun (kurtarılmamış, yeniden yapılandırılmamış veya yeniden oluşturulmuş değil)
  • Onaylı bir Uber kreditöründen olmadığı sürece kiralık olmayın
  • Hasar, eksik parça, ticari marka veya taksi tabelası yok

Uber, tüm bu ayrıntıları uygun yetkililerle teyit edecektir. Uber ayrıca aşırı hız, sarhoşken araba kullanma ve diğer cezai suçlar gibi ciddi ihlaller arayarak bir geçmiş kontrolü de yapacak. Kısacası, daha yeni bir dört kapılı otomobille dürüst, güvenli bir sürücü ve güvenilir bir çalışansanız, iki hafta içinde Uber sürücüsü olabilirsiniz.

Uber sürücüsü olmak nispeten kolay ve ucuz

Engel / Getty Images

Mutlu Ubering

Uber’in başarısı Lyft, Curb ve Sidecar gibi diğer benzer hizmetleri ortaya çıkardı, ancak Uber en popüler olanı olmaya devam ediyor. Aslında, Uber o kadar yaygındır ki, çeşitli dillerde “Uber alma” ve “Ubering” gibi ifadeler sıradan hale gelmiştir.