Skip to content

Yeni Başlayanların Veritabanları Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey

25 de Mayıs de 2021

Veritabanlarına yeni başlıyorsanız, bilmeniz gereken en önemli şeylerin bu özeti ilerlemenize yardımcı olacaktır. Bu gerçeklerin, veri tabanlarıyla çalışmayı kolaylaştırması ve üretkenliği artırması garanti edilir.

Towfiqu Fotoğrafçılık / Getty Images

SQL İlişkisel Veritabanlarının Çekirdeğini Oluşturur

Yapılandırılmış Sorgu Dili, tüm ilişkisel veritabanlarının çekirdeğini oluşturur. Oracle, SQL Server, Microsoft Access ve diğer ilişkisel veritabanları için tek tip bir arayüz sağlar ve tüm gelecek vadeden veritabanı kullanıcıları için “öğrenilmesi gereken bir şeydir”. Herhangi bir özel veritabanı yazılımını öğrenmeye çalışmadan önce bir giriş SQL kursuna katılın. Zaman yatırımı, doğru bir temel oluşturmanıza ve veritabanları dünyasında doğru adımlara başlamanıza yardımcı olacaktır. W3Schools.com, SQL ile ilgilenen yeni başlayanlar için harika bir başlangıç ​​yeridir.

Birincil Anahtarların Seçilmesi Önemli Bir Karardır

Birincil anahtarın seçimi, yeni bir veritabanı tasarımında verdiğiniz en kritik kararlardan biridir. En önemli kısıtlama, seçilen anahtarın benzersiz olduğundan emin olmanız gerektiğidir. İki kaydın (geçmiş, şimdiki veya gelecekteki) bir öznitelik için aynı değeri paylaşması olasıysa, bu birincil anahtar için kötü bir seçimdir. Bu kısıtlamayı değerlendirirken yaratıcı düşünmelisiniz. Ayrıca, Sosyal Güvenlik numaraları gibi gizlilik endişelerini artıran hassas değerlerden de kaçınmanız gerekir.

NULL, Sıfır Değil veya Boş Dize

NULL, veritabanları dünyasında özel bir değerdir, ancak genellikle yeni başlayanların kafasını karıştıran bir şeydir. NULL bir değer gördüğünüzde, bunu “bilinmeyen” olarak yorumlayın. Bir miktar NULL ise, bu mutlaka sıfır olduğu anlamına gelmez. Benzer şekilde, bir metin alanında NULL değeri varsa, bu uygun bir değer olmadığı anlamına gelmez – bu sadece bilinmemektedir. Örneğin, belirli bir okula giden çocuklar hakkında bilgi içeren bir veritabanı düşünün. Kayda giren kişi bir öğrencinin yaşını bilmiyorsa, “bilinmeyen” yer tutucuyu belirtmek için bir NULL değeri kullanılır. Öğrencinin kesinlikle bir yaşı var – bu sadece veritabanında mevcut değil.

Elektronik Tabloları Veritabanlarına Dönüştürmek Zaman Kazandırır

Zaten Microsoft Excel veya başka bir elektronik tablo biçiminde depolanan tonlarca veriniz varsa, bu elektronik tabloları veritabanı tablolarına dönüştürerek kendinize çok zaman kazandırabilirsiniz.

Tüm Veritabanı Platformları Eşit Yaratılmamıştır

Piyasada, hepsi farklı fiyat noktalarında çeşitli benzersiz özellikler sunan birçok farklı veritabanı var. Bazıları, çok uluslu şirketlere hizmet veren devasa veri ambarlarını barındırmak için tasarlanmış tam özellikli kurumsal veritabanlarıdır. Diğerleri, bir veya iki kullanıcılı küçük bir mağazanın envanterini izlemek için daha uygun masaüstü veritabanlarıdır. İş gereksinimleriniz, ihtiyaçlarınıza uygun veritabanı platformunu belirleyecektir. En İyi Ücretsiz Çevrimiçi Veritabanı Oluşturucuların listesine bakın.