Skip to content

Yeni Bir Bilgisayara Önceden Yüklenmiş Yazılımlar Neden Sorun Olabilir?

24 de Mayıs de 2021

Muhtemelen, bir bilgisayar sistemi satın aldığınızda, işletim sisteminin üstüne ek yazılım programları yüklenmiş olarak gelmiş olabilir. Genellikle yardımcı programlar, multimedya, İnternet, güvenlik ve üretkenlik yazılımlarını içerirler. Yeni bir bilgisayar satın alımıyla birlikte gelen yazılım, bilgisayar üreticilerinin iddia ettiği kadar iyi mi?

8vFanI / Getty Images

CD / DVD Nerede?

Birincisi, tüm yazılımlar için fiziksel CD’ler yerine görüntü CD’leri veren endüstriydi. Artık endüstri yeni sistemlerle herhangi bir fiziksel medyayı dahil etmiyor. Bunun bir nedeni, giderek daha fazla sistemin artık bir CD veya DVD sürücüsü olmadan gönderilmemesidir. Sonuç olarak, şirketler, sabit sürücünün kalan kısmını orijinal kuruluma geri döndürmek için bir yükleyici ile birlikte görüntüyü tutan sabit sürücüde ayrı bir bölüm kullanır. Kullanıcılar, kendi geri yükleme CD / DVD’lerini yapma seçeneğine sahiptir, ancak boş ortamı kendileri sağlamak zorundadır ve bu, yalnızca sistemlerinde bunları yapacak sürücülere sahipse söz konusudur.

Büyük Görüntüler ve Sınırlı Esneklik

Bunun tüketiciler üzerinde çok büyük bir etkisi vardır; sistemi bir görüntüden geri yüklemek, sabit sürücünün yeniden biçimlendirilmesi gerektiği anlamına gelir. Sistemdeki tüm veriler veya diğer uygulamalar yedeklenmeli ve görüntü geri yüklendikten sonra yeniden yüklenmelidir. Sistemle birlikte gelen tek bir uygulamanın sorun çıkması durumunda yeniden yüklenmesini engeller. Bu, gerçek fiziksel kurulum CD’lerini almakla karşılaştırıldığında çok büyük bir rahatsızlıktır. Üreticiler, kullanıcıların sistemlerini nasıl geri yükleyebileceklerini söylemedikleri için tüketicilerin bu konuda yapabileceği çok az şey var. Son olarak, sabit sürücü hasar görürse, sistemin geri yüklenmesini tamamen engelleyebilir.

Daha İyi mi?

Bilgisayar sistemlerine önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamalarda bir patlama oldu. Tipik olarak bu, daha geniş bir kullanıcı kitlesi elde etmenin veya yazılımın kullanımı nedeniyle para kazanmanın bir yolu olarak yazılım şirketleri ile üreticiler arasındaki pazarlama anlaşmalarının sonucudur. Bir örnek, genellikle üreticiden bir Oyunlar sistemi olarak pazarlanan WildTangent oyun uygulamasıdır. Yine de tüm bunların kendi sorunları var. Örneğin, yeni bir bilgisayar ilk kez başlatıldıktan sonra masaüstüne ve görev çubuğuna bakın. Tipik Windows kurulumu, masaüstünde bulunan dört ila altı simgeye sahiptir. Bunu, masaüstünde yirmi kadar simgeye sahip olabilen yeni bir bilgisayar sistemiyle karşılaştırın. Bu dağınıklık, kullanıcıyı gerçekten iyi bir deneyimden uzaklaştırabilir. Benzer şekilde, görev çubuğunun sol tarafındaki saatin yanındaki sistem tepsisinde, standart bir kurulumda yaklaşık üç ila altı simge bulunur. Yeni bilgisayarların bu tepside en çok 10 veya daha fazla simgesi olabilir.

“Şişkinlik” Problemi

Bütçe sistemleri, yeni Windows 10 Başlat Menüsü ile de büyük yavaşlamalar yaşayabilir. Yeni özelliklerden biri Canlı Döşemelerdir. Bunlar, animasyonlu ve bilgi alabilen dinamik simgelerdir. Bu Canlı Kutucuklar, bellek, işlemci süresi ve hatta ağ trafiği açısından ek kaynaklar kullanır. Çoğu bütçe sistemi sınırlı kaynaklara sahiptir ve bunların büyük bir kısmı performansı gerçekten etkileyebilir. Bu tür yazılımlar genellikle bloatware olarak adlandırılır. Bununla ilgili en sinir bozucu kısım, yeni bilgisayarlara önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamaların% 80’inin kullanıcılar tarafından ücretsiz olarak indirilip kurulabilmesidir. Genel olarak yeni kullanıcıların sistemlerinden geçmelerini ve kullanmadıkları tüm önceden yüklenmiş uygulamaları kaldırmalarını öneririz. Bu, çok fazla sistem belleği, sabit disk alanı tasarrufu sağlayabilir ve hatta performansı artırabilir.

Deneme yazılımı

Deneme yazılımı, yeni bilgisayarlarla en son önceden yüklenmiş yazılım trendlerinden biridir. Tipik olarak, bilgisayar sistemine yüklenen bir yazılım uygulamasının tam sürümüdür. Kullanıcı uygulamayı ilk kez başlattığında, yazılımı otuz ila doksan gün arasında herhangi bir yerden kullanmak için geçici bir lisans anahtarı alır. Deneme süresinin sonunda, yazılım programı, kullanıcı yazılım şirketinden tam bir lisans anahtarı satın alana kadar kendini devre dışı bırakır. Genellikle bu tam bir uygulamadır, ancak bazen programın yalnızca satın alma ile açılabilen gelişmiş özelliklerle süresiz olarak kullanılabilen parçaları olabilir. Birçok yönden deneme yazılımı hem iyi hem de kötüdür çünkü kullanıcının uygulamayı satın almadan önce uygulamayı isteyip istemediğini veya buna ihtiyaç duyup duymadığını görmesine olanak tanır. Bu, kullanıcıya uygulamanın işlevsel olup olmadığı konusunda iyi bir fikir verebilir. Beğenmezlerse, bilgisayar sisteminden kaldırırlar. Bununla ilgili en büyük sorun, üreticilerin bu yazılımı nasıl etiketlediğidir. Çoğu zaman, deneme yazılımı ya alıcıya sınırlı bir lisansa sahip olduğu bildirilmeksizin listelenir ya da kullanım koşulları küçük bir metin olarak bir dipnot olarak basılırsa, kullanıcı bilgisayarı satın alırken tam yazılımı aldıklarını düşündürür. .

Bir Alıcı Ne Yapabilir?

Bir sistem satın almadan önce yapılabilecek çok az şey var. Neredeyse hiçbir şirket uygulama yükleme ortamını sunmuyor, bu nedenle bununla birlikte gelmediğini varsaymak en iyisidir. Ayrıca, programın tam sürüm mü yoksa deneme yazılımı mı olduğunu belirlemek için yazılım uygulamalarının tüm özelliklerine bakın. Bu, satın almadan önce yapılabileceklerin sınırıdır. Başka bir seçenek, uygulama CD’lerini sağlama eğiliminde oldukları için bir bilgisayar üreticisi yerine bir sistem entegratörü ile gitmek olabilir. Bunun dezavantajı, sınırlı miktarda yazılım ve tipik olarak daha yüksek fiyatlardır. Bir bilgisayar sistemi satın alındıktan sonra yapılacak en iyi şey temiz ev yapmaktır. Bilgisayarda bulunan tüm uygulamaları bulun ve test edin. Kullanacağınızı düşündüğünüz uygulamalar değilse sistemden kaldırın. Nadiren kullanacağınız programlar varsa, sistem belleğini kullanabilen tüm otomatik yükleyicileri veya sistemde yerleşik programları devre dışı bırakmayı deneyin. Bu genellikle bilgisayar sistemindeki dağınıklığı gidermeye yardımcı olur ve sistem performansının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.