Skip to content

Yeni Bir E-posta Programı veya Hizmeti için Gmail’in Kilidini Açma

22 de Mayıs de 2021

Gmail, hesapların ele geçirilmesine neden olan yaygın güvenlik açıklarından kaçınmanız konusunda ısrar eder. Bu tasarım gereği güvenli yaklaşım, e-posta yönetimi için daha az korumalı, kullanışlı görünen ancak hesabınızı ek güvenlik açıklarına açan yaklaşımları seçmenizi engeller.

Google’ın Uygulama Güvenliği Yaklaşımı

Google, uygulamanın Google Hesabınızla olan bağlantısı kolayca kesilemiyorsa, uygulamaya özel bir şifre kullanarak bağlanamıyorsa, hesabınızdan eriştiği verilerle sınırlanamıyorsa ve erişim düzeyini açıklamayı reddediyorsa Google, uygulamanın “daha az güvenli” olduğunu kabul eder. bağlandığınızda uygulama gerektirir. Varsayılan olarak, Google’ın kriterlerine uymayan uygulamalar, Gmail dahil olmak üzere Google Hesabınıza bağlanamaz. Bununla birlikte, Google Hesabınızda bir yapılandırma ayarlaması yaparak bu güvenlik ayarını atlayabilirsiniz.

Daha Az Güvenli E-posta Programları veya Hizmetleri için Gmail Erişimine Nasıl İzin Verilir

Hesabınız çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullanacak şekilde ayarlanmamışsa, “daha az güvenli” e-posta programlarının Gmail’e erişimini etkinleştirmek için:

 1. Gmail’in sağ üst köşesindeki fotoğrafınızı veya profil simgenizi seçin ve ardından şunu seçin: Yönetin sizin Google hesabı.

 2. Seçiniz Güvenlik sol kenar çubuğu menüsünden.

  Google Hesap Yöneticisi'ndeki Güvenlik sekmesi

 3. Aşağı kaydırın Daha az güvenli uygulama erişimi ve seçin Erişimi açın (önerilmez).

  Google Hesap Yöneticisi'nde Daha az güvenli uygulama erişimi altında erişimi açın

 4. Seçin Daha az güvenli uygulamalara izin ver açmak için geçiş anahtarı AÇIK.

  Gmail Daha az güvenli uygulamalara izin ver geçiş anahtarı Açık konumunda

İki aşamalı kimlik doğrulamanız varsa – Google ne diyor? 2 Adımlı Doğrulama – hesabınız için etkinleştirildi, bu ayar kullanılamaz; her uygulama için bir uygulama şifresi oluşturmanız gerekecektir.

Uygulama Şifresi Nasıl Oluşturulur

Çok faktörlü kimlik doğrulama etkinleştirildiğinde, oturum açma ve hesap değişiklikleri gibi hesap etkinliklerini hem kullanıcı adı ve parola kimlik bilgileriyle hem de bir uygulama veya metin mesajı tarafından oluşturulan bir kod veya bir donanım belirteci ile onaylamanız gerekir. Çok faktörlü kimlik doğrulama etkinken, “daha az güvenli erişim” özelliğini etkinleştiremezsiniz, çünkü bu özellik hala Google Hesabı şifrenizi kullanıyor. Bunun yerine, tek bir program veya hizmetle kullanacağınız tek kullanımlık, iptal edilebilir bir kimlik bilgisi olan bir uygulama şifresine ihtiyacınız olacak. Bir uygulama şifresi oluşturmak için:

 1. Gmail’in sağ üst köşesindeki fotoğrafınızı veya profil simgenizi seçin ve ardından şunu seçin: Yönetin sizin Google hesabı.

  Google Hesabınızı Gmail'de yönetin

 2. Sol kenar çubuğu menüsünden şunu seçin: Güvenlik.

  Güvenlik sekmesinin vurgulandığı bir Google Hesabı sayfasının ekran görüntüsü

 3. Etiketli bölüme gidin Google’da oturum açılıyor. Seçin Uygulama Şifreleri bağlantı.

  Uygulama Şifreleri bölümünün vurgulandığı bir Google Hesabı sayfasının ekran görüntüsü

 4. Yapmanız istenirse, Google Hesabınızda yeniden kimlik doğrulaması yapın.

 5. Önceden oluşturduğunuz uygulama şifrelerini inceleyin. Bir uygulamanın artık Google Hesabınıza erişmesi gerekmiyorsa, özel şifresini silin. Bu ekranın düzenli olarak incelenmesi, özellikle masaüstünüzdeki bir programdan ziyade bir hizmete bağlanırken, hesabınızı yetkisiz erişime karşı korumaya yardımcı olur.

 6. Kullanarak yeni bir şifre ekleyin Uygulama Seçin ve Cihaz seç açılır menüler. Mevcut uygulamalar arasında Posta, Takvim, Kişiler, YouTube ve Diğer bulunur. Bir uygulama seçtiğinizde, kendi yararınız için ne yaptığınızı açıklarsınız, böylece uzun bir uygulama şifresi listesi oluşturursanız ve birini iptal etmeniz gerekirse, ilgili hesabı bulmanız daha kolay olacaktır. Kullanılabilir cihazlar arasında iPhone, iPad, BlackBerry, Mac, Windows Phone, Windows Computer ve Other bulunur. Diğer’i seçerseniz, uygulamayı ve cihazı serbest bırakmanız istenir. Bir uygulamanın ve cihazın belirtilmesi, hesap erişimini kısıtlamaz; uygulama şifresi kullanan bir cihaz, Google Hesabınıza yine de tam erişime sahiptir.

  Google'ın Uygulama Şifreleri ekranının, seçili Uygulama ve Cihaz Seç başlıklarının vurgulandığı ekran görüntüsü

 7. Tıklayın Oluştur bir şifre oluşturmak için.

  Google'ın Uygulama Şifreleri ekranının, Oluştur düğmesinin vurgulandığı bir ekran görüntüsü

 8. Uygulama şifresini oluşturduktan sonra, Google Hesabı rastgele 16 karakterli bir şifre sunan bir pop-up penceresi açar. Uygulama veya hizmette kimlik doğrulaması yapmak için e-posta adresinize ek olarak bu şifreyi kullanın. Parola dört harfli dört grup halinde görünmesine rağmen, parolayı elle yeniden yazarsanız boşluk bırakmazsınız. (Kopyaladığınızda, uygulama şifresinde herhangi bir boşluk olmadığını keşfedeceksiniz.)

  Bir uygulama şifresi vurgulanmış olarak Google'ın Uygulama Şifreleri ekranının ekran görüntüsü

Uygulama şifresi açılır kutuda görüntülenir. Kutuyu kapattığınızda, bu şifreye yeniden erişemezsiniz. Başka bir deyişle – kutu açıkken kullanın, çünkü kutu kapandığında 16 karakterli parola tamamen ortadan kalkar.