Skip to content

Yeni Bir iPhone Aldığınızda İlk Önce Bu 12 Şeyi Yapın

7 de Mayıs de 2021

Yeni bir iPhone aldığınızda, özellikle de ilk iPhone’unuzsa, birçok yeni numara öğrenmeniz gerekecek. Ama bir yerden başlamanız gerekiyor ve bu bir yer temel olmalı. İPhone, kutuda bir kılavuzla birlikte gelmiyor, ancak Apple’ın web sitesinden tüm iPhone’lar için indirilebilir kılavuzlar bulabilirsiniz. Bu kılavuz, yeni bir iPhone aldığınızda yapmanız gereken ilk 12 şeyde (ve iPhone çocuğunuz için ise 13’ünde) size yol gösterir. Bu ipuçları yalnızca bir iPhone ile yapabileceklerinizin yüzeyini çiziyor, ancak sizi bir iPhone profesyoneli olma yolunda başlatacaklar.

Bir Apple Kimliği oluşturun

İPhone tutan adam

KP Fotoğraf / Shutterstock
İTunes Store’u veya App Store’u kullanmak için, iTunes hesabı olarak da bilinen bir Apple Kimliğine ihtiyacınız vardır. Bu ücretsiz hesap, iTunes’dan yalnızca müzik, film, uygulama ve daha fazlasını satın almanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda iMessage, iCloud, iPhone’umu Bul, FaceTime, Apple Music ve diğer birçok harika teknoloji için kullandığınız hesaptır. iPhone. Teknik olarak bir Apple Kimliği ayarlamayı atlayabilirsiniz, ancak bu olmadan iPhone’u harika yapan pek çok şeyi yapamazsınız.

İTunes’u yükleyin

İTunes'da podcast

Pannawat / iStock
Apple, Mac sahipleri için iTunes programını kullanımdan kaldırmak üzere olsa da bu, müziğinizi depolayan ve çalan programdan çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda iPhone’unuza müzik, video, fotoğraf, uygulama ve daha fazlasını eklemenizi ve kaldırmanızı sağlayan bir araçtır. İTunes’u Windows’a indirme ve yükleme ile ilgili talimatları alın. Mac’te, bilgisayarınızdaysa iTunes’u kullanın, yoksa yeni Müzik uygulamasını kullanın. Bu adım yalnızca eski Mac’ler ve PC’ler için geçerlidir. Apple, macOS Catalina’da (10.15) Mac için iTunes’u durdurdu ve onu önceden yüklenmiş Apple Music uygulamasıyla değiştirdi. PC kullanıcılarının yine de iTunes’u indirmesi gerekiyor.

Yeni iPhone’u etkinleştirin

Müşteri yeni iPhone'u inceler

Lintao Zhang / Getty Images Haberleri / Getty Images
Yeni iPhone’unuzla yapılacak ilk şey onu etkinleştirmektir. İhtiyacınız olan her şeyi doğrudan iPhone üzerinde yapabilir ve sadece birkaç dakika içinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Temel kurulum işlemi iPhone’u etkinleştirir ve FaceTime, iPhone’umu Bul, iMessage ve ilgili araçlar gibi özellikleri kullanmak için temel ayarları seçmenize izin verir.

İPhone’unuzu Kurun ve Senkronize Edin

itunes'da iphone otomatik senkronizasyonunu durdur

heshphoto / Görüntü Kaynağı / Getty Images
İTunes’u ve Apple Kimliğinizi yerleştirdikten sonra, iPhone’unuzu bilgisayarınıza takma ve içerikle yüklemeye başlama zamanı. Müzik kitaplığınızdan, e-kitaplarınızdan, fotoğraflarınızdan, filminizden veya daha fazlasından müzik olsun, yukarıda bağlantısı verilen makale yardımcı olabilir. Ayrıca uygulama simgelerinizi nasıl yeniden düzenleyeceğiniz, klasörler oluşturma ve daha fazlasıyla ilgili ipuçları da vardır. Bir USB kablosuyla bir kez eşitlediyseniz, artık ayarlarınızı değiştirebilir ve Wi-Fi üzerinden eşitleyebilirsiniz. Veya iCloud’u kullanın ve kablo senkronizasyonundan tamamen kaçının.

İCloud’u yapılandırın

Apple cihazlarda yansıtma ayarı

John Lamb / Digital Vision / Getty Images
İPhone’unuzu kullanmak, iCloud’unuz olduğunda çok daha kolaylaşır; özellikle de müziğiniz, uygulamalarınız veya diğer verilerinizin bulunduğu birden fazla bilgisayarınız veya mobil aygıtınız varsa. ICloud, verilerinizi Apple sunucularına yedekleme ve internet üzerinden tek bir tıklama ile yeniden yükleme veya cihazlar arasında otomatik olarak veri senkronizasyonu dahil olmak üzere birçok özelliği tek bir araçta bir araya toplar. Ayrıca, iTunes Store’dan satın aldığınız her şeyi yeniden indirmenize de olanak tanır. Böylece, onları kaybetseniz veya silseniz bile, satın alma işlemleriniz asla gerçekten gitmez. İCloud’un özellikleri şunları içerir:

  • iCloud SSS
  • Otomatik Müzik ve Uygulama İndirmeleri
  • iTunes Match

İCloud’u ayarlamak, standart iPhone kurulum işleminin bir parçasıdır, bu nedenle ayrı olarak kaydolmanıza gerek yoktur.

İPhone’umu Bul’u Ayarlama

iphone'umu macbook air'da bul

mama_mia / Shutterstock
İPhone’umu Bul, iPhone’un yerleşik GPS özelliğini haritada konumunu tam olarak belirlemek için kullanmanıza olanak tanıyan bir iCloud özelliğidir. İPhone’unuz kaybolursa veya çalınırsa buna sahip olduğunuza sevineceksiniz. Bu durumda, onu sokağın bulunduğu kısmına kadar yerleştirebileceksiniz. Çalınan bir telefonu kurtarmaya çalışırken polise vermeniz gereken önemli bilgiler budur. Telefonunuz kaybolduğunda iPhone’umu Bul özelliğini kullanmak için önce onu kurmanız gerekir. Bunu şimdi yap ve sonra pişman olmayacaksın. Bununla birlikte, iPhone’umu Bul’u ayarlamanın, iPhone’umu Bul uygulamasına sahip olmakla aynı şey olmadığını bilmeye değer. Uygulamaya mutlaka ihtiyacınız yok. İPhone’umu Bul’u ayarlamak artık standart iPhone kurulum işleminin bir parçası olduğundan, bunu ayrıca yapmanız gerekmez.

Touch ID veya Face ID’yi ayarlayın

iPhone'da Touch ID'yi ayarlama, 1. adım

PhotoAlto / Ale Ventura / PhotoAlto Ajansı RF Koleksiyonları / Getty Images
Touch ID, iPhone 5S, 6 serisi, 6S serisi, 7 ve 8 serilerindeki Ana Sayfa düğmesine yerleşik parmak izi tarayıcısıdır (aynı zamanda bazı iPad’lerin bir parçasıdır). Face ID, iPhone X ve sonraki iPhone’larda yerleşik olarak bulunan yüz tanıma sistemidir. Her iki özellik de telefonun kilidini açmak için bir şifre yerine çalışır, ancak bundan çok daha fazlasını da yaparlar. Bu özellikler kurulduğunda, iTunes veya App Store satın alımları yapmak için parmağınızı veya yüzünüzü kullanın ve bu günlerde herhangi bir uygulama da özellikleri kullanabilir. Bu, bir parola kullanan veya verileri güvende tutması gereken herhangi bir uygulamanın onu kullanmaya başlayabileceği anlamına gelir. Sadece bu değil, aynı zamanda Apple’ın kablosuz ödeme sistemi olan Apple Pay için de önemli bir güvenlik özelliği. Hem Touch ID hem de Face ID’nin kurulumu basittir ve kullanımı kolaydır – ve telefonunuzu daha güvenli hale getirir – böylece telefonunuzda mevcut olanı kullanmanız gerekir. Bu makalelerde nasıl yapılacağını öğrenin:

  • Touch ID Nasıl Kurulur
  • Face ID Nasıl Kurulur.

Touch ID veya Face ID’yi ayarlamak artık standart iPhone kurulum işleminin bir parçası, bu nedenle ayrı olarak yapılandırmanıza gerek yok.

Apple Pay’i ayarlayın

İCloud ile Apple Pay'den Kredi Kartını Kaldırma

PhotoAlto / Gabriel Sanchez / PhotoAlto Ajansı RF Koleksiyonları / Getty Images
Bir iPhone 6 serisi veya sonraki bir sürümüne sahipseniz, Apple Pay’e göz atmanız gerekir. Apple’ın kablosuz ödeme sisteminin kullanımı kolaydır, sizi check-out hatlarından daha hızlı geçirir ve normal kredi veya banka kartınızı kullanmaktan çok daha güvenlidir. Apple Pay, gerçek kart numaranızı hiçbir zaman satıcılarla paylaşmadığı için çalacak hiçbir şey yoktur. Henüz her banka bunu sunmuyor ve her satıcı bunu kabul etmiyor, ancak yapabiliyorsanız kurun ve bir şans verin. Ne kadar yararlı olduğunu gördükten sonra, her zaman kullanmak için nedenler arayacaksınız. Apple Pay’i kurmak artık standart iPhone kurulum sürecinin bir parçası.

Tıbbi Kimliği Ayarla

İPhone 6'da Tıbbi Kimlik

Pixabay
Sağlık uygulamasının iOS 8 ve sonraki sürümlere eklenmesi ile iPhone’lar ve diğer iOS cihazlar sağlığımızda önemli roller almaya başlıyor. Bundan yararlanmanın en kolay ve potansiyel olarak en yararlı yollarından biri, bir Tıbbi Kimlik oluşturmaktır. Bu araç, tıbbi bir acil durumda ilk müdahale ekiplerinin sahip olmasını isteyeceğiniz bilgileri eklemenizi sağlar. Bu, aldığınız ilaçları, ciddi alerjileri, acil durumda temas kurulacak kişileri, eğer konuşamıyorsanız, size tıbbi yardım verirken bilmesi gereken her şeyi içerebilir. Tıbbi Kimlik çok yardımcı olabilir, ancak ihtiyacınız olmadan önce ayarlamanız gerekir, aksi takdirde size yardımcı olamaz.

Yerleşik Uygulamaları Öğrenin

elle hareket ettiren iPhone uygulamalarının yakın çekim görüntüsü

Sean Gallup / Getty Images
App Store’da edindiğiniz uygulamalar en çok yutturmaca alan uygulamalar olsa da, iPhone da oldukça geniş bir yerleşik uygulama seçkisiyle birlikte gelir. App Store’a çok fazla dalmadan önce, yerleşik uygulamaları web’de gezinme, e-posta, fotoğraflar, kamera, müzik, arama, notlar ve ilgili yardımcı programlar için nasıl kullanacağınızı öğrenin.

App Store’dan Yeni Uygulamalar Alın

her iOS cihazı için uygulama satın alıyor musunuz?

Innocenti / Cultura / Getty Images
Yerleşik uygulamalarla biraz zaman geçirdikten sonra, bir sonraki durağınız her türden yeni programı alabileceğiniz App Store’dur. İster oyun, ister iPhone’unuzda Netflix izlemek için bir uygulama, akşam yemeğinde ne yapacağınıza dair fikirler veya egzersizlerinizi geliştirmenize yardımcı olacak uygulamalar arıyor olun, bunları App Store’da bulacaksınız. Daha da iyisi, çoğu uygulama yalnızca bir veya iki dolar, hatta belki de ücretsiz. Hangi uygulamalardan keyif alabileceğinize dair bazı ipuçları istiyorsanız, 40’tan fazla kategorideki en iyi uygulamalar için seçimlerimize göz atın. İşte bir bonus ipucu. Zaten bir Apple Watch’unuz varsa ve onu yeni telefonunuza bağlamak istiyorsanız, Apple Watch’u Yeni Bir iPhone ile Nasıl Eşleştireceğinizi öğrenin.

Daha Derine Gitmeye Hazır Olduğunuzda

iPhone Kişisel Erişim Noktası

Innocenti / Cultura / Getty Images
Bu noktada, iPhone’u kullanmanın temellerini oldukça sağlam bir şekilde ele almış olacaksınız. Ancak iPhone’da temelden çok daha fazlası var. İPhone’unuzu kişisel erişim noktası olarak kullanma, Rahatsız Etmeyin özelliğini etkinleştirme, Kontrol Merkezi ve Bildirim Merkezi’ni kullanma ve AirPrint’i kullanma gibi eğlenceli ve yararlı her türlü sırrı barındırır.

Ve iPhone Bir Çocuk İçin Olsaydı …

Facetime kullanan çocuklar

Hero Images / Getty Images
Son olarak, ebeveyn olup olmadığınızı ve yeni iPhone’un sizin için değil, çocuklarınızdan birine ait olup olmadığını bilmeniz gereken bazı önemli şeyleri gözden geçirin. İPhone, ebeveynlere çocuklarını yetişkin içeriğinden korumaları, büyük iTunes Store faturaları ödemelerini engellemeleri ve bazı çevrimiçi tehlikelerden izole etmeleri için araçlar sağlaması açısından aile dostudur. Kaybolması veya hasar görmesi durumunda çocuğunuzun iPhone’unu nasıl koruyabileceğiniz veya sigortalayabileceğinizle de ilgilenebilirsiniz. İPhone’unuzun kontrolünü gerçekten ele almak mı istiyorsunuz? Ardından En İyi 15 iPhone Hacks & Tips’e göz atın.