Skip to content
TVs

Yeni Bir TV Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

5 de Nisan de 2021

En iyi TV için alışveriş yapmak zahmetli bir süreç olmamalı. Vaktinizi teknik özellikleri tarayarak ve tüm bunların ne anlama geldiğini çözümleyerek harcamak yerine, kanepede oturup en sevdiğiniz iş yerindeki sitcom’unuzu görkemli yüksek çözünürlüklü yeniden izliyor ya da Xbox One, PS4 veya Nintendo Switch’te takım nişancı oyunu oynuyor olabilirsiniz. “Çözünürlük” ve “yenileme hızı” gibi alışılmadık kavramları incelemenize yardımcı olmak için, işin zor kısmını sizin için yaptık, her panel teknolojisini adlarına göre ayırdık, böylece Black Friday ve Cyber’a kadar bilinçli bir satın alma kararı verebilirsiniz. Pazartesi dönüyor.

TV Çözünürlüğü: Nedir ve en yüksek olanı nedir?

Piksel, ekranınızdaki bir görüntüyü oluşturan milyonlarca küçük kareden biriyse, TV çözünürlüğü, yatay olarak görüntülenenlerle çarpılan dikey olarak düzenlenmiş piksel sayısıdır. Herhangi bir iki boyutlu şeklin boyutları gibi, çözünürlük geniş piksel sayısı ve yüksek piksel sayısı olarak yazılır. Bir TV ne kadar çok piksele sahipse, resim o kadar keskin ve gerçekçi olur. Hevesli spor hayranları ve oyuncular mümkün olan en yüksek çözünürlüğü seçmeye cazip gelse de, ekrandaki içeriğin önce bu çözünürlüğü desteklemek için geliştirilmesi gerektiğini unutmayın. Bu yazı itibariyle çoğu konsol oyunu varsayılan çözünürlükleri olarak 1080p’de çalışır. Öte yandan TV şovları tipik olarak 1080p’nin interlaced eşdeğeri olan 1080i’de yayınlanır. Bununla birlikte, Netflix, Hulu ve Amazon Prime Video dahil çevrimiçi akış hizmetlerinin tümü, bazen ek bir ücret karşılığında 4K UHD programlama sunar. Doğru ekipmanla, desteklenen bir TV’ye bağlandığında en sevdiğiniz PC oyunlarını 4K olarak da oynayabilirsiniz. Karşılaştırma için, 1080p ekranın standart çözünürlüğü 1920×1080 pikseldir. Karşılaştırıldığında, bir 4K TV’nin 3840×2160 piksel çözünürlüğü vardır. Açıkçası, 4K çok daha net görüntü potansiyeline sahiptir. 4K’nın fiyatı istikrarlı bir şekilde düştüğü için, ekstra yatırım gelecek için akıllıca bir seçim olabilir. Orada bitmiyor. Ufukta yuvarlanan bir sonraki şey 8K TV’ler. 1080p’den 4K’ya geçişte olduğu gibi, 8K ile 7680×4320’ye büyük bir çözünürlük sıçraması var. Şimdi, bu, geleceğe dönük bir TV için 8K’ya atlamak istediğiniz gibi gelebilir, değil mi? O kadar basit değil. 8K TV’ler ağır bir primle geliyor ve şu an itibariyle 8K içerik mevcut değil. Bu nedenle, önümüzdeki birkaç yıl boyunca 8K TV’nizde 4K içeriği izlemek zorunda kalacaksınız. Bu henüz harika bir yatırım değil.

Oturma odası TV

En İyi TV Boyutu: Odanız için hangisi sizi satın almalı?

Önceden TV’den ne kadar uzağa oturduğunuz, belirli bir oda için satın almanız gereken boyutu belirlerdi. Örneğin oturma odanızda, 720p ile 1080p arasındaki farkı fark etmeyecek kadar TV’nizden 10-20 fit uzakta oturabilirsiniz. Günümüzde piksel yoğunluğu arttıkça, en net görüntüyü görmek için kendimizi TV’den çok uzak tutmak zorunda değiliz. Sonuç olarak, Statista’ya göre 2015 ve 2018 yılları arasında küresel ortalama TV boyutu neredeyse beş inç arttı. Artık uzaktaki koltuklarımızla sınırlı değiliz, altyazılara gözlerini kısarak ve yerleşik hoparlörlerden diyalog duyuyormuş gibi yapmıyoruz. . Geçtiğimiz birkaç yıl itibariyle, daha fazla ev sahibi ve kiracı, oturma odasındaki koltuklarını TV’lerine yaklaştırmaya başladı, bu da arkanıza yaslanıp dürbüne ihtiyaç duymadan normal bir ses seviyesinde gerilimin tadını çıkarmayı kolaylaştırıyor. Çerçeveleri küçüldükçe, ister stüdyo bir dairede ister dört katlı bir evde yaşayın, evinize 65 veya hatta 75 inç TV sığdırabilirsiniz.

Akıllı televizyon

Akıllı TV’ler: Ne tür almalısınız?

Belirli bir boyuta ve fiyat noktasına ulaştığınızda, çoğu TV çevrimiçi içerik akışı için harici cihazlara ihtiyaç duymaz. Akıllı TV satın alarak, aksi takdirde bir Roku veya Chromecast veya Fire TV’ye harcayacağınız paradan tasarruf edebilirsiniz çünkü akıllı TV’ler yerleşik set üstü kutu işlevine sahiptir. Filmleri, müzikleri, oyunları ve daha fazlasını doğrudan TV’nin kendisinden izleyebilirsiniz. Akıllı TV markanıza bağlı olarak, uygulamalar ve arayüz tasarımı bir modelden diğerine farklılık gösterecektir. Bunun nedeni, belirli bir akıllı TV’ye önceden yüklenmiş olarak gelebilecek çok çeşitli işletim sistemleri (OS’ler) veya platformlardır. Bilgisayarlar (Windows vs Mac) ve telefonlar (iOS vs Android) gibi, farklı akıllı TV üreticileri kutudan farklı işletim sistemleri yüklerler, bu yüzden seçim yapabileceğiniz birkaç “platform” vardır. TCL, HiSense, RCA veya Element tarafından yapılan herhangi bir akıllı TV’nin, şirketin Roku Streaming Stick ve Roku Premiere gibi popüler harici akış cihazlarında bulunan Roku OS’ye sahip olmasını bekleyebilirsiniz. Karşılaştırıldığında, Insignia ve Toshiba TV’lerde Amazon’un Fire TV işletim sistemi yerleşikken, Samsung ve LG sırasıyla webOS ve Tizen olarak adlandırılan kendi işletim sistemlerini yapıyor. Son olarak Google, Android TV adlı Sony Bravia TV’ler için mobil işletim sisteminin ısmarlama bir sürümünü sunuyor. Platformları akıllı telefonlara çok benzediğinden, birçok akıllı TV’nin Alexa ve Google Assistant gibi sesli asistanlarla bile çalışması şaşırtıcı olmamalı. Akıllı TV uzaktan kumandanızı kullanarak, tercih ettiğiniz sesli asistanınızdan TV’yi açmasını, sesi değiştirmesini, kanalları değiştirmesini ve daha fazlasını isteyebilirsiniz. Tamamen eller serbest olarak belirli şovları oynatmasını veya desteklenen uygulamaları başlatmasını bile isteyebilirsiniz. Tabii ki, en sevdiğiniz şovları ve filmleri izlemek için internete bağlı olması gerektiğinden, her akıllı TV, internet servis sağlayıcınızın (ISS) HD ve full HD içerik akışı için en az 5Mbps veya 4K UHD için 25Mbps indirme hızına ihtiyaç duyar. içerik.

OLED TV'ler

TV Ekran Teknolojisi: LED vs OLED

Kendi tanımımıza göre bir LCD (sıvı kristal ekran) ekran, “belirli bir rengi ortaya çıkarmak için pikselleri açıp kapatmak için sıvı kristalleri” kullanır. Bu teknolojinin eski örnekleri, soğuk katot floresan lambalar (CCFL’ler) ile arkadan aydınlatıldı. Aynı şekilde, bir LED (ışık yayan diyot) paneli dır-dir CCFL’ler yerine LED arkadan aydınlatmalı da olsa bir LCD. LED’ler CCFL’lerden daha küçük ve daha kompakt olduğundan, LED TV’ler öncekilerden daha incedir. Ayrıca daha parlaklar. Kapsamlı bir özel dalış yapın ve iki farklı konfigürasyonda LED TV’ler bulacaksınız: tam dizi arkadan aydınlatma ve kenar aydınlatma. Tam dizi arkadan aydınlatma, adından da anlaşılacağı gibi, geçmişin CCFL’lerini ekranın arkasında bulunan alan boyunca dağılmış bir “tam dizi” LED ışıkla değiştirir. Buna karşılık, kenar aydınlatması, üretim maliyetlerini düşürmek için merkezdeki alanı ihmal ederek ekranın arkasındaki dış kenarlara LED şeritleri yerleştirir. Bu imtiyaza rağmen, kenar aydınlatmalı LED TV’ler hala geleneksel LCD’lerden daha parlak. Son yıllarda Samsung ve LG, önde gelen TV’lerinden bazılarını Quantum Dot LED’in kısaltması olan “QLED” olarak markalamaya başladılar. Bu teknoloji LCD’ye benzer, ancak hafif bir bükülme ile: Kendi bağımsız olarak renklendirilmiş ışıklarını yayan bir film (kuantum noktaları olarak adlandırılır) üzerine yerleştirilmiş küçük moleküller kullanır. Bununla birlikte, LCD ve LED TV’lerde olduğu gibi, bu paneller hala LED arkadan aydınlatmaya dayanmaktadır. Kısacası, QLED, şu anda piyasadaki en yüksek premium seçenek olan OLED ile karşılaştırılabilir göründüğü ve ses çıkardığı için çoğu zaman yanıltıcı olabilen bir pazarlama terimidir. Zincirin tepesinde, OLED TV’ler hangi piksellerin aydınlatılacağını ayrı ayrı seçebilir ve seçebilir. Aslında bu, daha geniş görüş açılarına ek olarak daha derin siyahlar, daha yüksek kontrast ve benzeri görülmemiş renk doğruluğu ile sonuçlanır. LED TV’lerin aksine, OLED TV arka aydınlatması, tüm ekranı kaplayan ışık yayan bir film katmanı kullanılarak elde edilir. LED benzerlerinden daha koyu olmasına rağmen, OLED TV’ler HDR ile eşleştirildiğinde 800 nit ile zirveye çıkarken, bazı LED’ler 1500-1200 nit yönetebilir.

Yenileme hızı

TV Yenileme Hızı: 60Hz – 120Hz – 240Hz

Bir TV’de yenileme hızı, “ekrandaki görüntünün maksimum kaç kez çizilmişveya saniyede yenilenir. “Hertz (Hz) cinsinden ölçülür. Bir TV’nin yenileme hızı, hareket sırasında resmin ne kadar net olduğunu belirlemeye yardımcı olur. Aksi takdirde kristal netliğinde bir görüntünün biraz bulanıklaştığını, hareketin o kadar fazla olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Daha yüksek bir yenileme hızı, daha fazla video karesinin görüntülenmesini sağlayarak resmi düzleştirir. Çoğu TV’nin yenileme hızı 60 Hz’dir; bu varsayılandır ve uzun süredir böyledir. Zamanla 120 Hz TV’ler popülerlik. 60 Hz modeliniz olduğunu varsayarsak, TV’niz saniyede maksimum 60 kare (fps) görüntüleyebilirken, 120 Hz ekran 120 fps görüntüleyebilir. Başlangıçta bu daha çok bir pazarlama hilesiydi. Üreticiler görüntü işleme teknolojisini kullanarak TV gerçekten yetenekli olmadan 120 Hz yenileme hızının etkisini yaratın. “Hareket hızı” veya “etkili yenileme hızı” gibi terimlerle olan budur. Farklı üreticilerin de teknoloji için kendi adları vardır. daha yüksek yenileme hızına sahip bir TV arıyorsanız, l 120Hz hız için ook. Şanslar, kutunun oranla ilgili herhangi bir süslü pazarlama jargonu olmayacak. Artık gerçek 120 Hz TV’leri bulmak daha yaygın, bu yüzden sadece pazarlamadan kaçının ve iyi olacaksınız. Son olarak, 240Hz yenileme hızına sahip TV’ler görebilirsiniz. 120Hz’nin başlangıçta en çok nasıl pazarlandığını, süslü görüntü işleme etkisinin yarattığını hatırlıyor musunuz? Şu anda 240 Hz TV’lerde olan tam olarak budur. 240 Hz TV satın almakta yanlış bir şey yoktur, ancak çoğunlukla gereksizdir ve 120 Hz üzerinde gördüğünüz herhangi bir gelişme muhtemelen sadece gözün bir numarasıdır.