Skip to content

Yeni Bir Yazıcı Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 de Mayıs de 2021

Çok sayıda ev ve ofis baskı seçeneği bulunduğundan, ihtiyaçlarınız için doğru olanı seçmek zor olabilir. Hepsi bir arada (AIO) almalı mısınız yoksa tek işlevli bir yazıcı yeterli mi? Baskı yükünüzü mürekkep püskürtmeli bir yazıcı halledecek mi, yoksa bir lazer yazıcıya mı ihtiyacınız var? İster ara sıra ödev yazısını veya çevrimiçi makbuzu işlemek için temel bir model satın alıyor olun, ister bir ev ofis birimi veya şirketiniz için bir yazıcı filosu satın alırken, bir yazıcı satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken ana faktörler şunlardır. Bu makale, aramanızı daraltmanıza yardımcı olacak genel yazdırma kategorilerine bakar. Yazıcı aramanızda ayrıntıya girmeye hazır olduğunuzda, ayrıntılı yazıcı satın alma bilgilerimize göz atın.

Ev – Ofis – Ev Profesyonelleri

İlk işiniz, işlemek için bir yazıcıya ihtiyaç duyacağınız iş yükü türünü değerlendirmektir. Bazı yazıcılar bir ayda binlerce, hatta on binlerce sayfa yazdırabilir. Bu ofis tarzı yazıcılar, küçük işletmeler ve küresel odaklı ofisler için iyi çalışır. Ev eksenli bir profesyonel veya öğrenciyseniz, aylık gider raporları, dönem ödevleri ve diğer basit belgeler gibi hafif bir iş yükünü kaldıran bir yazıcıya ihtiyacınız olabilir. Bir yazıcıyı idareli kullanmayı planlıyorsanız, diğer cihazlara ve mobilyalara yer açmak için olabildiğince kompakt bir şekilde saklanabilen küçük bir yükleme tepsisine sahip bir yazıcı arayın. Yazıcı fiyatları çılgınca değişebilir. Beğendiğiniz bir yazıcıyı belirledikten sonra, büyük bir maliyet farkı olup olmadığını görmek için diğer üreticilerin benzer modellerini kontrol edin.

Mürekkep Püskürtmeli ve Lazer

Genel olarak iki ana yazıcı kategorisi vardır: mürekkep püskürtmeli ve lazer.

Inkjet yazıcılar

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, belge ve fotoğraf yazdırmak için siyah veya camgöbeği, macenta ve sarı mürekkep kartuşları kullanır. Evinizde veya yatakhanenizde büyük olasılıkla bir inkjet yazıcı kullanacaksınız çünkü bu yazıcılar ekonomiktir ve kurulumu kolaydır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, pigment bazlı mürekkepler kullanarak yüksek kaliteli fotoğraflar basar ve diğer yazıcı türlerinden daha yüksek konsantrasyonlarda renk basar.

Mürekkep püskürtmeli bir yazıcının içinde

frankieleon / CC TARAFINDAN 2.0 / Flickr

Lazer Yazıcılar

Lazer yazıcılar, toner kartuşları ve toneri kağıtla birleştirerek belge üretmek için karmaşık bir tambur kurulumu kullanır. Toner kartuşları, mürekkep kartuşlarından daha büyük iş yüklerini idare eder ve ofis ayarları için daha uygundur.

lazer yazıcılar için toner kartuşları

antpkr / Getty Images

Mürekkep Püskürtmeli ve Lazer Yazıcı Maliyetleri

Mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar arasında seçim yaparken baskı maliyetlerini göz önünde bulundurun. Lazer yazıcılar ve toner kartuşları pahalıdır. Ancak iş yüküne bağlı olarak toner bir yıla kadar dayanabilir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, mürekkep kartuşları gibi daha ekonomiktir. Takas, kartuşların az miktarda mürekkep tutması ve hafif iş yükleri altında birkaç ay dayanmasıdır. Mürekkep kartuşları, sık kullanılmadığında tıkanma eğilimi gösterir. Kurumuş mürekkep, baskı kafalarında donarak hata mesajlarına, hayal kırıklığına ve lekeli belgelere veya fotoğraflara neden olabilir.

Belge ve Fotoğraf Baskısı

Hem mürekkep püskürtmeli hem de lazer yazıcılar, yüksek kaliteli belgeler ve fotoğraflar yazdırır. Çarpıcı, gerçeğe yakın fotoğraflar ve sanat eserleri oluşturmak istiyorsanız, özel bir fotoğraf yazıcısı satın alın. Fotoğraf yazıcıları, resimlerinizin stüdyo kalitesinde baskılarını yapmak için özel mürekkepler ve çok parlak fotoğraf kağıdı kullanır. Bazıları, samimi çekimleri basmak için Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarınıza bağlanır. Mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar, belge yazdırmak için en uygunudur. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, özellikle bir belge oluştururken çok fazla mürekkep kullanma eğilimindedir. Mürekkep püskürtmeli yazıcıyla fotoğraf yazdırırsanız, uzun kuruma süreleri nedeniyle lekelenme ve mürekkep akması riskiyle karşılaşırsınız. Lazer yazıcı toneri aynı miktarda zengin renk doygunluğu elde etmez. Renkli tonerle yazdırmak mümkün olsa da lazer yazıcılar, toplantılar için görsel yardımcılar yazdırma gibi görevler için daha uygundur. Mürekkep püskürtmeli baskı için kullandığınız kağıt türü de mürekkep bulaşmasını ve akmasını etkiler.

Hepsi Bir Arada – Tek İşlevli

Çok işlevli yazıcılar (MFP’ler) olarak da bilinen hepsi bir arada yazıcılar, yazdırma, kopyalama, tarama ve faks. Bu yazıcılar, küçük işletmeler, ev eksenli profesyoneller, öğrenciler ve büyük ofisler için mükemmeldir. Birden çok belge türünü ve projeyi yönetiyorsanız ve raporları ve görüntüleri hızlı bir şekilde oluşturup göndermenin bir yoluna ihtiyacınız varsa bir MFP düşünün. Bu yazıcılar, geleneksel medya ve dijital sanat programları ile çalışan sanatçılar için de harikadır. Örneğin, kağıt üzerine eskiz ve çizim yapın, ardından çizim ve boyama yapmak için resmi en sevdiğiniz programa tarayın. Tek işlevli yazıcılar yalnızca bir şey yapar, yazdırın. Tek işlevli modeller, makaleler veya diğer ödevler yazması ve yazdırması gereken okul çağındaki çocuklarınız varsa idealdir. Bu yazıcılar, çevrimiçi alışveriş makbuzları ve kişisel kayıtlar için onay e-postaları gibi belgeleri ara sıra yazdırıyorsanız da mükemmeldir. Tek işlevli modeller genellikle daha küçük yükleme tepsisi kapasitelerine, daha düşük hacimli yazdırma özelliklerine ve bir bütçeyle yazdırmanız gerektiğinde cazip bir fiyata sahip olma eğilimindedir.

Küçük form faktörüne sahip tek işlevli yazıcı

Mobil Yazıcılar

Hareket halindeyken yazdırmanız gerekip gerekmediğini düşünün. Mobil yazıcılar hafif ve kompakttır. Bazılarında hareket halindeyken yazdırmak için yerleşik piller bulunur. Çoğu model seyahat için bir sırt çantasına veya dizüstü bilgisayar çantasına sığar. Mobil yazıcılar ayrıca internet bağlantısı olsun veya olmasın yazdırmak için Wi-Fi veya Bluetooth kullanarak mobil cihazlara ve dizüstü bilgisayarlara bağlanır. Bu, güvenilir bir ağ bağlantısına sahip olmayan yerlere seyahat eden profesyonel müteahhitler için harikadır. Mobil yazıcılar aynı zamanda okuldan ayrılan üniversite öğrencileri için de iyi bir seçimdir. Bu yazıcılar, öğrencilerin kampüs içi bilgisayar laboratuarlarına erişimi (veya koşma zamanı) olmadığında ödevleri veya diğer ödevleri yazdırabilir. Kompakt, mobil bir yazıcıyla son dakika kağıtlarını arabanızda yazdırın ve dersten önce hazır olun.