Skip to content

Yeni Mac’ler Hakkında Tüm Bunlar Nedir?

23 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • 999 dolarlık MacBook Air, tek çekirdek performansında 6.000 dolarlık Mac Pro’dan daha hızlı.
  • Pil ömrü, şarj olmadan 20 saate kadar neredeyse iki katına çıkar.
  • İPhone ve iPad uygulamalarınızı artık Mac’inizde çalıştırabilirsiniz.
elma
Apple’ın yeni Mac’leri, tıpkı iPhone ve iPad gibi Apple tasarımı çiplerle çalışıyor. İşin şaşırtıcı yanı, 999 dolarlık MacBook Air bile tek çekirdekli performans söz konusu olduğunda satın alabileceğiniz herhangi bir Intel Mac’ten daha hızlı. Giriş seviyesi MacBook Air de sessizdir, çünkü fanı yoktur ve tek bir şarjla 18 saate kadar çalışabilir. Ve hikaye oradan daha da çılgınlaşıyor. Testlerde, bu yeni “Apple Silicon” Mac’lere güç veren M1 yongaları, tek çekirdekli performansta (bir saniyede daha fazla), 6.000 $ ‘lık üst düzey Mac Pro dahil diğer tüm Mac’lerden daha hızlı. Oh, ayrıca iPhone ve iPad uygulamalarınızı bu yeni Mac’lerde çalıştırabilirsiniz. “A14 [iPhone CPU] hem gücü verimli kullanan bir akıllı telefon çipi hem de şimdiye kadar yapılmış en hızlı CPU’lardan biri, “diyor Apple uzmanı John Gruber.” Ve M1 daha hızlı. ”

Çip Üzerindeki M1 Sistemi

Apple, 2007’deki ilk iPhone’dan bu yana kendi çiplerini tasarlıyor. Şimdi, bu çipler Mac’te çalışıyor. Yeni M1, bu yılki A14 iPhone ve iPad çiplerine dayanıyor, yalnızca Mac için tasarlandı. M1, A14 gibi, daha çok “çip üzerinde bir sistemdir”, yani bilgisayarın tüm parçaları (CPU, RAM, depolama SSD vb.) Tek bir yonga üzerine entegre edilmiştir. USB ve diğer girişler ve çıkışlar için kontrolörler bile M1 üzerindedir. Bu sistem hızlı olacak şekilde tasarlandı, ancak iPhone’u yıllarca çalıştıran yongalardan geldiği için çok az güç kullanıyor.

Apple'ın yeni M1 çipinin bilgi grafiği

elma
Bu çipler aynı zamanda, paralel olarak çalışabilen temelde ayrı bilgisayarlar olan birçok “çekirdeğe” sahiptir. M1’in sekiz çekirdeği vardır. Dört “verimli” çekirdeği – elektrik yudumlayan günlük çekirdekler – şimdiden önceki MacBook Air kadar hızlı. Mac ve iOS geliştiricisi James Thomson’a verdiği demeçte, Mac’in performans çekirdeklerinin devreye girmesi için daha fazla güce ihtiyacı olmayacak. “Benim için, platformun işlemci hızı açısından önemli ölçüde ileriye doğru itildiğini görüyor,” dedi Mac ve iOS geliştiricisi James Thomson Cankurtaran doğrudan mesaj yoluyla. “Değiştirdiği hızın iki katı hızda bir Mac satın almayalı çok uzun zaman oldu. Bu, bir geliştirici olarak, sadece zarın daha parlak görünmesini sağlamak için olsa bile, çok daha fazlasını yapmamı sağlar 🙂 . ”

Mac’ler

Apple, iki yıl içinde tüm Mac serisini M serisi yongalara taşımayı planlıyor. Önümüzdeki hafta gönderilmek üzere hemen satın alınabilecek ilk M1 Mac’ler bir MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve bir Mac Mini’dir. Air, eskisi ile hemen hemen aynı Air’dir. Eski Intel Air ve yeni M1 Air’i yan yana koyun ve farkı anlamanın tek yolu klavyeye bakmaktır (yeni makinelerde Spotlight, dikte ve Rahatsız Etmeyin tuşları vardır). İçerideki en büyük fark, onu soğutacak fanı olmamasıdır (tıpkı iPad gibi), bu yüzden tamamen sessiz çalışır. İşler iPad gibi ısınabilir, ancak bu Mac çok ısınırsa, soğuyana kadar performansı yavaşlayacaktır. “Bu yalnızca Apple Silicon Mac’lerin ilk dalgası ve şimdiye kadar yalnızca MacBook Air hattı tamamen güncellendi.” MacBook Pro, Air ile hemen hemen aynı, aynı M1 yongasına ve bir fana sahip. Bu, içinde bir fan bulunan bir Apple Silikon makinesini ilk kez görüyoruz ve Apple’ın M1’i tasmasız bırakmasına gerçekten izin veriyor. Henüz bu kombinasyonun tam gücünü bilmiyoruz, ancak etkileyici olacak. Fan dışında Pro, daha iyi mikrofonlar ve hoparlörler, daha büyük bir pil, bir Touch Bar ve daha parlak bir ekranla Air’i en iyi şekilde kullanır.

Yeni M1 destekli MacBook'lardan birinde çalışan kişi

elma
M1 Mac Mini, değiştirdiği modelden 100 $ daha ucuz olduğu ve nispeten büyük, havalandırmalı bir kasada olduğu için muhtemelen daha hızlı çalışabileceği için dikkate değer. Mini ayrıca selefinden dörde karşılık yalnızca iki USB-C / Thunderbolt bağlantı noktasına sahiptir. Bu, mevcut M1’de bir tasarım sınırı gibi görünmektedir.

Rosetta 2

Intel’den Apple Silicon’a geçişle ilgili sorun, Mac uygulamalarınızın hiçbirinin, bir Mac uygulamasının iPhone’unuzda çalışabileceği gibi çalışmamasıdır. Apple, uygulamaların uyumsuz bölümlerini yeni makinelerde çalışacak şekilde dönüştüren bir çeviri katmanı olan Rosetta 2 ile bunun üstesinden geliyor. Bu çeviri, Mac App Store’dan bir uygulama indirdiğinizde gerçekleşir. İsim, Apple’ın 14 yıl önce Intel’e geçişi yönetme teknolojisi olan Rosetta’dan ve ayrıca Rosetta Stone’dan geliyor. “Benim için, işlemci hızı açısından platformun önemli ölçüde ileriye doğru itildiğini görüyor.” Mac geliştiricileri için doğru yol, uygulamalarını yeni platform için yeniden derlemektir, ki bu aslında birçok uygulama için oldukça basittir. Ancak bu zaman alacaktır ve belki de asla güncellenmeyecek eski bir uygulamanız vardır. Kötü haber, uygulamaların Rosetta 2’de M1 için yapılmış olduklarından daha yavaş çalışmasıdır. İyi haber şu ki, Apple’ın çipleri o kadar hızlı ki Rosetta 2 altında bile Intel Mac veya PC’dekinden daha hızlılar. Bu sadece çılgınlık.

Apple'ın Xcode'u yeni Mac Mini'de çalışıyor

elma
Mac için Apple Silicon’a geçiş, Mac’te iPhone ve iPad uygulamalarını çalıştırabileceğiniz anlamına da gelir. Mac App Store’da zaten mevcutlar; iOS’ta zaten bir uygulama satın aldıysanız, bu satın alma işlemi Mac’i de içerir. Ancak geliştiriciler, iOS uygulamalarını Mac’te kullanılabilir hale getirmekten vazgeçebilirler. Örneğin, daha önce Mac için tasarlanmış bir sürümleri olabilir.

M1 Mac Satın Almalısınız?

Bir MacBook Air için pazardaysanız, şimdi bunu satın alın. Her yönden daha iyi. MacBook Pro da harika, ancak 16 GB’tan fazla RAM’e veya daha fazla USB-C bağlantı noktasına ihtiyacınız varsa, Apple’ın üst düzey MacBook Pro’larını güncellemesini beklemelisiniz. Ve Mac mini? Bu, yeni Mac’lerin en kötüsü olabilir. Ayrıca 16GB RAM ile sınırlıdır, USB-C / Thunderbolt bağlantı noktalarının yarısı kadardır ve pili olmadığı için uzun pil ömründen faydalanmaz. Sonra tekrar, giriş seviyesi mini: 64 GB’a kadar RAM ve eksiksiz bir bağlantı noktası içeren bir Intel sürümü satın alabilirsiniz. Bu, Apple Silicon Mac’lerin yalnızca ilk dalgası ve şimdiye kadar yalnızca MacBook Air hattı tamamen güncellendi. Ama öyle olsa bile, kadro oldukça inanılmaz. Sevdiğimiz Mac’ler olurken, performans ve pil ömründe bu kadar büyük sıçramalarla tartışmak zor.