Skip to content

Yeni Teknoloji Az Gören İnsanlara Daha İyi Yardımcı Olabilir

6 de Ağustos de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Kızılötesi gözlükler bir gün az gören insanlara yardımcı olabilir.
  • Araştırmacılar, insanların görmeden gezinmelerine yardımcı olmak için 3D kameraları ve dokunsal bir kol bandını birleştirmeyi başardılar.
  • Yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve lidar yeteneklerindeki gelecekteki gelişmeler de görme kaybı olanlara yardımcı olabilir.

Az gören kişiler yakında yeni bir tür kızılötesi gözlük kullanarak engellerin etrafında gezinme konusunda yardım alabilirler. Almanya’daki Münih Teknik Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yakın zamanda 3D kameraları ve dokunsal geri bildirim kol bandı hakkında bir makale yayınladılar.

Görme sorunları olanlara yardım etmek için teknolojiyi kullanma çabasının bir parçası. Görme kaybı yaşayanlar için bir öğrenme merkezi olan Hadley’de araştırma ve geliştirme direktörü Doug Walker, hayateli’a bir e-posta röportajında ​​”Yeni teknoloji, görme kaybı da dahil olmak üzere çok sayıda bozukluğu olanlar için boşlukları doldurabilir ve doldurabilir” dedi. . “Teknik araçlar evrensel tasarımın ilkelerine göre tasarlandığında, görme kaybı gibi bir engeli olanlar da dahil olmak üzere herkes bundan faydalanır.”

Karanlıkta Görmek

Alman araştırmacıların yeni tasarımı, stereoskopik bir görüntü yakalamak için gözlüklerde kızılötesi kameralar kullanıyor. Ardından, bir bilgisayar çevredeki alanın bir haritasını oluşturmak için görüntüleri işler. Bir kol bandı, kullanıcıların nesnelerin ne kadar yakın olduğunu ve nasıl yönlendirildiklerini anlamalarına yardımcı olmak için kullanıcıya titreşimlerden geri bildirim sağlar. Gözlükler karanlıkta bile çalışır.

Yazarlar, çalışmalarında “Bu çağda bile görme engelli insanlar sürekli bir navigasyon zorluğuyla karşı karşıya” diye yazdılar. “Onlar için mevcut olan en yaygın araç bastondur. Baston, kullanıcının yakın çevresindeki nesnelerin iyi bir şekilde algılanmasına izin verse de, daha uzaktaki engelleri algılama yeteneğinden yoksundur.” “Engelli insanların teknolojimizin her seviyesinde yer alabilmesi gerekiyor…” Çalışma, test deneklerinin yollarda gezinirken yüzde 98 doğruluk kazanabileceğini buldu.

Çalışmadaki beş katılımcının tümü, ilk denemelerinde engel rotasını tamamladı.

Vizyon Teknolojisi

Az gören kullanıcılar için yeni teknoloji gelişen bir alandır. Örneğin, Apple’ın yeni AI destekli Canlı Metin özelliği, resimleri metne dönüştürür ve hatta resimdeki metni okur. Walker, “Bu, bir menüyü okumak için yardım istemek yerine, sadece bir resmini çekip telefonumun bana geri okumasını sağlayabilirim” dedi.

Az gören kullanıcılar için özel olarak tasarlanmamış diğer gadget’lar da yararlıdır. Walker, birçok etkinlik için Apple Watch’a güveniyor. “Örneğin, Siri’den benim için bir hatırlatıcı ayarlamasını isteyebilirim, böylece bir şeyler yazmaya ve el yazımı okumaya güvenmeme gerek kalmaz” dedi.

Az görenler için bir başka yararlı teknik araç seti, akıllı ev cihazlarıdır. “Bu, düşük veya hiç görme yeteneği olmayan birinin bir termostatı okumak, akıllı bir konuşmacıdan yüksek sesle bir kitap okumasını istemek veya basit bir sözlü komutla evin tüm ışıklarını kapatmak için mücadele etmek yerine basit bir sözlü ifadeyle sıcaklığı düşürmesine olanak tanır.” dedi Walker.

Bir çocuğun ellerini bir kitapta brail baskısı üzerinde yönlendiren yetişkin ellerde yakın çekim.

Diğer trendler arasında, günlük cihazlarda yerleşik büyütme araçları, giyilebilir cihazlarda yerleşik kamera teknolojisi, giyilebilir cihazlarda çoklu duyusal geri bildirim sağlayan navigasyon teknolojisi ve Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergelerine uyduğu için uzaktan çalıştırma için erişilebilir teknoloji yer alıyor. Şımarık Outwater-WrightÖzürlülük geçmişi olan ve kör bir akustikçi ve ses mühendisi olarak çalışan , hayateli’a bir e-posta röportajında ​​söyledi. Az görme araçlarının çoğu, az gören bir kişi için nasıl olması gerektiğini hayal eden, gören insanlar tarafından kavramsallaştırıldığını söyledi.

Outwater-Wright, “Engelli insanların araştırma ve geliştirmeden liderliğe ve yatırıma, pazarlama ve bakıma kadar teknolojimizin her seviyesinde yer alabilmesi gerekiyor” diye ekledi. “Bu genel olarak gerçekleşmiyor, bu yüzden piyasadaki teknoloji hızla eskiyor çünkü gerçek kör topluluktan çok az girdi ile gören bir kişinin ihtiyacımız olduğunu varsaydığı şeye dayanıyordu.” Walker, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve lidar yeteneklerindeki gelecekteki ilerlemelerin görme kaybı olanlara yardımcı olabileceğini söyledi: azalmış görme” diye ekledi. “Ayrıca, bana odada kimin olduğunu veya kilerimde ne olduğunu söyleyebilecek gözlük takma fikri heyecan verici.”