Skip to content

Yeni Teknoloji Okyanus Isınmasını Keşfetmeye Yardımcı Olabilir

18 de Nisan de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Araştırmacılar, okyanuslardaki değişiklikleri incelemek için yeni otonom sualtı araçları üzerinde çalışıyorlar.
  • Bir MIT profesörü, su altı robotları için yüzgeçler geliştirmek için gelişmiş bilgisayar tekniklerini kullanıyor.
  • Sualtı robotları tarafından toplanan veriler, iklim değişikliği modellerini iyileştirebilir.
Yeni nesil otonom sualtı araçları (AUV), denizaltı keşiflerinde devrim yaratabilir ve okyanus ısınmasına ışık tutabilir. Mare-IT projesi gibi bazı yeni su altı araçları, sondaj kulelerini veya rüzgar türbinlerini denetlemek gibi endüstriyel amaçlar için tasarlanmıştır. Projenin iki kollu sualtı robotu, karmaşık denetim ve bakım görevleri için kullanılıyor. Ancak araştırmacılar, daha acil ihtiyacın bilimsel keşif için olduğunu söylüyor. Rutgers Üniversitesi’nde okyanus mühendisi ve IEEE Üyesi olan Hugh Roarty, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​​​“Okyanusun ve atmosferin her yıl emdiği ısı miktarını ölçmemiz gerekiyor” dedi. “Bu, kararlar almak ve politikayı şekillendirmek için kullandığımız iklim modelleri hakkında rehberlik sağlamaya yardımcı olacak.”

Sualtı Drone’ları

Mare-IT projesi, su altı araçlarının nasıl robotlara daha çok benzediğini örnekliyor. Mare-IT tarafından yapılan Mürekkep Balığı teknesinde, su altındaki nesneleri manipüle etmek için karın tarafına bağlı iki derin deniz kavrama sistemi bulunur. Özel tasarımı ve AI tabanlı kontrolü sayesinde, bir dalış sırasında ağırlık merkezini ve kaldırma kuvvetini değiştirebilir ve herhangi bir oryantasyonu benimseyip koruyabilir. Okyanus mühendisleri ayrıca sualtı robotlarında kullanılmak üzere esnek ve dönüşen balık yüzgeçleri yapmak için bilgi işlem alanındaki ilerlemeleri kullanıyor. MIT profesörü Wim van Rees ve ekibi, balık benzeri yüzgeçler gibi serbestlik dereceleri artan su altı cihazlarının tasarımlarını keşfetmek için sayısal simülasyon yaklaşımları kullanıyor.

Mare-IT Mürekkep Balığı El Sanatları

Van Rees bir haber bülteninde, “Balıkların vücutlarının ve yüzgeçlerinin kesin şeklini uyarlamak için karmaşık iç kasları vardır.” Dedi. “Bu, manevra kabiliyeti, çeviklik veya uyarlanabilirlik açısından herhangi bir insan yapımı aracın yapabileceğinin çok ötesinde, kendilerini birçok farklı şekilde ilerletmelerine izin veriyor.” Van Rees’in öncülük ettiği teknikler, yeni İHA türlerine yol açabilir. Roarty, daha iyi özerk platformlar ve araçlar, araştırmacıların araştırma gemileri için çok maliyetli ölçümler yapmasına izin verebilir.

Derinlerdeki Gözler

Su altında ne olduğuna dair daha iyi bir resim elde etmek, gezegenin geri kalanına neler olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir. Okyanus araştırma şirketi Hyperkelp’in CEO’su Graeme Rae, bir e-posta röportajında ​​Lifewire’a verdiği demeçte, okyanus dünyanın yüzde 70’ini kaplıyor, ancak şimdiye kadar yüzeyin yalnızca yüzde 20’si haritalandı. “Ancak, yüzeyin haritasını çıkarmak size orada ne yaşadığını ve koşulların nasıl olduğunu ve okyanuslarda çok sayıda bilinmeyen türün yaşadığını söylemez” diye ekledi. “Birlikte nasıl yaşadıklarını ve birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini ve iklim değişikliğinin onları nasıl etkilediğini anlamamız gerekiyor.” Okyanusu etkili bir şekilde incelemek için, araştırmacıların kameralar ve denizaltılardaki insanlarla yerinde ölçümlere ihtiyacı var. Rae, şu anda dünyada bu yoğun araştırmayı yapabilecek sadece 10 mürettebatlı araç olduğunu söyledi. “Bir Cessna’yı tek bir yere indirerek, birkaç saat kalarak, bazı fotoğraf ve ölçümler alarak ve sonra ayrılarak tüm Amerika Birleşik Devletleri’nin hava durumunu, florasını ve faunasını anlamaya çalıştığınızı hayal edin” dedi. “Deniz tabanına yapılan mürettebatlı görevler böyledir.” Rae’nin şirketi HyperKelp, Grönland’dan gelen buzul erime suyunu izlemek için bir sistem üzerinde çalışıyor. Rae, bilim adamlarının buzulların ne kadar hızlı eridiğinin net bir resmini elde etmek için istasyonda kalabilen ve tuzluluk ve sıcaklık profillerini birden fazla derinlikte ölçebilen sensörlere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ölçümler, küresel deniz seviyesinin yükselmesine ilişkin daha iyi tahminler verebilir. Rae, “Yaklaşımımız, aylar hatta yıllar boyunca aynı noktada ölçüm yapabilen ve rapor verebilen kalıcı bir şamandıra tabanlı ölçüm olmaktır.” Dedi. AltaSea CEO’su Terry Tamminen, Lifewire’a verdiği bir e-posta röportajında, sualtı robotlarının yeni gıda kaynakları bile bulabileceğini söyledi. Kâr amacı gütmeyen, yenilikçi yüksek teknolojili denizaltılar üzerinde ortaklık kuruyor. “Deniz yosunu yeni sürdürülebilir gıda, yakıt, enerji, ilaç, endüstriyel malzeme kaynakları ve büyük bir karbon deposu haline gelebilir” dedi.