Skip to content

Yeni Yapay Zeka Teknolojisi Kirlilik Sorunumuzu Azaltabilir mi?

9 de Aralık de 2022

Temel Çıkarımlar

  • Google, kirliliği azaltma çabasının bir parçası olarak trafik ışıklarını daha verimli hale getirmek için AI kullanıyor.
  • Google projesi, emisyonlar ve iklim değişikliği ile mücadele için yapay zekayı kullanma yönünde hızlanan bir eğilimin parçası.
  • Google, çözümünün yakıt tüketiminde %10-20 oranında azalmaya ve kavşaklarda gecikme süresine neden olduğunu iddia ediyor.

Emisyonları azaltmak söz konusu olduğunda teknoloji, küçük adımların bir araya gelerek büyük sonuçlar üretmesine yardımcı olabilir. Google, kirliliği azaltmak amacıyla trafik ışıklarını daha verimli hale getirmek için yapay zekayı (AI) kullanabilen bir proje üzerinde çalışıyor. İklim değişikliğiyle mücadelede yapay zekanın gücünden yararlanmaya yönelik artan çabanın bir parçası. Stevens Institute of Technology’de bir çevre ve ulaşım uzmanı olan Yeganeh Hayeri, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​”AI, şebekeyi daha akıllı hale getirerek enerji sektörü aracılığıyla iklim değişikliğine yardımcı olabilir” dedi. Hayeri, AI kullanımı “kargo taşımacılığını iyileştirebilir, tedarik zinciri modellerimizi büyük ölçüde değiştirebilir, daha enerji verimli bina tasarımlarında bize yardımcı olabilir, vb. Liste uzun” diye ekledi. “AI bize genel olarak karmaşık sistemlerimizi daha sürdürülebilir ve etkili hale getirebilecek araçlar sağlıyor.”

Her seferinde bir ışık

Google, trafik ışıklarının verimliliğini optimize etmek için İsrail’de AI teknolojisini test ettiğini söyledi. Şirket, çözümün yakıt tüketiminde %10-20 oranında azalmaya ve kavşaklarda gecikme süresine neden olduğunu iddia ediyor. Google, Hayfa belediyesi ve İsrail Ulusal Karayolları Şirketi ile işbirliği içinde İsrail’de dört yerde yapay zeka tabanlı trafik sinyali optimize edici teknolojisinin pilot uygulamalarını yürüttü. Şirket, programı yakında diğer ülkelerde de denemeyi planladığını söyledi. Google’ın baş sürdürülebilirlik sorumlusu Kate Brandt, bir video sunumunda, şirketin dünyanın dört bir yanındaki şehirlerdeki kavşaklardaki trafik koşullarını ve zamanlamayı hesaplamak için çalıştığını ve ardından bu verimsiz kavşakları optimize etmek için bir yapay zeka modeli eğitmeye başladığını söyledi. “Verimsiz trafik ışıkları çevre ve halk sağlığı için kötü çünkü boşta duran arabalar yakıtın boşa gitmesi ve sokak düzeyinde daha fazla hava kirliliği anlamına geliyor” dedi. “Bu, yapay zekanın çığır açan bir değişiklik yaratmasına yardımcı olması için bir fırsat.”

İklim Algıları

Uzmanlar, bazen iklim değişikliğiyle mücadelenin konu hakkındaki yanlış algılara karşı koymakla ilgili olduğunu söylüyor. Blackbird.ai, iklimle ilgili yanlış bilgilerle mücadele etmek için yapay zeka güdümlü sistemler kullanıyor. Şirket, teknolojisinin sosyal medya platformlarında dolaşan iklim değişikliği dezenformasyon anlatılarını bulabileceğini ve kuruluşları ve hükümetleri bilgilendirebileceğini iddia ediyor. Wasim Khaled, “Rakipler, karşıt ulus-devletler ve hatta kenar gruplar biçimini alan kötü niyetli aktörler tarafından yayılan iklim değişikliği dezenformasyonu yaygındır ve 21. yüzyılda bir nüfus olarak erişebildiğimiz çok sayıda haberle derinden bütünleşmiştir.” Blackbird.ai’nin CEO’su Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​söyledi.

On şeritli bir otoyolda yoğun trafik.

Geçen yıl, Blackbird.AI teknolojisi, hükümetin iklim değişikliğiyle mücadele etmek için kullanabileceği potansiyel bir yöntem olarak “iklim değişikliği kısıtlamaları” kavramı etrafında yüksek hacimli konuşmalar tespit etti. Kilitlenme konuşmaları ilk olarak, saygın bir medya kuruluşu olan Project Syndicate tarafından “İklim Kilitlemesinden Kaçınma” başlıklı bir makalenin yayınlanmasının ardından ortaya çıktı. Khaled, “Makale, iklim değişikliğinin kilitlenmesi gibi varsayımsal en kötü durum senaryolarına değinse de, makalenin odak noktası, şimdi değişiklikler yapabilirsek, aşırı önlemlerden ve gezegenimize geri dönüşü olmayan zararlardan nasıl kaçınacağımızdı.” AI ayrıca kirlilik ve iklim değişikliğinin etkilerini daha iyi tahmin etmeye yardımcı oluyor. Örneğin, araştırmacılar kurum ve aerosollerin güneş ışığını yansıtma ve emme şekliyle ilgili bir simülasyon geliştirmek için yapay zeka güdümlü Deep Emulator Network Search (DENSE) tekniğini kullanıyor. Yapay zeka sistemleri, hassas tarım olarak bilinen genel hasat kalitesini ve doğruluğunu iyileştirmeye yardımcı oluyor. AI teknolojisi, bitkilerde, zararlılarda ve çiftliklerdeki yetersiz beslenmedeki hastalıkları tespit etmeye yardımcı olur. Örneğin, aWhere şirketi, kirliliğin ve iklim değişikliğinin tarımsal verimi nasıl etkilediğini anlamak için yapay zekayı kullanıyor. Teknoloji analisti Daniel Intolubbe-Chmil, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​”Hava düzenlerini, kuraklık döngülerini ve mevsimsel selleri anlayarak, aWhere çiftçilerin aşırı hava olaylarının etkisini daha iyi hazırlamasını ve azaltmasını sağlayabilir” dedi. “Ancak, gıda krizleri hızla insani krizlere dönüştüğü için, bu çözümlerin etkisi bir çiftçinin veriminde durmuyor.”