Skip to content

Yeniden Başlatma Neden Birçok Bilgisayar Sorununu Düzeltir?

11 de Mayıs de 2021

Bir cihazı kapatıp tekrar açmak, düzeltmek için çok basit bir işlem gibi görünebilir hiç bir tür sorun. Ama tahmin et ne oldu? Neredeyse her zaman işe yarar! Bunu tahmin ediyoruz yarıdan fazla Okurlarımızdan duyduğumuz teknik sorunlardan bazıları, basit bir yeniden başlatma ile düzeltilebilir. Yine de birçok kişi elektronik cihazlarında sorun giderirken bu adımı unutuyor. Herhangi bir cihazı yeniden başlatmak, genellikle cihazı kapatıp tekrar açmak kadar basittir. Güç düğmesi veya yeniden başlatma özelliği yoksa, bunun yerine cihazı güç kaynağından çıkarabilir ve tekrar takabilirsiniz.

Yeniden başlatma cihazınız aynı yeniden başlatılıyor ya da kapatıp sonra manuel olarak açabilirsiniz. Yeniden başlatma ile aynı şey değildir sıfırlama, her şeyi silmeyi ve fabrika ayarlarına dönmeyi içeren çok daha büyük bir süreçtir.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatmak Neden Bu Kadar İyi Çalışıyor?

Bilgisayarınız çalışırken, bazı programları açıp kapatırsınız, diğerlerini çalışır durumda bırakırsınız ve belki yazılım veya uygulamalar yükler veya kaldırırsınız. Diğer pek çok perde arkası süreçleri de durur ve başlar.

resim bahçesi / Getty Images
Bu işlemlerin birçoğu ve işletim sisteminiz, genellikle artık çalıştırmanız gerekmeyen arka plan işlemleri veya tamamen kapanmayan programlar şeklinde bir tür elektronik ayak izi bırakır. Bu “artıklar” sistem kaynaklarınızı, genellikle RAM’inizi etkiler. Bu çok fazla olursa, yavaş bir sistem, açılmayan programlar, hata mesajları ve diğer sorunlar gibi sorunlarla karşılaşırsınız. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, yeniden başlatma işlemi sırasında güç bilgisayarınızdan çıktığında her bir program ve işlem sona erer. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, temiz bir sayfanız ve genellikle daha hızlı, daha iyi çalışan bir bilgisayarınız olur.

TV’niz de Bir Bilgisayar

Aynı mantık, akıllı telefonlar, televizyonlar, DVR’ler, modemler, yönlendiriciler, ev güvenlik sistemleri, dijital kameralar vb. Dahil olmak üzere bilgisayar olarak düşünmeyebileceğiniz, gerçekte olduğunuz şeyler için de geçerlidir. Bu cihazların tümü, konu olabilecek küçük işletim sistemlerine ve yazılıma sahiptir. Bilgisayarınızdaki aynı sorunlara. Bu sorunlar Hubble uzay teleskobu da dahil olmak üzere daha karmaşık elektroniklerin başına bile geliyor.

Sık Sık Yeniden Başlatma Muhtemelen Daha Büyük Bir Sorunun İşaretidir

Ara sıra ortaya çıkan sorunu gidermek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız tamamen normaldir, özellikle işletim sistemiyle çok fazla etkileşim gerektiren bir iş yapıyorsanız, örneğin sürücüleri güncellemek, güncellemeleri yüklemek veya yazılımı yeniden yüklemek gibi. Bununla birlikte, daha sık yeniden başlatmanız gerekiyorsa, yeniden başlatmanın sizin için yalnızca geçici olarak çözüldüğü ancak daha sağlam bir çözüme ihtiyaç duyabileceği sorunlar yaşayabilirsiniz. Bir donanım parçası arızalı olabilir, önemli Windows dosyaları bozuk olabilir veya size kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir. Kendinizi düzenli olarak yeniden başlatırken bulursanız, bazı ek sorun giderme adımlarını deneyin. Örneğin, Sistem Dosyası Denetleyicisi’ni scannow anahtarıyla çalıştırmak genellikle denemek için iyi bir şeydir. Ek olarak, tam sistem kötü amaçlı yazılım taraması neredeyse her zaman sırayla yapılır. Bundan sonra hala sorun yaşıyorsanız, en iyi seçeneğiniz muhtemelen bir profesyonele danışmaktır.