Skip to content

Yer Döngüleri: Araba Sesli Uğultuları ve Vızıltıları

16 de Mayıs de 2021

Araç stereonuzdan gelen bir sızlanma sesi kulaklarınızı kapatırsa, suçlu bir toprak döngüsü olabilir. Özel araç ses kurulumunuza bakmadan kesin olarak söylemek imkansız, ancak ses sisteminiz klasik bir toprak döngüsü probleminden muzdarip olabilir. Toprak döngüleri, iki bileşen farklı toprak potansiyeline sahip yerlerde topraklandığında meydana gelir. Bu, istenmeyen bir akım yaratabilir, bu da genellikle uğultu veya sızlanma olarak tanımlanan türden bir parazit yaratır. Bir arabanın ses zemin döngüsü sorununu çözmenin doğru yolu, her şeyi aynı yerde topraklamaktır. Sorunu doğru şekilde çözemezseniz çözüm, sıralı bir gürültü filtresi kullanmaktır.

Araç Ses Zemin Döngüleri

Bir araba ses sisteminde istenmeyen gürültüye neden olabilecek pek çok şey olsa da, toprak döngüleri en büyük suçludur. Bu gürültü sorunu, aynı sistemdeki iki ses bileşeni farklı konumlarda topraklandığında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bu iki konumun farklı toprak potansiyelleri varsa, sisteme gürültüye neden olabilecek istenmeyen bir akım akışı verilir. Toprak potansiyellerindeki fark ortadan kalktığında, istenmeyen akım akışı durur ve gürültü uzaklaşır. Ev içi ses sistemleri, topraklama döngüleri genellikle iki bileşen farklı çıkışlara takıldığında meydana gelir. Sorunun düzeltilmesi, basit bir şeylerin takılı olduğu yeri değiştirme meselesi olabilir. Ne yazık ki, topraklama konusu biraz daha karmaşık araç içi ses sistemleridir. Şasi – ve onunla temas halinde olan herhangi bir metal – zemindir, ancak tüm zeminler eşit yaratılmamıştır. Örneğin, bir ses bileşeninin şasiye ve diğerinin çakmağa topraklanması, bir topraklama döngüsünün oluşturulmasına yol açabilecek klasik bir durumdur. Bir kafa ünitesini şasi yerine bir çakmağa topraklamak da bir topraklama döngüsü oluşturabilir. Sorunu çözmenin doğru yolu, ses sisteminizi yıkmak ve ana ünite ve amplifikatör gibi bileşenlerin topraklarını aynı yerde doğrudan kasaya bağlamaktır. Bu nedenle, herhangi bir yeni araç ses sisteminin planlama aşamasında her şeyin dikkatlice planlandığından ve ardından kurulum sırasında doğru şekilde bağlandığından emin olmak çok önemlidir. Bu, bir ons önlemin yarım kilo tedaviye değer olduğu bir durum.

Zemin Döngülerini Yalıtma

Bir topraklama döngüsünü düzeltmenin doğru yolu, farklı bileşenler arasındaki toprak potansiyellerindeki farklılıkla başa çıkmak olsa da, tek yol bu değildir. Ses sisteminizi parçalama, zeminleri bulma ve ardından her şeyi bir araya getirme düşüncesi kulağa çekici gelmiyorsa, bir izolatöre bakmak isteyebilirsiniz. Topraklama döngüsü izolatörleri bir giriş, bir çıkış ve bir transformatörden oluşur. Ses sinyali izolatöre giriş jakı üzerinden girer, transformatörden geçer ve çıkış fişinden çıkar. Giriş ve çıkış arasında doğrudan bir elektrik bağlantısı olmadığından, topraklama döngüsü ve ürettiği herhangi bir parazit sinyalden izole edilmiştir. Bu gürültü filtreleri teknik olarak sadece yamalar olsa da ve temeldeki sorununuz hala var olsa da, acil sorunu çözen yamalardır.