Skip to content

Yer Tutucu Metni veya Lorem Ipsum

17 de Haziran de 2021

“Lorem ipsum”, web tasarımcıları tarafından bir web sayfasının tasarımını, renklerini ve düzenini vurgulamak için ön maketlerde kullanılan yapay metindir. İngilizce ve diğer Latin dillerinde sözcüklerin, cümlelerin ve paragrafların akışını taklit etmek için tasarlanmış, karıştırılmış bir Latince metin biçimidir.

Lorem Ipsum Ne Anlama Geliyor?

“Lorem ipsum” hiçbir şey ifade etmez. Cicero’dan şifreli bir pasaj olduğuna inanılıyor. De Finibus Bonorum ve Malorum. Yüzyıllardır geleneksel baskıda kullanılmaktadır ve şimdi web tasarımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Lorem ipsum gibi yer tutucu metin, web tasarımcıları tarafından gözden geçirilmek üzere bir web sayfası tasarımı gönderirken kullanılır ve gözden geçirenlerin metnin içeriğine takılıp kalmasını istemezler. Geleneksel tasarımdaki FPO kutularına benzer şekilde, genellikle bir sayfanın veya sitenin renkleri, tasarımları ve düzeni hakkında fikir edinmek için ön tasarımlarda kullanılır. İngilizce olmayan kelimeler, izleyicilerin sayfanın metin için olan bölümlerini okumaya gerek kalmadan tanımasını sağlar.

Blake Burkhart/CC BY 2.0 lisansı

Tipik Yer Tutucu Metin Örneği

Lorem ipsum dolor sit amet, conectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud egzersiz ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat. vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis vero eros ve accumsan ve iusto odio dignissim qui blandit praesent in vulputate esse molestie içinde dolor. Donec pellentesque, lacus in venenatis suscipit, mi arcu consectetur leo, vulputate congue dolor eros ut sapien. Mauris erat quam, amet convallis ac, vulputate ultricies orci. Vestibulum porta iaculis felis, eget tristique ante egestas quis. Acil değil, convallis felis. Etiam id elit id elit dapibus blandit. Phasellus nec erat nibh, id convallis orci, consectetuer adipiscing elit. Maecenas sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud egzersiz ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat. vulputate velit esse molestie consequat içinde hendrerit içinde duis autem vel eum iriure dolor. Aenean placerat sem sit amet odio. Vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et accumsan et iusto odio dignissim. Lorem ipsum qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait nulla eu mattis facilisi. Proin enim sapien, augue duis dolore eu, bibendum fermentum nunc. Mauris viverra erat a ipsum facilisis eu tristique turpis luctus. Ut consectetur condimentum justo et imperdiet. Nullam urna urna, luctus non lacinia nec, tincidunt non odio. Cum sociis natoque penatibus ve magnis doğumdan uzak montes, nascetur ridiculus mus. vero eros ve accumsan ve iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit te feugait nulla facilisi’de feugiat nulla facilisis. Lorem ipsum dolor sit amet, conectetuer adipiscing elit. Vivamus nec nisl eu odio fringilla facilisis. Aliquam elementum accumsan nulla, eget congue orci laoreet eu. Aliquam sit amet urna ante, ut luctus justo. Suspendisse mollis convallis sed convallis penatibus lorem. Dolor suspendisse pretium vitae nunc viverra ornare etiam. Ligula kimliği sıfır vel orci.