Skip to content

Yerli Amerikalılar Yer Adlarını Dijital Haritalarda İstiyor

27 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • ABD’deki yerlerin orijinal Kızılderili adlarını göstermek için dijital haritalama çalışmaları devam ediyor
  • Savunucular, Kızılderili isimleri olan haritaların insanları genellikle gözden kaçan bir baskı ve mülksüzleştirme tarihi hakkında eğitebileceğini söylüyor.
  • Kısa süre önce bir şirket, müşterilerine kamp yeri olarak seçtikleri yerlerin orijinal adlarını göstermek için Kızılderili yer adlarını kullanmaya başladı.
grandriver / Getty Images
Yerli Amerikalılar, atalarının evlerinin yer adlarını ABD’nin dijital haritalarına eklemek için çalışıyor Bazı şirketler, haritalarda Kızılderili isimlerini kullanma fikrine imza atıyor. Haritaların, Google Haritalar ve Apple Haritalar gibi dijital haritaları tamamlaması ve bunlara bağlam vermesi amaçlanmıştır. Savunucuları, spor takımları da dahil olmak üzere Kızılderili terimlerinin tahsis edilmesine ilişkin daha kapsamlı bir hesaplamanın bir parçası olarak çabanın gecikmiş olduğunu söylüyorlar. Michigan Üniversitesi Kızılderili Çalışmaları doçenti Gustavo Verdesio, “Amerikan yerlilerinin yer adları bize, günümüz eyaletlerinin kontrolündeki topraklarda geçmişte gerçekleşen insan uygulamalarını hatırlatıyor,” dedi. bir e-posta röportajı. “Bu konuyla ilgilidir, çünkü eskiden yerli topraklarda gelişen devletlerin tarihi, onu silerek, aynı topraklarda gerçekleşen önceki insanlık tarihlerinin yerini almıştır.” Native Land, yüzyıllar önce ve günümüzde belirli bir bölgede hangi kabilelerin ikamet ettiğini gösteren etkileşimli bir dijital harita. San Francisco’nun Ramaytush, Ohlone ve Muwekma topraklarında oturduğunu ve Washington DC’nin bir zamanlar Nacotchtank ve Piscataway kabilelerinin sahip olduğu topraklarda olduğunu gösteriyor. Haritayı yöneten kar amacı gütmeyen eğitim kuruluşunun yönetici müdürü Christine McRae, Bloomberg’e “Bunlar, kim olduğumuzu şekillendirmeye yardımcı olan atalarımızın topraklarıdır” dedi. “Bu, dünyadaki Yerli gruplar için de aynıdır: Toprağa bağlısınız ve toprak sizin bilgi, dil, ilişkiler ve sorumlulukların kaynağınızdır.”

Şafakta Arizona'daki Monument Valley'deki Ünlü Navajo Kabile Parkı'nda Geniş Çöl ve Kızıl Kaya Manzarasının Keyfini Çıkaran Geleneksel Kıyafetli İki Genç Kızılderili Kızılderili Navajo Kız Kardeş

grandriver / Getty Images
Yüksek Ülke Haberleri kısa süre önce, üniversitelerin daha önce Yerli Amerikalılara ait olan topraklardan nasıl kazanç sağladığını gösteren bir makale için dijital bir harita oluşturdu. Makaleye göre, “Yaklaşık 250 aşiret, çete ve topluluktan alınan yaklaşık 10,7 milyon dönümlük araziyi, topraktan vazgeçmek için yasal bir terim olan, şiddete dayalı 160’ın üzerinde toprak bırakma yoluyla yeniden inşa ettik.”

Haritalama Projeleri

Şirketler bu haritalama projelerini fark etmeye başlıyor. Kamp yapacak adayları özel kamp alanlarının sahipleriyle eşleştiren Hipcamp, son zamanlarda kendi haritalarını işaretlemek için Native Land’den gelen verileri kullanmaya başladı. Hipcamp haritasında bir kamp yeri ararken, kullanıcılar buraya tıklayabilir Daha fazla filtre, sonra Katmanlar Yerli bölge başlıklarını görüntülemek için. Şirket bir e-postada, “Bugün bildiğimiz şekliyle kamusal ve özel arazilerden önce gelen yerel toplulukları ve kültürleri kabul etmek, paylaşmak ve öğrenmek için artık Hipcamp’ta açık havada vakit geçirmek için arama yaparken Yerli bölge adlarını görebilirsiniz,” diye yazdı şirket bir e-postada müşterilere. Bir yerden bir yere gitmek için Google ve Apple’a güvenenlere bağlam sağlamak için başka harita projeleri de çalışıyor. Örneğin, Kızılderili avukat Brett Chapman, temastan önce kalan kalıntılarla birlikte Kuzey Amerika Yerli Milletlerinin bir haritasını çıkardı. Ancak bu tür işler, eksik veriler ve nüfus dalgalanmaları nedeniyle karmaşıktır.

“Bu harita bile, değişen ortamların anlık görüntüsü ve şu anda ABD olan 500’den fazla Yerli Ulusun çoğu, temastan sonra yeniden gruplaşmanın sonucudur, bu sadece yerleşim yerlerine toprak kaybına değil, aynı zamanda büyük çoğunluğu öldüren salgınlara da yol açmıştır. Stetson Üniversitesi’nde tarih profesörü ve Amerikan çalışmaları direktörü Paul J. Croce, bir e-posta röportajında, çoğu toplulukta (mevcut COVID-19’dan çok daha kötü), “dedi. “Örneğin, Florida’nın merkezinde yaşadığım yerde, bu Seminole toprağı diyebiliriz; ancak bu ülke, genişleyen ABD’den kaçan ve İspanyol Florida’da bir miktar erteleme bulan Alabama ve Georgia’nın yerlerinden edilmiş yerlilerinden yeniden bir araya geliyor (18-19. Yüzyıllar boyunca, Seminoles tekrar Güney Florida’ya göç etti). ” Bazı gözlemciler, Kızılderili yer adlarını tanıma hareketini Black Lives Matter hareketiyle karşılaştırıyor. Croce, “Tarihi Kızılderili yer adlarını kullanmak saygı gösterir. “Siyahların Hayatı Önemlidir, kölelik, ayrımcılık ve ısrarlı ayrımcılıktan sonra Afrikalı Amerikalıların yaşamlarının gerçekten önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Siyah olmayanların çoğu bu uyandırma çağrısına yanıt verdiler. yıkımları takiben çocuklarla kültürel kayıplar yeniden eğitildi ve kötüleştirildi. ”

Acımasız Bir Geçmişin Artan İncelemesi

Yerli Amerikan terminolojisinin kullanımı son aylarda giderek artan bir incelemeye tabi tutuldu. Temmuz ayında, Washington NFL takımı, bu sezonları Washington Futbol Takımı olarak oynayarak “Redskins” adını bırakarak yıllarca baskıya boyun eğdi ve Cleveland beyzbol takımı bu ayın başlarında asırlık oyuncusunu düşürme planlarını açıklayarak davayı takip etti ” Kızılderililerin adı, yeni bir isim seçilir seçilmez. Cleveland’ın sahibi Paul Dolan, “Yerli Amerikan halkının öykülerini ve deneyimlerini ilk elden dinleyerek, kabile topluluklarının takımın adı ve üzerlerindeki zararlı etkileri hakkında ne düşündüklerine dair derin bir anlayış kazandık,” dedi. “Toprağa bağlısınız ve toprak sizin bilgi, dil, ilişkiler ve sorumlulukların kaynağınızdır.” Ayrıca takma adı Kızılderilileri küçümseyen yerleri yeniden adlandırmak için bir hareket var. Utah’da yakın zamanda kabilelerin Squaw Valley gibi saldırgan isimlerini değiştirmelerine izin veren bir yasa teklif edildi. “Büyürken, özellikle de okulda gençken bunu tüm hayatım boyunca duydum. Ve insanlar eskiden Yerli kadınlarımıza ‘kızılderili’ diyorlardı,” Goshute Rezervasyonu’nun bir üyesi olan Ed Naranjo, Utah ve Nevada, Deseret Haberleri. “Ve onların söylediği gibi aşağılayıcı, duyarsız ve Yerli kadınlarımızı aşağılayıcı görünüyordu.” Mahkemeler de geçmişi yeniden değerlendirmeye başlıyor. Yakın tarihli bir ABD Yüksek Mahkemesi kararı, Tulsa’nın ve doğu Oklahoma’nın büyük bir kısmının bir zamanlar Muscogee (Creek) Ulusu’nun bir sakıncası olduğunu tespit etti. Mahkemenin kararı, eyalet veya yerel makamların yerli halkı yargılamasını engelleyebilir. rezervasyon topraklarında suç işlemek.

Ne Haritalı?

Uzmanlar arasında, hangi Kızılderili yerlerinin haritasının çıkarılması gerektiği konusunda bazı tartışmalar var. UCLA’da Amerikan Batı’sında uzmanlaşmış bir profesör olan Stephen Aron, bir e-posta röportajında, “Uzun görüşlü bir mercekle bakıldığında, Kuzey Amerika haritasındaki tüm alanlar ‘Yerli’,” dedi.

Bir Navajo karı koca, Arizona'daki Kabile Konseyi'nin Coronavirüs sokağa çıkma yasağı nedeniyle birbirlerini teşvik ediyor

grandriver / Getty Images
“Sanırım çağdaş haritalama amaçları için en önemlisi Hint köylerinin ve kutsal ve tören alanlarının yerlerini işaretlemek olacaktır” dedi. Ancak bazı uzmanlar, Kızılderili topraklarının haritasını çıkarırken, kutsallıklarını korumak için her şeyin açığa çıkarılmaması gerektiğini söylüyor. Montana Üniversitesi Kızılderili çalışmaları profesörü Kathryn Shanley, bir e-posta röportajında ​​”Yerli halkın ihtiyaç duyduğu son şey, üzerlerinde yerli isimler bulunan kutsal alanların haritalanmasıdır” dedi. “Flathead Reservation’daki Confederated Salish ve Kootenai halkı, anavatanlarındaki yerlerin adlarını açıklamadan önce büyük özen gösteriyor.” Yerli Amerikalılardan toprağın nasıl alındığının hesaplanması çoktan gecikmiş durumda. Orijinal yer adlarını gösteren dijital haritalar, ABD tarihini ve onun ilk yerleşimcilere olan borcunu yeniden inceleyebilmemizin bir yoludur.