Skip to content

‘YMMV’ Nedir? YMMV Ne Anlama Geliyor?

7 de Mayıs de 2021

YMMV, çevrimiçi mesajlaşma, kısa mesaj veya sosyal medyada karşılaşabileceğiniz argo bir kısaltmadır. Ama tam olarak ne anlama geliyor?

YMMV’nin Açılımı:

Kilometreniz Değişebilir

YMMV Nasıl Kullanılır?

Sonuçların / memnuniyet seviyesinin her kişi için farklı olabileceği bir sorumluluk reddi olarak kullanılır. Çevrimiçi görüşmelerde teknik türdeki soruları yanıtlarken veya birisi bir ürün, hizmet veya web sitesi hakkında belirli bir inceleme istediğinde yaygın olarak kullanılır. Bu kısaltmayı hem büyük harf (YMMV) hem de küçük harf (ymmv) biçiminde göreceksiniz, her ikisi de aynı anlama geliyor.

Kullanımdaki YMMV Örnekleri

örnek 1

(Kullanıcı 1) İki malamute köpeğimizi ve Alman çobanımızı nasıl besleyeceğimize dair bir öneriye ihtiyacım var. Hepsi büyük yiyiciler ve her biri 75 lbs’nin üzerinde. GSD’mizin tavuk unu alerjisi var.

(Kullanıcı 2) Champion marka sıfır taneli mama mamasına bir göz atmanızı tavsiye ederim. Orijen balık bazlı yetişkin maması 15 lb’lik torbalarda gelir. Bir torba 3 köpeği en az 4 gün beslemelidir.

(Kullanıcı 1) 4 gün 15 libre ağırlığından 3 köpeği beslediniz mi?

(Kullanıcı 2) Evet. YMMV iken, iki köpeğimizin bir torba Orijen’i bitirmesi 8 gün sürerdi.

Örnek 2

(Xian) SUV’nizde hangi gazı kullanıyorsunuz?

(Kevin) Shell 93 oktan yakıt kullanıyorum. Beni şehirdeki galona yaklaşık 21 mil ve otoyolda 30 mpg’ye kadar götürüyor.

(Xian) Galona 30 mil mi? Vay.

(Kevin) Elbette, YMMV. SUV’um otoyolda% 90 önden çekişe geçiyor, bu da çok yardımcı oluyor. Bu Shell gazı mükemmel olsa da, deneyin.

Örnek 3

(Kullanıcı 1) Denemeyi ve masaüstü bilgisayarım için katı hal sabit diske geçmeyi düşünüyorum. Bunlar uzun süre dayanıyor mu?

(Kullanıcı 2) Bağlıdır. Farklı markalara sahip YMMV ve sürücüyü ne kadar yeniden yazıyorsunuz. 256 Corsair SSD sabit diskin en az 18 ay dayanmasını beklemenizi öneririm.

Örnek 4

  • Bir kablo modem alırsanız, saniyede yaklaşık 15 megabit hız elde etmelisiniz. Elbette YMMV.
  • Eğer gücünüz yetiyorsa kesinlikle bir LCD monitör alın. YMMV iken, son LCD monitörüm 3 yıldan fazla dayandı ve hala devam ediyor!
  • Moahhunterin’in dediği gibi, ymmv. Uzatılmış garantiden yararlanmak isteyip istemediğinize karar vermeden önce ürünü 30 gün denemek için zaman ayırın.

Web ve Kısa Mesaj Kısaltmaları Nasıl Büyük Harf Yapılır ve Noktalanır?

  • Büyük harf kullanımı sorun teşkil etmez kısa mesaj kısaltmalarını ve sohbet jargonunu kullanırken. Tamamen büyük harf (örn. ROFL) veya tamamen küçük harf (örn. Rofl) kullanabilirsiniz ve anlamı aynıdır. Çevrimiçi konuşmada bağırmak anlamına geldiği için tüm cümleleri büyük harfle yazmaktan kaçının.
  • Uygun noktalama benzer şekilde endişe verici değildir çoğu kısa mesaj kısaltması ile. Örneğin, ‘Çok Uzun, Okunmadı’ kısaltması TL; DR veya TLDR olarak kısaltılabilir. Her ikisi de noktalama işareti içeren veya içermeyen kabul edilebilir bir biçimdir.
  • Jargon harfleriniz arasında asla nokta (nokta) kullanmayın. Başparmak yazmayı hızlandırma amacını ortadan kaldırır. Örneğin, ROFL hiçbir zaman ROFL olarak yazılmaz ve TTYL hiçbir zaman TTYL olarak yazılmaz.

Web ve Mesaj Jargonunu Kullanmak İçin Önerilen Görgü Kuralları

Mesajlaşmanızda jargonu ne zaman kullanacağınızı bilmek, hedef kitlenizin kim olduğunu bilmek, bağlamın gayri resmi mi yoksa profesyonel mi olduğunu bilmek ve ardından sağduyu kullanmakla ilgilidir.

İnsanları iyi tanıyorsanız ve bu kişisel ve gayri resmi bir iletişimse, kesinlikle kısaltma jargonu kullanın. Diğer taraftan, diğer kişiyle bir arkadaşlığa veya profesyonel ilişkiye yeni başlıyorsanız, bir ilişki uyumu geliştirene kadar kısaltmalardan kaçınmak iyi bir fikirdir. Mesajlaşma, iş yerindeki biriyle veya şirketinizin dışındaki bir müşteri veya satıcıyla profesyonel bir bağlamdaysa, kısaltmalardan tamamen kaçının. Tam sözcük yazımlarını kullanmak, profesyonellik ve nezaket gösterir. Fazla profesyonel olmanın yanı sıra zamanla iletişiminizi gevşetmek tersini yapmaktan çok daha kolaydır.