Skip to content

Yönlendirici Ayarları Nasıl Kontrol Edilir

25 de Ağustos de 2022

Bilinmesi gereken

 • Bir web tarayıcısı açın, URL çubuğuna yönlendiricinizin IP adresini girin, ardından yönlendiricinin kullanıcı adını ve parolasını girin.
 • Alternatif olarak, mobil cihazınızı Wi-Fi ağınıza bağlayın ve yönlendiriciniz için mobil uygulamayı indirin.
 • Bir hata mesajı alırsanız bağlantınızı kontrol edin, üçüncü taraf güvenlik duvarlarını kapatın, yönlendiricinizi yeniden başlatın ve fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Bu makale, bir bilgisayarda veya mobil cihazda yönlendirici ayarlarınızı nasıl kontrol edeceğinizi açıklar. Talimatlar genel olarak tüm yönlendiriciler ve modem yönlendirici kombinasyonları için geçerlidir.

Yönlendirici Yönetici Sayfama Nasıl Ulaşabilirim?

Yönlendiricinizin ayarlarına erişmek için bir web tarayıcısından yönlendiricinizin yönetici konsoluna giriş yapın: Google Wifi gibi bazı yönlendiriciler yalnızca bir mobil uygulama aracılığıyla kontrol edilebilir.

 1. Yönlendiricinizin varsayılan ağ geçidi IP adresini bulun. Örneğin, standart yönlendirici IP adresleri 192.168.1.1, 192.168.2.1 ve 192.168.0.1’i içerir.
 2. Yönlendiricinizin kullanıcı adını ve şifresini bulun. Yönlendiricinin arkasına veya altına bakın. Cihazda yoksa, modelinizi üreticinin web sitesinde arayın. Yönlendiricinizin kullanıcı adı ve şifresi, ağ adı (SSID) ve Wi-Fi anahtarı ile aynı değildir.
 3. Bir web tarayıcısı açın, adres çubuğuna yönlendiricinizin IP adresini yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 4. Yönlendiricinizin kullanıcı adını ve parolasını girin.

  Netgear yönlendirici oturum açma penceresinde vurgulanan Kullanıcı adı ve Parola

 5. Ardından yönlendiricinin yönetici sayfasında oturum açacaksınız. Buradan ağ ayarlarınızı görüntüleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

  Chrome tarayıcısında Netgear yönlendirici yönetici arayüzü

Telefonumdan 192.168 1.1 IP Adresime Nasıl Giriş Yapabilirim?

Yönlendiricinizin ayarlarına bir mobil web tarayıcısı kullanarak telefonunuzdan erişebilirsiniz. Sadece önceki bölümdeki adımları izleyin. Ancak yönlendiricinizin bir mobil uygulaması varsa daha uygun bir yol olabilir:

 1. Mobil cihazınızı kablosuz ağınıza bağlayın. Ayarlara erişmek için telefonunuzu yönlendiricinizin Wi-Fi ağına bağlamanız gerekir.
 2. Yönlendiriciniz için mobil uygulamayı indirin. Yönlendiricinizin marka adını Google Play Store veya Apple App Store’da arayın. Örneğin, Nighthawk yönlendiriciniz varsa Nighthawk yönlendirici uygulamasını yükleyin.
 3. Uygulamayı başlatın ve istenirse bir hesap oluşturun. Uygulama ayrıca yönlendiricinizin kullanıcı adını ve şifresini girmenizi isteyebilir. Bunları yönlendiricide görmüyorsanız üreticinin web sitesine bakın.
 4. Yönlendiriciniz uygulamayla uyumluysa, artık ayarlarını mobil cihazınızdan kontrol edebilirsiniz. Aksi takdirde, sizi giriş yapabileceğiniz bir web sitesine yönlendirebilir.

  Netgear Nighthawk Wi-Fi Router uygulamasında vurgulanmış olarak yükleyin, Yeni hesap oluşturun ve RouterLogin.net'i Açın

 5. İstenirse yönlendiricinin kullanıcı adını ve parolasını girin. Artık yönlendiricinizin yönetici konsoluna erişiminiz olmalıdır. Farklı seçenekleri görmek için yakınlaştırmanız gerekebilir.

  Netgear yönlendirici giriş ekranı ve Android'de vurgulanan yönetici ayarları

 

Yönlendirici Ayarlarımda Neleri Kontrol Etmeliyim?

Yönlendiricinin yönetici sayfasına eriştiğinizde Wi-Fi ağınızı optimize edebilirsiniz. Örneğin, yönlendiricinizin güvenliğini ve performansını artırmak için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

 • Ağınızı hatırlaması kolay bir şekilde yeniden adlandırın.
 • Yabancıların Wi-Fi’nizi kullanmasını önlemek için Wi-Fi şifrenizi değiştirin.
 • Ağınızı bilgisayar korsanlarından korumak için yönlendiricinin yönetici şifresini değiştirin.
 • Bilinmeyen cihazların ağınıza erişmesini engellemek için MAC adresi filtrelemeyi ayarlayın.
 • Yetkisiz etkinliği izlemek için ağınıza bağlı tüm cihazları görün.
 • En son güvenlik güncellemelerine sahip olduğunuzdan emin olmak için yönlendiricinizin donanım yazılımını yükseltin.
 • Sinyal parazitini azaltmak için Wi-Fi kanalınızı değiştirin.
 • Bağlantınızı hızlandırmak için yönlendiricinizin DNS sunucusunu değiştirin.

Bazı yönlendiriciler size uzaktan yönetimi etkinleştirme seçeneği sunarak, bağlı olmadığınızda bile Wi-Fi ağınızı yönetmenize olanak tanır. Daha spesifik bilgiler için cihazınızın kılavuzuna veya üreticinin web sitesine bakın.

Yönlendirici Ayarlarıma Neden Erişemiyorum?

Yönlendiricinize giriş yapmaya çalıştığınızda bir hata mesajı mı alıyorsunuz? İlk olarak, ev Wi-Fi ağınıza bağlı olduğunuzdan emin olun. Mobil uygulamayla bağlantı kurmakta sorun yaşıyorsanız, bir web tarayıcısında IP adresinize giriş yapmayı deneyin. Varsayılan yönetici şifresi ve kullanıcı adı işe yaramazsa yönlendiricinizi fabrika ayarlarına sıfırlayın ve tekrar deneyin. Yönlendirici ayarlarına hala erişemiyorsanız, yönlendiricinizi ve modeminizi yeniden başlatın. Cihazınıza yüklediğiniz tüm üçüncü taraf güvenlik duvarlarını kapatmanız gerekebilir.

SSS

 • Bir yönlendiriciyi fabrika ayarlarına nasıl sıfırlarım?

  Yönlendiricinizi fabrika ayarlarına sıfırlamak, yönlendiricinizin üreticisine bağlı olarak değişebilir. Çoğu yönlendirici için, yönlendiriciyi açın ve fiziksel sıfırlama düğmesini bulun (genellikle arkada veya altta). Tutmak için bir ataş (veya benzeri sivri uçlu bir nesne) kullanın. Sıfırla düğmesini 30 saniye basılı tutun. (Bazı yönlendiricilerde sıfırlama düğmesini 90 saniyeye kadar basılı tutmanız gerekebilir.) Yönlendirici sıfırlanacak ve yeniden açılacaktır.

 • Netgear yönlendiricimi fabrika ayarlarına sıfırlarsam ne olur?

  Netgear yönlendiricinizde donanımdan sıfırlama işlemi yalnızca son çare olarak yapılmalıdır. Bir Netgear yönlendiricisini fabrika ayarlarına sıfırladığınızda, önceden ayarlanmış tüm özelleştirmeleri kaldırırsınız. Donanımdan sıfırlama, diğer şeylerin yanı sıra parolaları, kullanıcı adlarını, güvenlik anahtarlarını, güvenlik ayarlarını, SSID’yi, bağlantı noktası yönlendirme ayarlarını ve özel DNS sunucularını kaldırır.

 • Bir kablosuz yönlendirici için en iyi güvenlik ayarı hangisidir?

  Yönlendirici güvenlik ayarlarını seçerken, WPA2-PSK’yı (AES) seçin. AES, Gelişmiş Şifreleme Standardı anlamına gelir ve WPA2 (Wi-Fi Korumalı Erişim 2), daha eski ve daha az güvenli WEP’in yerini alacak şekilde tasarlanmış orijinal WPA teknolojisinin bir yükseltmesidir.