Skip to content

Yönlendirici Güvenliği: Ev Ağınızı Korumak İçin En İyi 8 İpucu

4 de Haziran de 2021

Yeni bir kablosuz yönlendirici aldığınızda, onu bağlamak ve daha fazla düşünmemek cezbedicidir. Bununla birlikte, kablosuz yönlendirici güvenlik ayarlarını araştırmak ve en iyi koruma için bunları ayarlamak önemlidir. Bu şekilde, Wi-Fi’nizin ve ağınızın olası saldırılara veya bilgisayar korsanlığı girişimlerine karşı güvende olduğunu bilirsiniz. Ağınızı güvende tutmanın pek çok farklı yolu vardır, bu nedenle wifi güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve yönlendiricinizin nasıl güvenli ve emniyetli tutulacağı ile ilgili en önemli ipuçlarından bazılarını bir araya getirdik. Yönlendirici ayarlarının çoğuna, yönlendirici IP adresine gitmek ve oturum açmak için web tarayıcınız kullanılarak erişilir. Bunu daha önce yapmadıysanız, her yönlendiriciye erişim kabaca aynıdır.

Güvenli Bir Parola Ayarlayın

Yönlendiriciler genellikle varsayılan bir yönetici adı ve parolasıyla gelir. Yönetici adı gibi çok açık bir şey olma eğilimindedir yönetici gibi varsayılan standart şifreleri kullanan NETGEAR gibi bazı yönlendirici üreticileriyle parola kurulumu kolaylaştırmak için. Diğer üreticiler, yönlendiricinin alt tarafında yazılı bireysel şifreler sunabilir. Her iki varsayılan ayarı da mümkün olan en kısa sürede değiştirmek mantıklıdır. Varsayılan yönetici adından uzaklaşmak bir bilgisayar korsanının işini zorlaştırır ve bazen varsayılan parola listeleri çevrimiçi olarak sızdırılabilir. Bu varsayılan şifreyi, güçlü bir şifre olan bir şeyle değiştirin. Güçlü bir parola oluşturmak için yönergeleri izleyin ve buna bağlı kalın.

Ağ Adınızı/SSID’nizi Değiştirin

Ağ yönlendiricinizdeki SSID veya ad, yeni bir ağa bağlanırken ne aradığınızı bilmeniz için kendisini tanımlamanın bir yoludur. Yönlendiricinizi alır almaz birkaç farklı nedenden dolayı ağ yönlendiricinizin adını değiştirmeniz yararlıdır. Birincisi, hangisinin yönlendiriciniz hangisinin komşunuz olduğunu anlamanız daha kolay. Bir diğeri için, birçok yönlendirici üreticisi standart bir ad listesi kullanır, böylece bir bilgisayar korsanı genellikle herkese gönderdiği SSID adından yönlendiriciniz hakkında çok şey öğrenebilir. Adı değiştirmek bu riski azaltır, ayrıca bilgisayar korsanına ağınızı nasıl güvence altına alacağınızı bildiğinizi gösterir ve onları daha kolay bir hedef bulmaya yönelmek zorunda bırakır.

Ağınızı Gizleyin

SSID/ağ adınızı değiştirirken ayrıca saklamak halkın gözünden. Bilgisayar korsanları, varlığından bile haberdar olmadıkları bir ağa katılamazlar. Tüm kablosuz yönlendiricilerin, yönlendiricinizi ‘gizli moda’ yerleştirmenizi sağlayan bir ayarı vardır. Ağdaki tüm cihazlarınızı kurduktan sonra, siz tekrar açana kadar kimsenin görmemesi için yönlendiriciyi ayarlarda ‘gizlemeyi’ seçin. Düzenli olarak kablosuz yönlendiricinize bağlanması gereken yeni cihazlarınız varsa, bu uygunsuz olabilir, ancak yararlı bir güvenlik önlemidir.

Güvenlik Duvarını Etkinleştir

Güvenlik duvarı ayarları vurgulanmış olarak yönlendirici ayarları

Çoğu kablosuz yönlendirici, bilgisayar korsanlarını ağınızdan uzak tutmaya yardımcı olmak için kullanılabilecek yerleşik bir güvenlik duvarına sahiptir. Ancak genellikle önce etkinleştirmeye ihtiyaçları vardır. Bu genellikle yönlendirici ayarlarınıza dalmak, Güvenlik Duvarı adlı bir bölüm aramak ve yanındaki kutuyu işaretlemek için oldukça basit bir işlemdir. Yine de verilerinizin güvenliği için büyük bir fark yaratabilir. Yönlendiricinizde ayrıca DDoS koruması varsa, ekstra güvenlik için bunu etkinleştirin.

Kablosuz Ağ Şifrelemesini Açın

Şifreleme türlerini vurgulayan yönlendirici ayarları

Şifreleme, kablosuz yönlendiricinizi korumanın ve güvenliğini sağlamanın en önemli yollarından biridir. Parola eklemek, yalnızca cihazınızda doğru şifreleme türünü etkinleştirmeniz durumunda yararlıdır. Çoğu yönlendirici, sıradan bir kullanıcı için şaşırtıcı görünebilecek, kendilerine sunulan birden fazla şifreleme biçimine sahiptir. Buradaki anahtar, genellikle en yeni şifreleme biçimi olan WPA2’yi kullanmaktır. Nasıl yapılacağını bilmeniz koşuluyla yönlendiricinize geçmek zor değil. Genellikle ayar, şifreleme ayarlarını bulma ve yanındaki WPA2 kutusuna tıklama meselesidir.

Yönlendirici Yazılımınızı Güncelleyin

Herhangi bir yazılım veya donanım parçası gibi, bir kablosuz yönlendiricinin de düzenli olarak güncellenmesi gerekir. Donanım yazılımı olarak bilinen, donanımına gömülü bir yazılım biçimi içerir. En iyi ayarları ve en güçlü güvenliği elde etmek için arada bir güncellemeniz gerekir. Çoğu yönlendirici, oturum açmanızı ve ardından bunu yapmak için ayarlar ekranında Güncelle seçeneğini aramanızı gerektirir. Güncellenirken yönlendiriciyi kullanabilmeyi beklemeyin.

MAC Adresi Filtrelemeyi Etkinleştir

Birçok yönlendirici, MAC adresi filtreleme adı verilen bir özellik sunar. Basitçe söylemek gerekirse, bir davet listesi gibidir. Cihaz orada listelenmiyorsa, yönlendirici ağı kullanmasına izin vermez. Yönlendiricinizin yalnızca aynı sayıda cihazı kullanacağını biliyorsanız, belirli cihazları ve MAC adreslerini listeye ekleyerek ağınıza başka hiçbir şeyin erişemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Bireysel olarak yapmanız gerektiğinden, kurulumu diğer ayarlardan biraz daha zor bir iştir, ancak güvenlik ve emniyet konusunda gerçekten endişeleriniz varsa, genellikle oldukça etkili bir yöntemdir.

Uzaktan Yönetim’i Devre Dışı Bırak

Yönlendiricilerin çoğu, Wi-Fi üzerinden erişebilmeniz için ayarlanmıştır. Bu kolaylık sağlayan bir özelliktir ve sizi bir Ethernet kablosuyla bağlanma zahmetinden kurtarır, ancak bu, bilgisayar korsanlarının da yönlendiricinize bağlanabileceği (veya en azından deneyebileceği) anlamına gelir. Yöneticiyi kablosuz özelliği ile kapatın ve yönlendirici ayarlarına yalnızca doğrudan dizüstü veya masaüstü bilgisayarınıza takarak erişebileceksiniz.