Skip to content

Yönlendirici ve Modemi Düzgün Şekilde Yeniden Başlatma

8 de Mayıs de 2021

Ağınızın olması gerektiği gibi çalışmadığından şüpheleniyorsanız yönlendiricinizi ve modeminizi yeniden başlatın. Belki web sayfaları yüklenmiyor, Netflix bir filmin ortasında donuyor veya akıllı hoparlörleriniz aniden müzik çalmayı bırakıyor. Durum ne olursa olsun, yönlendiriciyi yeniden başlatmak, soğuması ve belleğini boşaltması için zaman verir. Bazen, özellikle eski donanımda, yönlendiricinin açık olması ve çok uzun süre aşırı hızda çalışması yeniden başlatma talep etmek için yeterlidir.

Cankurtaran / Miguel Co

Yeniden Başlatma: Sık Yapılan Bir Düzeltme

Yeniden başlatma (yeniden başlatma olarak da bilinir), düzgün çalışmayan şeyleri düzeltmek için uygulayabileceğiniz en basit sorun giderme adımlarından biridir. Windows bugün biraz hatalı görünüyor mu? Bilgisayarı yeniden başlat. İPhone’unuz artık Wi-Fi’ye bağlanmıyor mu? Telefonu yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Bir BT departmanına veya teknik destek temsilcisine bir sorunu açıklarken can sıkıcı olabilir ve hemen yeniden başlatma veya yeniden başlatma önerirler, ancak gerçek şu ki, yeniden başlatmak birçok sorunu düzeltir.

Yeniden Başlatma Ağ Sorunlarını da Giderebilir

Yeniden başlatma, dijital modem (kablo, DSL, uydu veya fiber gibi) ve bir yönlendirici gibi ağ donanımıyla ilgili sorunları da düzeltir. Hem akıllı telefonunuz hem de dizüstü bilgisayarınız internet bağlantısını mı kaybetti? NAS’ınız artık masaüstünüzde görünmüyor mu? Çevrimiçi akış ve internette gezinme söz konusu olduğunda bağlı cihazlarınız yavaş mı çalışıyor? Öyleyse, yönlendiriciyi ve modemi yeniden başlatın. Ağ donanımını yeniden başlatmak, ağ ve internet sorunlarını yüzde 75 veya daha fazla düzeltir. Yönlendirici ve modemin, sorunu gidermek için yeniden başlatmanın doğru sırayla yeniden başlatılması gerekir. Cihazlar doğru sırada yeniden başlatılmazsa internet bağlantısını tamamen kaybedebilirsiniz. 1:23

Yönlendirici ve Modem Nasıl Yeniden Başlatılır

Yönlendiriciyi ve Modemi Yeniden Başlatma Adımları

Durumu iyileştirmek için mümkün olan en iyi şans için aşağıdaki kısa süreci izleyin. Bu şekilde yeniden başlatma, çoğu yönlendirici ve modem modeli ve modelinde işe yarar. Aşağıdaki işlem, bir yönlendiriciyi veya modemi sıfırlamakla aynı değildir. Görmek Sıfırlama ve Yeniden Başlatma Daha fazla bilgi için bu sayfanın altındaki.

  1. Yönlendiriciyi ve modemi çıkarın. Ağ anahtarları gibi başka yönetilen ağ donanımınız varsa, bu donanımı çıkarın. Yönetilmeyen cihazlar açık bırakılabilir, ancak bunların sorunun bir parçası olabileceğini düşünüyorsanız kararınızı kullanın. Sıfırla veya Yeniden Başlat etiketli bir düğme kullanmayın, çünkü bunlar büyük olasılıkla fabrika ayarlarına sıfırlama veya geri yükleme işlemini başlatır. Açıkça etiketlenmiş bir güç düğmesinin kullanımı büyük olasılıkla iyidir, ancak fişin çekilmesi herhangi bir şüpheyi ortadan kaldırır.

  2. En azından bekle 30 saniye. Bu sefer aygıtların soğumasını sağlar ve ISS’nize, bilgisayarlara ve diğer aygıtlara yönlendiricinin ve modemin çevrimdışı olduğunu bildirir. Bağlantıdaki sorunun ne olduğunu biliyorsanız bu adım gerekli olmayabilir. Sorunun ne olduğunu bilmediğinizde yönlendiriciyi ve modemi yeniden başlatın.

  3. Modemi takın. İlk birkaç saniye içinde açılmazsa, Güç düğmesine basın. Modem, internet bağlantınızın bağlı olduğu cihazdır. Örneğin, kablo tabanlı internet hizmetinde modem, koaksiyel kabloya evin dışından bağlanır.

  4. En az 60 saniye bekleyin. Bu süre boyunca modem, ISS’nizle kimlik doğrulaması yapar ve bir genel IP adresi atanır. Çoğu modemde dört ışık bulunur: bir güç ışığı, bir alınan ışık, bir gönderme ışığı ve bir etkinlik ışığı. İlk üç ışık sabit olduğunda, modem tamamen açıktır. İnternet ışığı varsa, modemin ISS’nizden internete girdiğini onaylamak için yanmasını bekleyin.

  5. Yönlendiriciyi takın. Bazı yönlendiriciler, bir Güç düğmesine basmanızı gerektirebilir. Kombinasyon modem-yönlendiricide, bunu ve sonraki adımı atlayın. O cihazdaki yazılım, işleri uygun sırayla başlatır. Yönlendirici fiziksel olarak modeme bağlıdır, bu nedenle modemin yanındaki cihaz muhtemelen yönlendiricidir. Tüm yönlendiricilerin anteni yoktur, ancak çoğunun anteni vardır, bu nedenle bunlardan bir veya daha fazlasını görürseniz, bu muhtemelen yönlendiricidir.

  6. En az 2 dakika bekleyin. Bu, yönlendiriciye önyükleme süresi verir. Yönlendiricideki DHCP hizmeti tarafından atanan yeni özel IP adreslerini almak için ağ saatini kullanan bilgisayarlara, akıllı telefonlara ve diğer cihazlara da verir. Anahtarların veya diğer ağ donanımlarının gücünü kapattıysanız, bunları tekrar açın. Sonra bir dakika bekleyin. Birkaç cihazınız varsa, bunları ağ haritanıza göre dışarıdan açın.

  7. Yönlendirici ve modem yeniden başladığında, sorunun çözülüp çözülmediğini test edin. Bilgisayarları ve diğer kablosuz cihazları yeniden başlatmanız gerekmez, ancak cihazlardan bazıları çevrimiçiyse diğerleri değilse bunu yapmanız gerekebilir. Bilgisayarı doğru şekilde yeniden başlatın. Yeniden başlatma bir seçenek değilse, IP adresinizi girerek yenileyin. ipconfig / yenileme Komut İstemi’nde.

Yeniden Başlatma Çalışmıyorsa

Yönlendiriciyi ve modemi yeniden başlatmak sorunu çözmediyse, ağ veya internet sorunu için daha spesifik sorun giderme yöntemlerini uygulayın. Modem, ISS’nizden sinyal almakta sorun yaşıyorsa (ilk üç ışık sabit değilse), yardım için ISS’nize başvurun. Aksi takdirde, evinizin içindeki ağ kurulumuna daha yakından bakın.

Yeniden Başlatma Ayarlarınızı Değiştirmez

Bir yönlendiriciyi veya modemi sıfırlamak ile yeniden başlatmak arasında temel bir fark vardır. Biri diğerinden daha geçicidir ve her ikisi de benzersiz amaçlar için kullanılır. Bu sayfadaki talimatlar yeniden başlatılıyor herhangi bir ayarı kaldırmadan veya yazılımda herhangi bir değişiklik yapmadan bunları kapatmak ve yeniden başlatmak için bir modem veya yönlendirici.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

İçin Sıfırla bir yönlendirici veya modem, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamanın kısa sürümüdür; bu, kablosuz ayarların ve diğer yapılandırmaların kaldırılması anlamına gelir. Sıfırlama, yönlendiriciyi veya modemi, üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan önce orijinal varsayılan durumuna getirir; bu, varsayılan yönlendirici şifresinin yeniden etkinleştirilmesi, Wi-Fi şifresinin silinmesi, özel DNS sunucularının silinmesi ve daha fazlasını içerir. Genellikle cihazın arkasında veya yanında bulunan Sıfırla düğmesini kullanarak bir modemi veya yönlendiriciyi sıfırlayın. Varsayılan parola ile oturum açamıyorsanız veya ağ donanımında yeniden başlatmanın çözemeyeceği daha büyük bir sorun varsa yönlendiriciyi nasıl sıfırlayacağınızı öğrenin.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Yönlendiricimi ne sıklıkla yeniden başlatmalıyım? Yönlendiricinizi ne sıklıkla yeniden başlatacağınız konusunda kesin ve hızlı bir kural yoktur. Genel olarak daha akıcı bir performans için, bu adımı, ortaya çıktıkça yavaşlayan ağ sorunlarını ele almak dışında bir programa göre atmayı düşünün. Kendi haftalık veya aylık rutininizi oluşturmayı tercih edebilir veya rehberlik için yönlendiricinin üreticisine bakabilirsiniz.
  • Bir yönlendiriciyi bir bilgisayardan veya telefondan nasıl yeniden başlatırım? Yönlendiricinizi bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan tek başına yeniden başlatmayı denemek istiyorsanız, bunu birkaç adımda yapabilirsiniz. Varsa, yardımcı bir mobil uygulama indirin veya yönlendiricinizin IP adresini bir web tarayıcısına girin. Oturum açın ve yeniden başlatma veya yeniden başlatma seçeneği arayın.