Skip to content

Yönlendiricide Kanal Nasıl Değiştirilir

5 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Yönlendiricinizde yönetici olarak oturum açın ve Wi-Fi ayarlarını arayın.
 • Maksimum performans için kablosuz kanalı en az sayıda diğer cihazla değiştirin.
 • Daha az nüfuslu bir kablosuz kanal bulmak için bir kanal tarama uygulaması kullanın.

Bu kılavuz, Wi-Fi performansınızı iyileştirebilmeniz için yönlendiricinizin kanalını nasıl değiştireceğiniz konusunda size yol gösterecektir. Yerel bölgenizde kaç tane başka yönlendirici ve kablosuz aygıt olduğuna bağlı olarak, bu değişikliğin ne kadar etkili olacağı değişebilir.

Wi-Fi Kanalı Nasıl Değiştirilir

Yönlendirici kanalını nasıl değiştireceğinizi öğrenmek, özellikle diğer birçok kablosuz aygıtın ve yönlendiricinin aynı frekanslar için rekabet ettiği bir alandaysanız, kablosuz performansınızı iyileştirmenin harika bir yolu olabilir. Çoğu modern yönlendiricide nispeten basit bir işlemdir, ancak yönetici kimlik bilgilerini kullanarak yönlendiricinize giriş yapmanız gerekecek, bu nedenle bunları ezbere bilmiyorsanız, bunları kullanışlı bulundurduğunuzdan emin olun. Tüm yönlendiricilerin biraz farklı bir arka ucu vardır. Sizinki bu kılavuzdaki ekran görüntülerinden biraz farklı görünebilir, ancak genel adımlar aşağı yukarı aynı olmalıdır. Şüpheniz varsa, kılavuzunuza veya üreticinin web sitesine bakın.

 1. Tarayıcınızda IP adresine giderek yönlendiricinize yönetici olarak bağlanın.

 2. Yönlendiricinizin menüsünü kullanarak, kanalını değiştirmek istediğiniz kablosuz bandı seçin. Çoğu yönlendirici için bu, 2,4 GHz veya 5 GHz. Her iki frekansı da kullanırsanız, ikisini de değiştirmek isteyebilirsiniz.

  Yönlendirici menüsünde kanal

 3. kablosuz ağ ayarları seçtiğiniz frekans için menü.

  Yönlendirici Menüsünde Kablosuz Ayarları

 4. Aramak Kanal seçeneği. Açılır menüden yeni bir kanal seçin veya gerekirse manuel olarak girin.

  Yönlendirici menüsünde kablosuz ayarlar

 5. Seçiniz Kayıt etmek veya eşdeğer. Diğer frekansları kullanırsanız, kanallarını da değiştirmeyi düşünün.

Neden Yönlendirici Kanallarını Değiştirmelisiniz

Tüm yönlendiricilerin varsayılan bir kanalı vardır. Varsayılan değer, özellikle diğer evlerden ayrı yaşıyorsanız ve kablosuz yönlendiriciler yayınlıyorsanız, genellikle günlük performans için yeterlidir. Bununla birlikte, birden fazla yönlendiricinin birbirinin kablosuz ağlarıyla çakışabildiği yoğun alanlarda (apartman binalarını düşünün), aynı varsayılan kanalların aşırı kalabalık olma olasılığı vardır. Bununla birlikte, çoğu yönlendirici, yayın kanallarını değiştirme yeteneğini destekleyerek sizinkini daha az kalabalık hale getirerek daha iyi Wi-Fi performansı elde etmenizi sağlar.

Yönlendiriciniz İçin En İyi Kanalı Nasıl Bulunur?

Yönlendirici kanalını değiştirdiğinizde, rastgele yeni bir tane seçebilirsiniz. Bununla birlikte, kablosuz performansınız daha fazla artacağından veya en azından bölgenizdeki diğer yönlendiriciler çevrimiçi olduklarından en azından bozulmayacağından, yeterince kalabalık olmadığını bildiğiniz bir kanala geçmek daha iyidir. En az nüfusa sahip kablosuz ağları bulmak için bir Wi-Fi analizörü kullanmanız gerekir. Bunları yalnızca diğer yönlendiricilerin hangi kanallarda çalıştığını görmek için kullanamazsınız, aynı zamanda yönlendiricinizle kullanmak için daha iyi bir kanal seçebilmeniz için ne kadar üst üste geldiklerini de görebilirsiniz.