Skip to content

YouTube Müzik Oynatma Listesi Nasıl Oluşturulur

13 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

  • Yeni bir oynatma listesi oluşturmak için videoyu bulun> Kayıt etmek > + Yeni oynatma listesi oluştur > İsim Soyisim > oynatma listesini adlandır> birini seçin: halka açık, Listelenmemiş, Özel > Oluşturmak.
  • Mevcut oynatma listesine şarkı eklemek için başka bir videoya gidin> Kayıt etmek > oynatma listesini seçin.
  • Bir oynatma listesini silmek için oynatma listesi sayfasına gidin> 3 dikey nokta > Oynatma listesini sil > Evet, sil.

Bu makale, bir YouTube Müzik oynatma listesinin nasıl oluşturulacağını ve sitede herkese açık oynatma listelerinin nasıl bulunacağını açıklar. Talimatlar, YouTube.com için veya iOS ve Android için YouTube mobil uygulaması için geçerlidir.

YouTube’da Oynatma Listesi Nasıl Oluşturulur

  1. Bir web tarayıcısında YouTube.com’a gidin veya mobil cihazınızda YouTube uygulamasını açın.

  2. Google hesabınızda henüz oturum açmadıysanız, seçin Oturum aç sağ üst köşede oturum açmak için oturum açma ayrıntılarınızı girin.

  3. Oynatma listenize eklemek istediğiniz bir video bulun ve ona gidin. Oynatma listenizdeki videoların sırasını daha sonra yeniden düzenleyebilirsiniz.

  4. Seçiniz Kayıt etmek videonun altında listelenen seçeneklerden.

  5. Seçiniz + Yeni oynatma listesi oluştur görünen seçenekler listesinden.

    YouTube'da Kaydet menüsünde Yeni Oynatma Listesi Oluştur seçeneği

  6. Oynatma listeniz için bir ad girin. İsim Soyisim alanına girin ve olmasını isteyip istemediğinizi seçin:

    • Genel: YouTube’daki tüm kullanıcılar tarafından aranabilir.
    • Liste Dışı: Doğrudan bağlantıya sahip olan herkes ona erişebilir ve izleyebilir.
    • Gizli: Yalnızca siz erişebilir ve izleyebilirsiniz.

    YouTube'daki Kaydet menüsündeki Oynatma Listesi Adı seçeneği

  7. Seçiniz OLUŞTURMAK işin bittiğinde.

  8. Oynatma listenize eklemek istediğiniz başka bir videoya gidin ve Kayıt etmek.

  9. Bu sefer oynatma listeniz açılır kutuda listelenecektir. Seçin onay kutusu Videoyu eklemek için oynatma listenizin yanında. Oynatma listenizi mobil uygulamadan oluşturuyorsanız, uygulama videonuzu otomatik olarak en son oynatma listenize kaydedebilir. Gelecekte birden fazla oynatma listesi oluşturmaya karar verirseniz, her zaman DEĞİŞİKLİK En son oynatma listenize bir video otomatik olarak eklendiğinde, ekleneceği oynatma listesini manuel olarak seçmek istersiniz.

    YouTube'da oynatma listesi içeren menüye kaydet

  10. Oynatma listenize eklemek istediğiniz diğer tüm videolar için 8’den 10’a kadar olan adımları tekrarlayın.

  11. Oynatma listenize erişmeye hazır olduğunuzda, menü simgesi ekranın sol üst köşesinde ve Kütüphane.

    YouTube menüsünde kitaplık seçeneği

  12. Kitaplık altında, yeni oynatma listenizin adını görmelisiniz. Seçiniz oynatma listesi oynatma listesi sayfasına gitmek için. Uygulamayı kullanıyorsanız, profil simgesi sağ üstte ve ardından Benim kanalım.

    YouTube'da Kitaplık menüsü altında seçilen bir video

  13. Etiketli bir bölüm görmelisiniz Oluşturulan oynatma listeleri kanal adınızın altında. Çalma listenizi seçin.

    Bir YouTube oynatma listeleri

  14. Seçiniz HEPSİNİ OYNAT YouTube.com’da veya kırmızı oyun buton Oynatma listesindeki tüm videoları oynatmak için uygulamada. Oynatma listenizin asla nihai olarak bitmesi gerekmez. YouTube’dayken yeni bir videoyla karşılaştığınızda, onu anında oynatma listenize ekleyebilirsiniz.

  15. Çalma listenizi düzenlemek istiyorsanız, oynatma listesi sayfasına geri dönün ve seçin DÜZENLE YouTube.com’da veya kalem simgesi uygulamada.

  16. Birkaç düzenleme seçeneğiniz vardır:

    • Açıklama: İzleyicilere oynatma listenizin neyle ilgili olduğunu bildirmek için kısa bir açıklama yazın.
    • Oynatma listesi ayarları: Oynatma listesini Herkese Açık, Liste Dışı veya Özel olarak değiştirin. Yeni videolar eklerken otomatik sıralamayı da değiştirebilirsiniz.
    • Kaldır: YouTube.com’da, X oynatma listenizden silmek için herhangi bir videonun sağına. Uygulamada, üç dikey nokta herhangi bir videonun sağında ve ardından Oynatma listesi adından kaldır.
    • Yeniden sıralamak için sürükle ve bırak: YouTube.com’da, imlecinizi videonun en sol kenarı üzerine getirin ve üçünü tıklayıp basılı tutun. dikey noktalar bu görünür. Ardından, yeniden sıralamak için oynatma listenizde herhangi bir yere sürükleyebilirsiniz. Bunu uygulamada parmağınızla yapın.

    YouTube'daki videoların listesi

    Oynatma listeleri için düzenleme seçenekleri, YouTube.com ve YouTube uygulaması arasında biraz farklılık gösterir. Ancak yukarıda listelenen ana seçenekler her iki platformdan da yapılabilir.

  17. YouTube.com’daki oynatma listenizi silmek isterseniz, oynatma listesi sayfasının sağ üst kısmındaki üç dikey noktayı seçin ve şunu seçin: Oynatma listesini sil > Evet, sil.

  18. Oynatma listenizi uygulamada silmek isterseniz, Çöp kutusu simgesi > TAMAM MI.

YouTube, oluşturulabilecek oynatma listelerinin sayısı veya tek bir oynatma listesine eklenebilecek videoların sayısı konusunda herhangi bir sınırlama belirtmedi, ancak bazı kullanıcıların çok kısa sürede çok fazla oynatma listesi oluşturmaya çalıştıkları takdirde oynatma listeleri oluşturmasının engellendiği bildirildi. zaman aralığı.

YouTube’da Harika Oynatma Listeleri Nasıl Bulunur?

Kendi çalma listelerinizi yapabilmek harika, ama aynı zamanda orada ne olduğunu görmek de güzel, böylece tüm yaratımı kendiniz yapmak zorunda kalmazsınız. Diğer kullanıcıların YouTube topluluğu için oluşturduğu harika herkese açık oynatma listelerini bulmanın üç kolay yolu aşağıda açıklanmıştır.

Bir Şey Arayın ve Oynatma Listesi Filtresini Kullanın

YouTube’da bir arama yaptığınızda, özellikle yalnızca oynatma listelerini arayabilirsiniz.

  1. Aramanızı YouTube’daki arama alanına yazın ve tıklayın Arama (ya da büyüteç Sonuçlarınızı görmek için simgesi).

  2. Seçin FİLTRE buton.

  3. Seçiniz Oynatma listesi oynatma listeleri dışındaki tüm diğer sonuçları filtrelemek için TÜR altında.

    YouTube'da filtre menüsü

  4. Oynatmak için herhangi bir oynatma listesi seçin.

Kullanıcıların Kanallarındaki Oynatma Listeleri Sekmesine Göz Atın

Herkese açık oynatma listeleri oluşturan kullanıcılar, kanallarında oynatma listelerinin görüntülenebileceği ve oynatılabileceği bir bölüme sahip olacaktır.

  1. Herhangi bir kullanıcının kanal bağlantısına (ör. youtube.com/user/channelname) herhangi bir videosunda kanal adını seçmek veya kanalını aramak.

  2. Seçiniz OYNATMA LİSTELERİ üst menü sekmelerinden.

    YouTube'daki bir hesabın oynatma listesi seçeneği

  3. Çalma listelerine göz atın ve oynatmak için birini seçin.

Oynatma Listesi Küçük Resimlerine Dikkat Edin

Oynatma listesi küçük resimleri, video küçük resminin sağ tarafında, oynatma listesindeki videoların sayısı ve bir oynatma listesi simgesiyle birlikte siyah bir yer paylaşımı gösterir. Bunlar, herhangi bir video sayfasında, arama sonuçlarında ve diğer yerlerde önerilen / ilgili videolar olarak görünebilir. İle işaretlenmiş kaydet düğmesini arayarak diğer kullanıcıların oynatma listelerini Kitaplığınıza kaydedebilirsiniz. artı işareti menü simgesi. Oynatma listesi sayfasında (hem YouTub.com hem de YouTube uygulamasında) görünecektir veya YouTube.com’da bir oynatma listesi oynatırken gri oynatma listesi kutusunun sağ üst köşesinde bulabilirsiniz.