Skip to content

YouTube’un ‘İzle’ Düğmesi Video Yerleştirmelerini Nasıl Değiştirebilir?

22 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • YouTube, yerleşik oynatıcılarda yeni bir “YouTube’da İzle” düğmesini test ediyor.
  • Bu yeni itme, web sitesi sahiplerinin diğer video paylaşım seçeneklerine bakmasına neden olabilir.
  • Nihayetinde, YouTube yeni özelliğe akıllıca yaklaşıyor, hatta kullanıcılara videoları yerleştirirken kapatmaları için bir yol sağlıyor gibi görünüyor.
Chesnot / Getty Images
Uzmanlar, YouTube’un video yerleştirmelerinde daha dikkat çekici bir “YouTube’da İzle” düğmesi için yaptığı son testin, web sitesi ve kullanıcıları için daha büyük etkilere yol açabileceğini söylüyor. YouTube kullanıcıları kısa süre önce gömülü video oynatıcılarda “YouTube’da İzle” düğmesini görmeye başladı. Gömülü bir videonun alt köşesinde görünen bu simge, kullanıcıların tıklayıp YouTube’un kendisini izlemeye devam etmesine olanak tanır. Uzmanlar, daha dikkat çekici bir düğme ekleyerek, YouTube’un daha fazla kullanıcıyı gömülü siteden YouTube’a tıklamaya ittiğine inanıyor. Zype CEO’su Ed Laczynski, “Bu, YouTube için doğal bir hareket” dedi. Cankurtaran e-posta yoluyla. “YouTube’un diğer herhangi bir web şirketi gibi büyüme yaratması gerekiyor ve web sitesi yayıncıları gibi (oynatıcıları, içeriği, barındırmayı veya yayınlamayı kullanmak için ödeme yapmayan) web sitesi yayıncıları gibi, izleyicileri ‘bedava sürücülerden dönüştürmek, bunu yapmanın bir yoludur.”

Tıklama Oranını Artırma

“YouTube’da İzle” düğmesi tamamen yeni bir özellik değildir. Önceden kullanıcılar, genellikle oynatıcının sağ alt köşesinde bulunan YouTube logosunu seçebiliyordu. Bu mevcut olmadığında, doğrudan YouTube’a gitmek ve videoyu izlemek için videonun başlığını da seçebilirsiniz. Ancak şimdi YouTube, video oynatıcının sol alt köşesinde görünen bir düğmeyle konuya daha fazla dikkat çekiyor. Laczynski, yeni düğme videoda çok büyük olmasa da, daha fazla web sitesinin YouTube’a daha az güvenmesine yol açabileceğini söylüyor, özellikle de her zamanki izleyicilerinin YouTube’a tıkladığı ve sitelerini çok sık geride bıraktığı anlamına geliyorsa. Laczynski, “YouTube’a geri dönüşüm oranının bugün olduğundan daha yüksek olacağını varsayarsak,” bunlar daha az müşteri ‘sitede’ kalıyor ve reklamlarda veya ilgili içeriklerde gösterilme olasılığı yüksek olan rekabetçi tekliflerle teşvik ediliyor. Görüntüleyen kişi oraya gittiğinde YouTube’da. ” “Bu, YouTube için doğal bir hareket. YouTube’un diğer web şirketleri gibi büyüme yaratması gerekiyor.” Bu, birçok web sitesinde bir video oynatıcı olarak YouTube’a gittikçe daha az güvenmeye başladığımız anlamına gelebileceğinden, kullanıcıların yeni ve alakalı içerik bulmasını daha zor hale getirebileceğinden, bunu not etmek önemlidir. Daha önce bir videoyu izleyip ardından diğer önerileri görmek için YouTube’a tıklayabileceğiniz yerde, web sitesinin yerleşik video oynatıcısının sunduğu diğer videolara takılıp kalırsınız. Web sitesi kullanıcılarını YouTube yerleştirmelerini kullanmaktan uzaklaştırmak, yeni görüntüleyenleri içeriklerine yönlendirmeye yardımcı olmak için yerleştirmelere güvenen içerik oluşturucular için daha fazla etkiye sahip olabilir. Birçok oyun web sitesinin YouTube’un yeni düğmesi bu web siteleri için bir sorun haline gelmesi durumunda değişebilecek video incelemeleri, kılavuzlar ve YouTube kullanıcılarından başka videolar yerleştirdiğini zaten görüyoruz.

Gürültülü Komşular

Yıllar içinde YouTube, YouTube video oynatıcısına bir dizi özellik sunmuştur. Ek açıklamalar ve rozetler gibi şeyler, içerik oluşturucuların görüntüleyenleri diğer içeriklerine göz atmaya teşvik etmelerinin temel yollarıdır. Bunların hepsi video oynatıcıda daha fazla gürültü yaratıyor ve kullanıcıları videoyu YouTube’da izlemeye iten özel bir düğme oluşturarak sitenin kendisi ekrana daha da fazla dikkat dağıtıcı unsur ekliyor. Elbette, YouTube daha müdahaleci bir yerleşik oynatıcıya doğru ilerleyen ilk site değil. Twitch kısa süre önce video yerleştirmelerinde değişiklikler yapmaya başladı, hatta kullanıcıları tam Twitch deneyimini yaşamadıkları konusunda uyaran ekranı engelleyen bir mor ekran ekleyecek kadar ileri gitti. Bu, epey bir tepki topladı ve şüphesiz YouTube’un “YouTube’da İzle” özelliğini zorlamaya devam ederse kaçınmak isteyeceği bir şey.

YouTube'un YouTube.com'daki

YouTube ve Twitch’in daha fazla kullanıcıyı sitelerine itmeye çalıştığını görmek, özellikle de yorumlar, beğeniler ve abonelikler gibi çeşitli özellikleri göz önünde bulundururken şaşırtıcı değil. Görüntüleyenlerle daha uzun süreli bir ilişki oluşturmak, bu sitelerin büyümesine ve genişlemesine yardımcı olan şeydir ve herkesin keyif alabileceği daha fazla içerikle dolu daha da iyi bir kullanıcı ortamının geliştirilmesine yardımcı olabilir. Neyse ki, YouTube’un çözümü Twitch’inki kadar gürültülü veya dikkat dağıtıcı değil. Görünüşe göre YouTube, ek markalamayı kaldırmak için kullanabileceğiniz bazı özel parametreler oluşturmuş, bu nedenle video paylaşım sitesi zaten başkalarının yaptığı hatalardan ders alıyor gibi görünüyor.