Skip to content

YouTube’un Mola Verme Hatırlatıcısı Nasıl Kullanılır?

22 de Mayıs de 2021

YouTube, dünyadaki en büyük eğlence ve eğitim videoları kaynaklarından biridir ve içine kapılıp ara vermeyi unutmak tehlikeli derecede kolaydır. Siteye her günün her dakikasında 60 saatin üzerinde video içeriği yüklendiğinden, bir kişinin hepsini izlemesi tam anlamıyla imkansızdır. İşte Youtube’un ara verme özelliği devreye giriyor. En iyi on videodan, meme derlemelerinden ve internetin sunduğu diğer tüm harika, korkunç şeylerden oluşan otomatik oynatılan bir labirentin içine üç saat derinlikte geldiyseniz, ara verme özelliği tam da istediğiniz şey olabilir. arıyoruz.

Arijit Mondal / Moment / Getty Images

YouTube Nasıl Mola Veriyor?

YouTube’un ara verme hatırlatıcısı, insanların izleme alışkanlıklarını kontrol etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir özelliktir. Önerilen videolar ve varsayılan olarak açık olan bir otomatik oynatma özelliği ile YouTube uygulamasının kurulum şekli nedeniyle, uygulamayı tek bir video izlemek ve çok daha fazlasını izlemek için açmak son derece kolaydır.

YouTube'un bir telefonda görüntülenen ara verme özelliği.

Bu özellik etkinleştirildiğinde, YouTube uygulaması belirli bir zaman aralığında küçük bir hatırlatıcı açar. Örneğin, 30 dakikalık bir aralık ayarlarsanız, 30 dakikalık video içeriğini izledikten sonra açılır. Video, hatırlatıcı görünür görünmez duraklatılır, bu nedenle hiçbir şeyi kaçırma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu özellik, çok sayıda kısa video veya tek bir uzun video izlemenizden bağımsız olarak çalışır. Dolayısıyla, beş dakikalık altı video izlerseniz ve aralığınız 30 dakikaya ayarlanmışsa, yedinci video başladığında bir ara ver hatırlatıcısı görünür. Aynı hatırlatıcı, bir saatlik videoya başladıktan 30 dakika sonra da açılır. Hatırlatıcı açıldığında, kapat düğmesine dokunarak onu kapatabilirsiniz. Zaman aralığını ayarlamak isterseniz, hatırlatıcıdaki ayarlar düğmesine de dokunabilirsiniz. Daha önce kısa bir aralık ayarladıysanız ve özelliğin art arda kesilmesini istemediğiniz uzun bir video izliyorsanız, bu kullanışlı olabilir. YouTube’un ara verme özelliği, yalnızca uygulamada videoları izleyerek geçirdiğiniz zamanı izler. Bir videoyu 30 dakikadan fazla duraklatırsanız, zamanlayıcı sıfırlanır. Bir videoyu duraklatmak veya bir videoyu kapatmak da zamanlayıcıyı sıfırlar, bu nedenle bu özellik bir çocuğun ekran süresini sınırlayabilen bir ebeveyn kontrolü değildir.

YouTube Ara Ver Özelliği Nasıl Kullanılır?

YouTube’un ara verme hatırlatıcısını etkinleştirmek oldukça kolaydır ve bir Android veya iPhone kullanıyor olsanız da aşağı yukarı aynı işlemdir. Uygulamanın Android sürümünde görüşmek için yalnızca bir ek dokunuş ve menü seviyesi vardır. YouTube’u açmak için Android uygulamasında ara verin:

 1. YouTube uygulaması.

 2. Dokunun. hesap simgesi Uygulamanın sağ üst köşesinde.

  Telefonda YouTube.

 3. Dokunmak Ayarlar.

  YouTube hesap ayarları.

 4. Dokunmak Genel.

  YouTube uygulama ayarları.

 5. Simgesine dokunun. Bana ara vermeyi hatırlat geçiş anahtarı.

  YouTube uygulaması genel ayarları.

 6. Hatırlatma sıklığını tercih ettiğiniz süreye ayarlayın.

  YouTube bir mola hatırlatma sıklığı verir.

 7. Dokunmak TAMAM MI.

  YouTube bir ara verme hatırlatma sıklığı.

YouTube’u açmak için iOS uygulamasında bir ara verin:

 1. YouTube uygulaması.

 2. Dokunun. hesap simgesi Uygulamanın sağ üst köşesinde.

 3. Dokunmak Ayarlar.

 4. Dokunmak Bana bir ara vermeyi hatırlat.

 5. Hatırlatma sıklığını tercih edilen süreye ayarlayın.

Ara verme hatırlatıcısını açtıktan sonra en sevdiğiniz videoları izlemeye geri dönebilirsiniz. Belirttiğiniz süre geçtiğinde özellik devreye girecektir.

YouTube’da Bir Mola Verin Nerede Kullanabilirsiniz?

YouTube’un ara verme özelliği her yerde mevcut değildir. Dizüstü bilgisayarınızda YouTube izlemeyi bırakmanız için nazik bir hatırlatma umuyorsanız, o zaman şansınız kalmaz. Bu durumda, telefonunuzda bir alarm ayarlamayı veya YouTube özelliği ek platformlara sunana kadar bir yumurta zamanlayıcıya yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. YouTube ara verme özelliği, Android ve iPhone için YouTube mobil uygulamasının yeni sürümlerinde mevcuttur. Ara verme hatırlatıcısını içeren uygulamanın ilk sürümü 13.17 idi, bu nedenle bundan daha eski bir sürüme sahipseniz özelliği kullanamazsınız.

YouTube’un Dijital Sağlık İçin Başka Hangi Girişimleri Var?

YouTube’un dijital sağlık girişimi, izleyicilerin YouTube mobil uygulamasını kullanırken akıllı seçimler yapmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi hedef ve özelliktir. Bu özelliklerden bazıları mevcuttur, diğerleri planlama aşamasındadır ve henüz duyurulmamış daha da fazlası vardır. Dijital sağlığınızı tanıtmanıza yardımcı olacak YouTube’un en yararlı araçlarından bazıları şunlardır:

 • İzleme süresi profili: İzleme alışkanlıklarını yönetmenize yardımcı olacak araçlar da dahil olmak üzere her gün videoları izlemek için ne kadar zaman harcadığınızı görmek için YouTube uygulamasında erişebileceğiniz bir profil.
 • Planlanmış bildirim özeti: Normalde bir gün boyunca alacağınız tüm YouTube uygulaması push bildirimlerini tek bir özet halinde yoğunlaştırmanıza olanak tanıyan bir özellik.
 • Bildirim seslerini ve titreşimleri devre dışı bırakın: YouTube uygulamasının siz uyurken, okulda, işte veya günün herhangi bir saatinde herhangi bir ses veya titreşim bildirimi başlatmasını engellemenizi sağlayan bir özellik.