Skip to content

Yükleme ve İndirme Ne Anlama Geliyor?

7 de Mayıs de 2021

Muhtemelen “yükleme” ve “indirme” terimlerini birçok kez duymuşsunuzdur, ancak bu terimler gerçekte ne anlama geliyor? Bir web sitesine dosya yüklemek veya web’den bir şey indirmek ne anlama gelir? İndirme ile yükleme arasındaki fark nedir? Bunlar, herhangi bir web kullanıcısının anlaması gereken temel terimlerdir. Bazı talimatları izlerken, ağ sorunlarını giderirken, internet hızınızı seçerken ve daha fazlasını yaparken devreye girerler. Aşağıda, yükleme ve indirmenin ne anlama geldiğinin yanı sıra, bu yaygın çevrimiçi süreçleri daha sıkı bir şekilde kavramanıza yardımcı olacak genel çevre birimi terimlerini ve bilgileri gözden geçireceğiz.

Bir Şey Yüklemek Ne Anlama Gelir?

Tumisu / Pixabay
Web bağlamında, upload = gönder. Veriyi “yukarı” buluta / internete yüklemek gibi düşünebilirsiniz. Bir web sitesine, başka bir kullanıcının bilgisayarına, ağ konumuna vb. Bir şey yüklediğinizde, cihazınızdan diğer cihaza veri göndermiş olursunuz. Dosyalar, bir web sitesi gibi bir sunucuya veya bir dosya aktarım yardımcı programı kullanılırken olduğu gibi doğrudan başka bir cihaza yüklenebilir. Örneğin, Facebook’a bir resim yüklerseniz, resmi cihazınızdan Facebook web sitesine göndermiş olursunuz. Dosya sizinle başladı ve başka bir yerde sona erdi, bu nedenle sizin bakış açınıza göre bir yükleme olarak kabul edildi. Bu, dosya türü veya nereye gittiği önemli değil, bunun gibi herhangi bir aktarım için geçerlidir. Öğretmeninize e-posta yoluyla belge yükleyebilir, YouTube’a video yükleyebilir, çevrimiçi müzik koleksiyonunuza müzik yükleyebilirsiniz.

Bir Şey İndirmek Ne Anlama Gelir?

Ok ve bulut ile yeşil indirme illüstrasyonu

Pixabay
Yüklemenin aksine, indir = kaydet. Başka bir yerden veri alıyor ve cihazınıza koyuyorsunuz, esasen internetten “aşağıya” getiriyorsunuz. Web’den bir şey indirmek, verileri diğer konumdan kendi cihazınıza aktardığınız anlamına gelir; ister telefonunuz, ister bilgisayarınız, tabletiniz, akıllı saatiniz vb. Web’den her türlü bilgi indirilebilir: kitaplar, filmler, Yazılım vb. Örneğin, hareket halindeyken izlemek için telefonunuza film indirebilirsiniz, yani filmi oluşturan gerçek veriler onu aldığınız siteden aktarılır ve telefonunuza kaydedilir. yerel olarak kullanılabilir hale getirmek.

Yükleme ve İndirme: Aralarındaki İlişki

Bir yüklemenin gönderme veri ve indirme tasarruf verileri, web’i kullandığınızda bunun her zaman devam ettiğini fark etmiş olabilirsiniz. Web tarayıcınızı açın ve Google.com’a gidin ve hemen siteyi istediniz (işlem sırasında küçük veri parçalarını yükleyerek) ve karşılığında arama motorunu aldınız (doğru web sayfasını tarayıcınıza indirdi). İşte başka bir örnek: YouTube’da müzik videoları için göz attığınızda, girdiğiniz her arama terimi, aradığınız videoyu istemek için siteye küçük veri parçaları gönderiyor. Gönderdiğiniz bu isteklerin her biri, cihazınızda başlayıp YouTube’un sonunda sona erdiği andan itibaren yüklemelerdir. Sonuçlar YouTube tarafından anlaşılıp size web sayfaları olarak geri gönderildiğinde, bu sayfalar görmeniz için cihazınıza indiriliyor. Daha somut bir örnek için, bir e-postayı düşünün. Birisine e-posta üzerinden fotoğraf gönderdiğinizde resimleri bir e-posta sunucusuna yüklüyorsunuz. Size e-posta gönderen birinden gelen resim eklerini kaydederseniz, bunları cihazınıza indirmiş olursunuz. Görmenin başka bir yolu: sen yükle alıcının görüntüleyebilmesi için görüntüleri ve onları kaydettiklerinde indiriliyor onları.

Farkı Bilmek Önemlidir

Yükleme ve indirme işlemleri her zaman arka planda gerçekleşir. Sen yapmazsın genelde bir şeyin ne zaman yüklendiğini veya indirildiğini ya da gerçekte neye atıfta bulunduklarını anlamanız gerekir, ancak bazı durumlarda nasıl farklı olduklarını bilmek önemlidir. Örneğin, bir web sitesi özgeçmişinizi çevrimiçi formunu kullanarak yüklemenizi söylüyorsa, ancak bunun bilgisayarınıza bir şey kaydetmeniz mi yoksa onlara bir dosya mı göndermeniz gerektiğini bilmiyorsanız bitirmek için çok uğraşıyorum. Ya da belki bir ev internet planı satın alıyorsunuz ve birinin reklamının 50 Mbps teklif ettiğini görüyorsunuz indir hızları ve 20 Mbps ile diğeri yükle hızlar. Çoğu insan, internet üzerinden büyük miktarlarda veri göndermediği sürece hızlı bir yükleme hızına ihtiyaç duymaz. Ancak, yükleme ve indirme arasındaki farkı bilmemek, ihtiyacınız olandan çok daha fazlasını ödemenize veya ihtiyacınız olan şey için çok yavaş hızlar için daha küçük bir miktar ödemenize neden olabilir.

Akış Hakkında Ne Yapmalı?

Müzik akışının resmi

Otto Steininger / Ikon Resimleri / Getty Images
İnternetten bir şeyler indirebileceğiniz hız, ISS’nize ne için ödediğinize göre belirlendiğinden, bazı insanlar veri akışını indirmeyi tercih eder. Benzerler, ancak teknik olarak aynı değiller ve her ikisinin de faydaları var. Örneğin, filmleri indirmek yerine çevrimiçi izlemenize izin veren film akışı siteleri ve cihazınıza kaydetmek yerine tarayıcıda kullanılabilen web uygulamaları vardır. İnternet bağlantısı olmadan film izlemeyi, belgeleri düzenlemeyi, fotoğrafları görüntülemeyi veya müzik dinlemeyi planlıyorsanız, dosyanın tamamını çevrimdışı kullanım için istiyorsanız indirme yararlıdır. İndirdiğinizden bu yana dosyanın tamamı cihazınıza kaydedilir, ancak onu kullanmak için tüm indirme işleminin bitmesini beklemeniz gerekir. Diğer yandan, indirme işlemi tamamlanmadan dosyayı kullanmak istiyorsanız akış kullanışlıdır. Netflix şovlarını, önce tüm bölümü indirmenize gerek kalmadan tabletinizde izleyebilirsiniz. Ancak dosya ileride kullanılmak üzere saklanmadığından çevrimdışı kullanılamaz.

Yükleme ve İndirme ile İlgili Diğer Gerçekler

İndirme ve yükleme terimleri genellikle yerel bir cihaz ile internetteki başka bir şey arasında gerçekleşen aktarımlar için ayrılmıştır. Örneğin, bilgisayarınızdan bir dosya kopyalarken “flash sürücünüze veri yüklediğinizi” söylemeyeceksiniz. Veri yüklemelerini ve indirmelerini destekleyen ağ protokolleri vardır. Birincisi, cihazlar arasında veri gönderip almak için FTP sunucularını ve istemcilerini kullanan FTP’dir. Bir diğeri, web tarayıcınız aracılığıyla veri yüklediğinizde / indirdiğinizde kullanılan protokoldür.