Skip to content

Yüksek Performanslı Bir Araba İster misiniz? EV’yi düşünün

10 de Eylül de 2022

Elektrikli araçlar (EV’ler) hakkındaki en yaygın efsanelerden biri, bir şekilde benzinle çalışan araçlar kadar iyi performans göstermedikleridir. Performans karmaşık bir konudur, ancak EV’ler bazı önemli alanlarda fosil yakıtlı emsallerinden daha iyi veya daha iyi performans gösterir. Yüksek performanslı EV’ler son derece hızlı hızlanma, etkileyici en yüksek hızlara ulaşma ve aynı zamanda mükemmel yol tutuş sergileme özelliğine sahiptir. Benzinle çalışan araçlar zorlu bir rekabet sunuyor ve 100 yılı aşkın birikmiş araştırma ve geliştirmeden yararlanıyor, ancak bu, beklediğinizden daha zorlu olabilecek bir yarış.

EV’ler Benzinle Çalışan Araçlara Nasıl Yığınlıyor?

Elektrikli ve gazla çalışan araçlar, düşük performanslı bütçe modellerinde, yüksek performanslı lüks modellerde ve bunların arasındaki her şeyde gelir. Yolda çok daha fazla gazlı araç var, bu da elektrikli araçlardan daha düşük performanslı ve yüksek performanslı gazlı modeller olduğu anlamına geliyor, ancak elektrikli araçlar yelpazenin her iki ucunda da bir avantaja sahip. EV’lerin benzinle çalışan araçlara karşı avantajlı bir şekilde birikmesine yardımcı olan tek şey, elektrik motorlarının şanzımana bağlı bir gaz motorundan alamayacağınız anlık tork sağlayabilmesidir. Bu, elektrikli bir araçta gaza bastığınızda neredeyse anında hareket etmeye başlarken, gazla çalışan bir aracın yuvarlanması biraz zaman alır. Bu, elektrikli araçların neden gerçek dünyada bu kadar etkileyici bir hızlanma sergilediğini ve bazılarının 0 ila 60 MPH’ye iki saniyeden daha kısa sürede ulaşmasını açıklıyor. Dünyanın en hızlı benzinli süper arabaları buna yaklaşabilir, ancak bu gerçekten çok sıkı bir yarış. Sadece üst düzey modeller değil, her EV bundan da yararlanır. Saf hızlanmanın ötesinde, genel performansı karşılaştırırken en yüksek hızı, yol tutuşu ve diğer faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Elektrikli araçlar bu alanlarda her zaman uygun bir şekilde yığılmayabilir, ancak duruma göre değişir. Bazı EV’ler diğerlerinden daha hızlıdır ve bazı ileri teknoloji EV’ler mükemmel yol tutuşu sağlarken diğerleri tıpkı gazla çalışan araçlar gibi hedefi kaçırır.

EV’ler Gerçekten Gaz Arabaları Kadar Hızlı mı?

Elektrikli araçların hızlanma konusunda bir avantajı var, ancak bu denklemin sadece bir parçası. En hızlı EV’ler, en hızlı gazla çalışan arabalardan daha hızlı olsa da, hızlanma ve en yüksek hız farklı canavarlardır. Dünyanın en hızlı arabalarından ölçülen en yüksek hızlara bakarsanız, gazla çalışan arabalar 300 MPH’nin üzerindeki en yüksek hızlara ulaşırken, en hızlı üretim EV’si 200 MPH civarında zirveye ulaştı. EV hiper arabaları teorik olarak gelecekte dünyanın en hızlı benzinli araçlarıyla eşleşebilir ve test araçları şimdiden yaklaşık 260 MPH hıza ulaştı. Yine de, bunların hepsi, ortalama bir sürücünün ilk etapta deneyimleme ihtimalinin düşük olduğu hızlardır. Gerçek dünyadaki yollarda gerçek dünya performansına baktığınızda, EV’ler daha iyi hızlanma ve ayak uydurmak için fazlasıyla yeterli hız sunar.

Herhangi Bir EV Yarış Kazandı mı?

Elektrikli arabalar yeni değil ve benzinle çalışan arabalar kadar uzun bir geçmişleri var. Elektrikli bir araç, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir pistte yapılan ilk otomobil yarışlarından birini kazandı. Bazı hesaplara göre, bu tür ilk yarıştı. Bu yarışta bir dizi gazla çalışan arabaya karşı iki elektrikli araç yarıştı ve Riker Elektrikli Araç Şirketi galibiyetle ayrıldı. Bir asırdan uzun bir süre önceki ilk yarıştan bu yana, elektrikli araçlar göreceli olarak belirsizliğe düşerken, gazla çalışan araçlar yollara hakim olmaya devam etti. Çoğu yarışta ne tür araçların girebileceğine ilişkin katı düzenlemeler nedeniyle, gazla çalışan araçlara karşı nispeten az sayıda modern elektrikli araç yarıştı. Yine de bir avuç istisna oldu ve EV’ler gazla çalışan araçlara karşı modern yarışlar kazandı. 2015 yılında, elektrikli otomobiller Pikes Peak International Hill Climb sınırsız bölümünde ilk iki sırayı aldı. Bu bölüm, araç güvenlik denetimlerini karşıladığı sürece hemen hemen her şeyin girmesine izin veriyor, bu nedenle bu, EV’lerin gazla çalışan araçlarla kafa kafaya rekabet edebileceği bir yarış. Ertesi yıl gazla çalışan bir araç kazanmak için geri geldi, ancak ikinci ve üçüncü sırayı tamamlayanlar EV’lerdi. O zamandan beri elektrikli araçlar rekabet etmeye devam etti ve çoğu zaman da kazandı. EV’lerin doğrudan gazla çalışan araçlara karşı yarışabileceği nadir durumlara ek olarak, birçok tamamen elektrikli yarış serisi vardır. Bu yarışlar, elektrikli motor sporları alanında yeni gelişmelere ve atılımlara yol açan çeşitli konfigürasyonlarda ve kategorilerde EV ile EV’yi karşı karşıya getiriyor.

Uygun Fiyatlı EV’ler de İyi Performans Gösteriyor mu?

Üst düzey elektrikli araçların performansını görmek kolay olsa da, gerçek şu ki daha uygun fiyatlı EV’ler aynı faydaların çoğuna sahip. EV’lerin en düşük 0-60 kez övünmesine izin veren aynı hızlı hızlanma, en mütevazı uygun fiyatlı aile sedanlarına bile düşüyor. Örneğin, tamamen elektrikli Chevy Bolt hatchback, altı saniyelik 0 ila 60 MPH’lik bir zamana sahiptir. Benzer bir başka araç olan gazla çalışan Chevy Bolt’un 0’dan 60 MPH’ye çıkması 10 saniyeden fazla sürüyor. Bu nedenle, uygun fiyatlı EV’ler pahalı EV’ler ile aynı standartta performans göstermese de, aynı kategorideki benzer gazla çalışan araçlara karşı hala çok iyi durumdalar.

Yüksek Performanslı Bir EV Nasıl Seçilir

Aynı kategorideki benzinli araçlardan daha iyi veya daha iyi performans gösteren bir EV istiyorsanız, performans hakkında hiç düşünmenize gerek yok. Yolcu ve kargo alanı, pil kapasitesi ve menzili ve maksimum şarj hızı gibi şeylere bakın ve tipik olarak, aynı kategorideki herhangi bir gazla çalışan araçtan daha iyi veya daha iyi performans gösteren bir araçla karşılaşacaksınız. Ana endişeniz performanssa, o zaman daha çok şeylerin en uç noktasına bakacaksınız, bu nedenle bütçenizde daha fazla alana ihtiyacınız olacak. Aracı sadece gücünü esnetmeyi değil, günlük bir sürücü olarak kullanmayı planlıyorsanız, yine de pil kapasitesi ve menzil gibi şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekecek, aynı zamanda 0 ila 60 MPH zamanına da dikkat etmek isteyeceksiniz, yukarı hız ve taşıma gibi diğer faktörler.

EV Performansının Geleceği

Elektrikli araçlar, gazla çalışan araçlar kadar uzun süredir varlar, ancak esas olarak gölgelerde var oldular. Araştırma ve geliştirme zamanının ve parasının neredeyse tamamı benzinli araçlara harcandı ve tüm bu mühendislik çıktıları bugün yolda ve yarış pistinde gördüğünüz araçlarda sergileniyor. Elektrikli araçların popülaritesinin artması ve her geçen yıl daha fazlasının yollarda olmasıyla, gelişmeler ve ilerlemeler, yüksek performanslı bir EV’nin hattan atlamasıyla aynı yoğunlukta hızlanacak gibi görünüyor. Pikes Peak Unlimited Hill Climb gibi yarışlarda şimdiden EV’lere odaklanılıyor ve çeşitli otomobil üreticileri gözlerini yüksek performans pazarına dikti. Gazla çalışan araçların şu anda en yüksek hızlarda EV’leri var, ancak gelecekteki EV’lerin bu boşluğu kapatması muhtemel. Örneğin, Tesla Model S yaklaşık 160 MPH’lik bir hıza ulaştı ve kısa süre önce piyasaya sürülen Tesla Model S Plaid 200 MPH’nin üzerinde bir maksimum hız ile bunu geride bırakana kadar bir süre üretim EV paketini yönetti. Diğer deneysel EV’ler, 258 MPH’lik en yüksek hıza sahip Rimac Nevera gibi bunu daha da ileri götürdü. Bu ve diğer EV’ler yüksek performanslı pazarı ele geçirmeye başladıkça, bu gelişmelerin birçoğunun uygun fiyatlı EV performansında da iyileştirmelere yol açması muhtemeldir.