Skip to content

Yükseltilmiş iPad Bazı MacBook’ları Nasıl Eski Hale Getirebilir?

18 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Söylentilere göre yeni bir iPad Pro, tableti MacBook’ların yerini alacak ciddi bir rakip haline getirebilir.
  • Sızıntılardan biri, yeni iPad Pro’nun, Kasım ayında piyasaya sürülen yeni MacBook Air ve MacBook Pro’da şu anda bulunan M1 çipiyle “eşit seviyede” dahili özelliklere sahip olacağını söylüyor.
  • Hafif bilgisayar kullanıcıları, bu yükseltmelerin MacBook’larını iPad’lerle değiştirmelerine izin vermek için yeterli bulabilirler.
Marko Geber / Getty Images
Uzmanlar, daha hızlı işlemcilere yönelik söylentilere göre bir yükseltme, yaklaşmakta olan iPad Pro’yu MacBook’ların yerini alacak değerli bir hale getirebilir. Tanınmış Apple sızıntısı Mark Gurman’a göre, yeni iPad Pro, Kasım ayında piyasaya sürülen yeni MacBook Air ve MacBook Pro’da şu anda bulunan M1 çipi ile “eşit seviyede” dahili özelliklere sahip olacak. M1, incelemeciler tarafından iyi karşılandı ve önceki yonga kriterlerini aştı. Bir klavye ve fareyi yeni Ipad ile eşleştirmek, onu bir dizüstü bilgisayar kadar yetenekli bir makineye dönüştürebilir. Kullanılmış teknoloji pazarı SellCell’de bir teknoloji uzmanı olan Andrew Jackson, bir e-posta röportajında ​​”iPad Pro’nun en son yinelemesi, çok daha güçlü Apple silikon vaat ediyor” dedi. “Bu, güç açığını yeterince kapatarak iPad Pro’yu oradaki en çok güce aç kullanıcılar için bile daha meşru bir ‘dizüstü bilgisayar değişimi’ haline getirebilir.”

Daha İyi Ekranlar ve Daha Hızlı Çipler?

Yaklaşan iPad Pro ile ilgili ayrıntılar yetersiz, ancak ayrı söylentilerin yayılması gereken bazı spekülasyonlar var. Japon söylenti sitesi Mac Otakara, yeni 11 inç ve 12.9 inçlik iPad Pro’nun mevcut modellere benzer bir tasarıma sahip olacağını iddia ediyor. Sızıntı yapan kişi, 12.9 inçlik modelin mevcut modelden yaklaşık 0.5 mm daha kalın olacağını söylüyor. 11 inçlik model, mevcut model ile aynı kalınlıkta kalacaktır. Raporlar, daha büyük modelin önemli ölçüde geliştirilmiş performansa sahip bir Mini LED ekrana sahip olacağını gösteriyor.

Biri iPad'de bir iş raporuna bakıyor.

dowell / Getty Images
Apple, iPad Pro’yu yıllardır dizüstü bilgisayar alternatifi olarak zorluyor. Jackson, şirketin iPad’inizi bir dizüstü bilgisayara benzeyen bir şeye dönüştüren Apple Pencil, Smart Keyboard Folio ve Magic Keyboard gibi aksesuarlar sattığını belirtti. “Magic Keyboard’lu bir iPad’in bir dizüstü bilgisayar değişimini temsil edip etmediği, gerçekten ne tür bir kullanıcı olduğunuza bağlı,” diye ekledi. “Kullanımı web’de gezinmek, e-posta yazmak, video görüşmeleri yapmak ve üretkenlik uygulamaları kullanmak gibi şeylerle sınırlı bir kullanıcıysanız, o zaman evet, bu çok ciddi bir yarışmacıyı temsil ediyor.” Ancak grafik tasarımcıları ve video editörleri gibi uzman kullanıcılar, yakın zamana kadar bir dizüstü bilgisayar yerine iPad kullanma fikrine gülmüşlerdi. Jackson, “Bu kullanıcılar tarafından kullanılan uygulamalardan bazıları güce aç ve geçmişte bir iPad, örneğin 4K video düzenleme gibi bir şey yapma gücüne sahip olamazdı,” dedi.

Ekran Boyutu Kıskançlığı

Herkes daha hızlı bir iPad’in uygun bir MacBook değişimi olacağı konusunda hemfikir değil. SEO Danışmanı Simone Colavecchi, 2017 sürümü 10.5 iPad Pro’dan başlayarak son dört yıldır iş için bir iPad kullanıyor. “Uçakta bir TV şovu izlememe, bir konferansa gitmeme ve kalemle notlar yazmama izin veren sınırlı ağırlığı, alanı ve pil gücü göz önüne alındığında harika bir seyahat arkadaşı olduğunu gördüm” dedi. “Magic Keyboard’lu bir iPad’in bir dizüstü bilgisayar değişimini temsil edip etmediği, gerçekten ne tür bir kullanıcı olduğunuza bağlı.” Pandemi vurduğunda ve uzaktan çalışmaya başladığında, Colavecchi daha geniş ekran ve daha hızlı işlemci için en son 12.9 inç iPad Pro’ya yükseltti. Dizüstü bilgisayar yerine yeni bir iPad almak için acele etmeyecek. “Yeni iPad Pro, 11 ve 12.9 inç olmak üzere iki boyutta gelecek ve bence ekran, ana ekran olarak kullandığım 24 inç ekrana kıyasla hala çok küçük” dedi. “Ayrıca iki ekranla çalışmaya alışkınım, bu nedenle Apple’ın iPad’de zaten sahip olduğum şeyi yansıtmadan harici bir monitöre kolayca bağlanmanın bir yolunu bulması gerekiyor.” Dizüstü bilgisayar veya iPad olmayan bir beygir tableti istiyorsanız, katlanabilir bir destek ayağına ve şık bir takılabilir klavyeye sahip bir Microsoft Surface Pro’yu düşünün. Colavecchi, “Yüzey, ekran kalitesi söz konusu olduğunda o kadar iyi değil, ancak monitörlere ve kulaklıklara kolayca bağlanmanıza izin veriyor,” dedi. “Bunu bir yıldır kullanıyorum ve günlük işlerimi oldukça iyi idare ediyor, bu da 70’e kadar sekmeyi açık tutmayı da içeriyor.”